28.04.2016

6 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ostatnio przeczytałam, że …. czyli godziny karciane, praca dla nauczyciela i wychowanie dziecka przez szkołę :)

Witaj z Cypru 🙂 jak tu pięknie …. 

Mimo urlopu nie zapominam o Was i o prawie oświatowym 🙂

Jeszcze przed wyjazdem przeczytałam, że:

  • Nauczyciele w związku z likwidacją godzin karcianych nie będą pracować dłużej. Pojawiły się takie obawy w związku z nowym brzmieniem przepisu art. 42 KN. Po likwidacji określonej ilości godzin pojawiło się, zdaniem nauczycieli, pole do nadużyć, że dyrektorzy będą mogli narzucić nauczycielom nieograniczoną ilość zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. Minister Zalewska dementuje te obawy, a ZNP wzywa do zawetowania zmian w ustawie.
  • Priorytetem zmian w oświacie jest zatrzymanie niekontrolowanych zwolnień nauczycieli. Ma to być związane z nowelizacjami ustaw-Kartą Nauczyciela, Ustawą o systemie oświaty i zasadach finansowania oświaty. Zmiany mają wejść w życie od września 2017 r.
  • To rodzic wychowuje dziecko, a szkoła ma go w tym jedynie wspierać – w końcu słuszne hasło 🙂 wprawdzie Pani Minister ma coś innego na myśli (…) – mianowicie, że o problemach szkoły należy dyskutować uwzględniając stanowisko rodziców. W tej sprawie wypowiedział się nawet pan Prezydent: „Jestem przekonany, że proces kształcenia i wychowywania dzieci i młodzieży wymaga udziału i ścisłej współpracy rad pedagogicznych z rodzicami. W tym dzieła, które ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości naszego kraju, szkoła i dom muszą być dla siebie wzajemnie sojusznikami i partnerami, powinny działać wspólnie dla dobra najmłodszych Polaków” .

Wielkimi krokami zbliża się ruch służbowy … 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kasia 8 września, 2016 o 16:31

Witam, rozporządzenie zniosło obowiązek pracy w ramach art. 42 KN., jednak mój dyrektor upiera się, że każdy powinien i tak prowadzić dodatkowe zajęcia np. wyrównawcze dla uczniów. Obowiązuje dokładnie ta sama zasada – 2 godziny dla etatowca. Czy Rada Gminy może podjąć w tej sprawie uchwałę i zobowiązać nauczycieli do pracy? Czy coś mi grozi, jeśli odmówię prowadzenia zajęć?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 21:16

Witam, odsyłam Panią do najnowszego wpisu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola 9 grudnia, 2016 o 18:31

Witam,
u mnie w szkole dyrekcja zarządziła 3 dodatkowe godziny dla nauczycieli. Mam prowadzić zaj. wyrównawcze, koło i zaj. dla ucznia zdolnego. Oprócz tego muszę tworzyć dokumenty pracy szkoły – zmiany w statucie oraz procedury i regulaminy. Na dzień dzisiejszy jest ich już ponad 130. Nie wiem w co ręce włożyć 🙁 Pracuję codziennie po 11-12 godzin :(, weekendy też nad papierami.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 03:00

Witam serdecznie, proszę zapytać Panią dyrektor o podstawę prawną takiej decyzji. Po jej uzyskaniu proszę wystąpić z wnioskiem o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych. Kolejno rozważyć wystąpienie na drogę sądową. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

monika 24 września, 2018 o 18:41

Jestem nauczycielem wspomagającym, od tego roku w nowej szkole i 'nowe’ zasady. Pensum wspomagającego 20godzin. Umowę podpisałam 20/20 natomiast dyrekcja poinformowała mnie że mam być na wszystkich zajęciach z uczniem czyli 22 godziny. Zostałam poinformowana , że nie są to godziny ponadwymiarowe a udzielanie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej z godzin karcianych w ramach 40godzinnego tygodnia pracy. Moje pytanie czy pomocą pedagogiczno-psychologiczną może być to, że przebywam z dzieckiem te dwie godz lekcyjne? Drugie- czy te godziny nie powinny być płatne (cały rok dodatkowe stałe dwie godziny w tygodniu). Podczas rozmowy podkreślono mi, że pracuje 40godz i wszyscy nauczyciele w tej szkole mają dodatkowe dwie godziny pomocy psychologiczno-pedagogicznej niepłatne.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2018 o 14:57

Szanowna Pani, dziękuję za wpis, jednakże nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy prawnej w swojej sprawie to zapraszam do kontaktu indywidualnego. Koszt porady prawnej to 150 zł. Pozdrawiam. Karolina Sikorska-Bednarczyk

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: