02.02.2022

0 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ostateczna wygrana :) Pan Wojtek wraca do zawodu!

Prawie rok temu pisałam Wam o tym, że jednak można przegrać przed Komisją Dyscyplinarną. Sprawa dotyczyła Pana Wojtka, który stając w obronie swojego syna, uderzył w szkole ucznia.

Nauczyciel przed Komisją Dyscyplinarną bronił się nieskutecznie i nie złożył wniosków dowodowych, które należałoby w tej sprawie złożyć. Z kolei złożone przez nas na etapie odwoławczym, Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna uznała za spóźnione. I tym sposobem  Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy MEN podtrzymała orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej przy Wojewodzie.  

Orzeczenie to, przy nastawieniu Komisji, widocznym już od wejścia, wcale nas nie zdziwiło. Nie chcę oceniać, bo to nie moja rola. Moim zadaniem jest obrona Klienta nawet wtedy, gdy jest winien zarzucanego mu czynu.

Pan Wojtek został ukarany zwolnieniem z pracy z zakazem przyjmowania Obwinionego do pracy w szkole przez 3 lata. 

Jak pisałam wcześniej przygotowywaliśmy się do złożenia Odwołania od Orzeczenia Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej do Sądu Apelacyjnego. W międzyczasie Pan Wojtek został zwolniony z pracy w szkole, w której dotychczas pracował. Otrzymał świadectwo pracy z zaznaczeniem podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy. Orzeczenie Komisji zostało również umieszczone w Portalu Orzeczeń, do którego zagląda (ma taki obowiązek) każdy dyrektor przed zatrudnieniem nauczyciela.

Posiedzenie Sądu Apelacyjnego odbyło się w styczniu.

W czasie jego trwania Sąd prawie wkładał w usta słowa Pana Wojtka, jakie chciał w tej sprawie usłyszeć 🙂 Wskazał na błędy, jakie popełniły dwa składy Komisji Dyscyplinarnych. Dodatkowo uznał, że w okolicznościach sprawy, orzeczenie, na jakie został skazany nauczyciel jest zbyt dotkliwe.

Dlatego też orzekł o jego zmianie 🙂 

Pan Wojtek został ukarany jedynie zwolnieniem z pracy. Bez zakazu przyjmowania go do pracy w placówkach oświatowych w ciągu trzech lat.

Co teraz?

Teraz Pan Wojtek może wrócić do pracy w placówkach oświatowych, jednak nie może być zatrudniony przez mianowanie. Przepisy Karty Nauczyciela zakazują bowiem zatrudnienia na podstawie mianowania nauczyciela, który został ukarany karą dyscyplinarną.

Pan Wojciech aż płakał ze wzruszenia! To zupełnie zmienia jego pozycję zawodową.

Sprawę prowadził adw. Rafał Bednarczyk z pełnym zaangażowaniem! Gratuluję! 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: