24.04.2016

39 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ostatnio przeczytałam, że … czyli o ciąży, zmianach w przepisach itp.

Witaj w niedzielny poranek 🙂 Popijam właśnie poranną kawę i czekam na natchnienie do pakowania się 🙂

Mąż zabiera nas na zasłużony urlop 🙂 a zasłużyłam – oddałam doktorat promotorowi 🙂 Jestem z siebie dumna ! 🙂

A teraz zapraszam Cię do lektury kolejnej odsłony, ostatnio przeczytałam, że :

W czasie zwolnienia lekarskiego mającego miejsce w ciąży i w związku z ciążą nie można pozbawić pracownicy w ciąży żadnych składników wynagrodzenia. Jest to odpowiedź na pytanie, czy w ciąży pracownica powinna otrzymywać dodatek motywacyjny i czy można go jej odebrać, jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim. Należy odpowiedzieć negatywnie – nie można tak postąpić, gdyż zasiłek chorobowy w związku z ciążą, jak i zasiłek macierzyński naliczane są na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy przed zwolnieniem lekarskim. Nie można wysokości tych świadczeń obniżyć. A co jeśli tak się stało? należy zwrócić się do pracodawcy o jego zwrot. Potwierdzenie znajdziesz tutaj.

Przeczytałam również, że :

  • Ministerstwo ma pomysł na organizację wychowawstwa w szkołach i rozważa przypisanie klasie dwóch wychowawców – ma to na celu skupienie się na problemach uczniów a nie jedynie na realizowaniu podstawy programowej. Pomysł na razie poddany został debacie społecznej, której podsumowanie ma się odbyć 27 czerwca br.
  • Będzie nowy stopień awansu zawodowego – nauczyciel specjalista, dla uzyskania którego konieczne będzie zrobienie doktoratu bądź wdrożenie innowacji, która będzie miała istotne znaczenie dla nauczania.

Pamiętaj, że jestem i w razie konieczności służę pomocą 🙂 

{ 39 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Weronika 5 lipca, 2016 o 13:41

Witam, bardzo pomocna uwaga, ale co jeśli nauczyciel zajdzie w ciążę pod koniec umowy, zrobi awans na n. kontraktowego+ magistra, a umowa zostaje przedłużona do czasu porodu. Czy wówczas stawka miesięczna się zwiększa z 1993 zł na 2331 zł? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 21:03

Witam, tak stawka powinna być dostosowana do stopnia awansu zawodowego od kolejnego miesiąca po uzyskaniu wyższego stopnia awansu zawodowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola 16 sierpnia, 2016 o 14:00

Witam, czy umowa zostaje przedluzona do dnia porodu w przypadku gdy nauczycielka zaszla w ciaze pod koniec umowy (ciaza z dniem wypowiedzenia nie przekroczy 12tego tygodnia) i czy w takim wypadku nauczyciel podpisuje kolejna umowe?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 sierpnia, 2016 o 17:37

Witam, niestety nie jest to tak z automatu. Są jednak sposoby, aby tą kwestię rozwiązać. Jednak nie da się tego zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota 27 sierpnia, 2016 o 09:34

Dzień dobry! W szkole mojej znajomej, odebrano dodatek za wychowawstwo nauczycielce, która przebywała na zwolnieniu lekarskim spowodowanym ciążą. Dyrektor wyznaczył innego nauczyciela do końca czerwca i jemu wypłacił dodatek. Teraz ten nauczyciel, któremu nie płacono przez wakacje, ma przygotować świadectwa uczniów (po egzaminach poprawkowych) i zająć się innymi czynnościami wychowawczymi jeszcze w sierpniu. Będąc jedynie wyznaczonym ustnie na wychowawcę, ma też złożyć podpis na świadectwach jako wychowawca klasy. Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedz

Aleksandra 1 września, 2016 o 16:09

Dzień dobry.
Czy mogłaby mi Pani pomóc w pewnej kwestii. Mianowicie od połowy kwietnia 2016 przebywam na zwolnieniu lekarskim płatnym 100%, bo jestem w ciąży. Ale od czerwca 2016 mam wypłacane mniejsze wynagrodzenie, bo jak się dowiedziałam w kadrach nie należy mi się dodatek za wychowawstwo i motywacyjny i w tym momencie mam obniżoną podstawę wypłacanego zasiłku. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Bo wydawało mi się, że na zwolnieniu lekarskim dostaję średnią pensję z ostatnich 12 miesięcy wliczając w to wszystkie dodatki, nadgodziny, trzynastki itp. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 13:34

Dzień dobry, w czasie zwolnienia lekarskiego nie ma podstaw do obniżenia Pani wynagrodzenia. Jak sama Pani wskazała podstawa do naliczania zasiłku chorobowego naliczana jest z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli więc miała je Pani w czasie ostatnich 12 miesięcy powinny wchodzić w skład zasiłku chorobowego. Konieczne jest napisanie pisma do dyrekcji z podaniem odpowiednich przepisów. Jeśli jest Pani potrzebna pomoc to zapraszam. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kinga 7 lutego, 2017 o 18:39

dzień dobry, ze względu na ciążę od 1.06 do 17.10 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Od 18.10 przebywam na urlopie macierzyńskim. Czy w związku z powyższym przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:39

Pani Kingo, odsyłam Panią do formularza kontaktowego i przypominam o tym, że porady prawne są płatne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 4 października, 2017 o 15:55

Dzień dobry, osobiście spotkała mnie taka sytuacja, że w ciąży został mi znacznie obniżony dodatek motywacyjny. Poza tym przebywając już na urlopie macierzyńskim zostało mi w jego trakcie pomniejszone wynagrodzenie, tłumacząc, że już nie pełnię funkcji wychowawcy ani kierownika bo przebywam na urlopie więc jak mogę pełnić? Czy jest to zgodne z prawem, że po obliczeniu już wynagrodzenia jakie mam otrzymywać na urlopie macierzyńskim i jego wypłaceniu przez kilka miesięcy nagle zmniejszają mi to wynagrodzenie od września w związku z niepełnieniem w/w funkcji?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 12:06

Dzień dobry, proszę sięgnąć do przepisów stanowiących o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia w czasie zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego. Wtedy wszystko będzie jaśniejsze 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata 1 grudnia, 2021 o 17:14

Gdzie można znaleźć te przepisy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 grudnia, 2021 o 00:41

Ustawa o świadczeniach z tytułu choroby i macierzyństwa.

Odpowiedz

Zalamana 12 stycznia, 2018 o 12:51

No i właśnie j nas jeat przykład ze tak sie nie dzieje. Dostajemy dodatek motywacyjny co miesiąc ale podpisujemy dokumenty co pół roku wtedy Pani Dyr zwiększa zmniejsza dodatek. Koleżanka jest na zwolnieniu w ciazy od czerwca 2017 i we wrześniu został przyznany dodatek motywacyjny po czym kolezanka kolejna wypłatę dostala pomniejsza o ten dodatek został jej zabrany co nie zgadza się bo pensja zostaje wyliczona ze średniej 12 miesięcy i to nie jest pierwszą osobą która ma pomniejszona wypłatę o dodatek motywacyjny wtedy kiedy kończy się jego czas na przyznanie go . Sama jestem obecnie w ciazy i co ja mam zrobić jak dostanę wypłatę pomniejsza o ten dodatek skoro jwst to bez prawne ? Gdzie mam się udać co mam zrobić prosze o pomoc… u nas tez caly czas przedszkole wyplaca pensje bo jest powyżej 20 pracowników i ZUS nie wypłaca maja umowe dokladnie nwm jak to jest … bylam pewna ze pensja jest wyliczaja ze średniej a nie potem zabieranie cos skoro dostawalam przed zajściem w ciążę 🙁

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 stycznia, 2018 o 21:38

Zasiłek chorobowy w czasie nieobecności pracownika bądź wynagrodzenie chorobowe wyliczane jest na podstawie średniej z 12 miesięcy w podstawę której wchodzi dodatek motywacyjny. W czasie zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży nie jest możliwa utrata tego dodatku, a co najwyżej nie będzie on wypłacany (choć też niesłusznie) po powrocie z zasiłku i urlopu macierzyńskiego. Proponuję iść wówczas do Inspekcji Pracy bądź zwrócić się o opinię prawną i przedłożyć pracodawcy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zdesperowana 9 marca, 2018 o 17:20

Odowlujac sie do naszej rozmowy dodatek morwyaycjnujy został nam pomniejszony o 50% nie zabarnay caly bo miała.pani dyr telefon ze znp i powiedziala ze nie zabierze nam go ale nie dotrzymał słowa i został pomniejszony. Bylysmy w inepkcji pracy ona wie tym nie zajmuje, bo to jest zasiłek chorobowy i tym zajmuje się Zus bylysmy w Zusie on tez sie tym nie zajmuje bo to pracodawca nam wyplaca zasiłek chorobowy nie zus bo jest duża firma jak to pani powiedziała mu już nie wiemy gdzie mamy się udać aby ktoś nam pomógł i zebysmy mialy wylczipna średnia z 12 miesięcy a nie będąc na zwolnieniu płatnym 100% mialy mniej. 🙁

Odpowiedz

Agata 7 września, 2018 o 12:40

U nas w szkole dodatek motywacyjny jest przyznawany na semestr. Niestety istnieje art. 41 ust.2 i 3.ustawy o świadczeniach pieniężnych, mówiące o tym, że dyrektor ma prawo po terminie obowiązywania dodatku, go zabrać.:

2.”Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.”

„3.Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.”

Odpowiedz

Nauczycielka:) 12 maja, 2018 o 19:04

Witam. Jestem nauczycielem przedszkola- stazysta, umowa na czas określony do konca sierpnia. W kwietniu okazalo sie ze nie bd jednej grupy i nie ma możliwości przedłużenia umowy. Okazało się ze jestem w ciąży, w momencie zakończenia umowy bd w 5 mcu. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do końca porodu?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:05

Szanowna Pani, tak, pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę, a faktycznie to tytuł do ubezpieczenia do dnia rozwiązania ciąży (porodu). Gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczycielka:) i 28 maja, 2018 o 19:00

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Proszę mi powiedzieć czy w takim przypadku będzie przyslugiwal mi zasiłek macierzynski? Umowa od 1 września do konca sierpnia. Nauczyciel stazysta.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 16:38

Prawdopodobnie tak 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczycielka:) i 30 czerwca, 2018 o 07:24

Witam. Mam zapytanie w jaki sposob naliczane jest wynagrodzenie nauczyciela przebywajacego na l4 ciazowym? I kto w takiej sytuacji wyplaca wynagrodzenie ZUS czy pracodawca? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 lipca, 2018 o 02:59

Dzień dobry, wynagrodzenie chorobowe nazywane zasiłkiem wypłacane jest przez pierwszy miesiąc przez pracodawcę (lub przez 14 dni), a przez kolejne przez ZUS. Wypłacane jest ono w przypadku korzystania ze zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży. Naliczane jest na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczycielka:) 5 lipca, 2018 o 09:25

Witam. Czy to nie jest tak ze w przypadku zatrudnienia przez pracodawce powyżej 20 pracowników to pracodawca wyplaca wynagrodzenie za czas trwania l 4, a w.sytuacji zatrudnienia mniej niz 20 pracowników to wynagrodzenie wyplaca ZUS? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 01:37

Witam, tak dokładnie tak jest. Chyba że co innego zostanie zgłoszone do ZUS do 30 listopada roku poprzedzającego. Pracodawca jest płatnikiem ZUS (nalicza go i wypłaca) jeśli zatrudnia więcej niż 20 pracowników (ale środki na to pochodzą z ZUS-u), a poniżej od samego początku pokrywa świadczenia ZUS. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paulina 7 lipca, 2018 o 18:03

Jestem nauczycielką w ciąży, obecnie na zwolnieniu do 10 lipca, jak będzie dalej nie wiem, ale zapewne przedłużę zwolnienie. Kadrowa nie chce mi wypłacić za sierpień, bo zakłada, że będę w sierpniu na zwolnieniu, a w międzyczasie przejdę na macierzyński. Czy ma do tego prawo, by sobie robić takie założenia, czy powinna zapłacić mi za ten sierpień a później od ZUSu chcieć korekty tego wynagrodzenia, które mi zapłaciła?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 lipca, 2018 o 10:46

Szanowna Pani, nie wiem czego kadrowa nie chce Pani wypłacić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczyciel przedszkola 10 lipca, 2018 o 18:52

Dzień dobry. Mam pytanie co w sytuacji gdy umowa na czas określony przedluza sie do dnia porodu, a przebywanie na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Mianowicie w ostatnim tygodniu sierpnia bede miec rozmowe na nauczyciela kontraktowego, od 10 sierpnia chce wziąć zwolnienie lekarskie ktore bede kontynuowac do konca ciąży.cxy bedac na zwolnieniu moge przyjsc na rozmowę? Dowiedzialam sie ze bedac na zwolnieniu lekarskim nie moge miec przerwy pomiedzy tymi zwolnieniami, poniewaz nie otrzymalabym zasiłku chorobowego, musi byc ciągłość zwolnienia do konca ciąży. Mam dylemat bo z jedziesz strony staz zaliczylam pozostala jedynie rozmowa a z drugiej strony przerwanie zwolnienia nie uprawnia mnie do otrzymania zasiłku chorobowego? Teoretycznie czy mozliwa jest opcja zwolnienia lekarskiego od 10 sierpnia do 27 i od 29 do … mam ma mysli przerwanie zwolnienia na 1 dzien rozmowy. Przypominam umowa na czas określony do 31sierpnia przedłużenie do dnia porodu. Bardzo proszę o odpowiedź.z góry serdecznie dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 lipca, 2018 o 10:40

Szanowna Pani, może Pani przyjść na rozmowę w czasie zwolnienia lekarskiego, albowiem nie jest to czynność związana z pracą. Dla bezpieczeństwa poprosiłabym lekarza o zaświadczenie lekarskie, że może Pani uczestniczyć w rozmowie na kolejny stopień awansu zawodowego. Faktycznie nie powinno być przerwy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi, chyba że kolejne z nich weźmie Pani na inną jednostkę chorobową. Pozdrawiam i życzę powodzenia na rozmowie.

Odpowiedz

Nauczyciel przedszkola 16 lipca, 2018 o 15:06

Pani Karolino serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂 nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia,czy moge wziac zwolnienie lekarskie ostatniego dnia trwania umowy czyli 31 sierpnia i moge kontynuowac takie zwolnienie do dnia porodu? Czy zwolnienie trzeba wziac z dłuższym wyprzedzeniem zeby otrzymac zasiłek chorobowy? Posiadam umowe na czas określony do 31 sierpnia przedłużenie nastapi automatycznie do dnia porodu, czyli do grudnia. Co z wynagrodzeniem czy wplynie standardowo 1 dnia mca z góry czy dopiero po dostarczeniu zwolnienia pracodawcy? Bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 lipca, 2018 o 00:38

Może Pani zwolnienie lekarskie wziąć ostatniego dnia trwania umowy.

Odpowiedz

Edyta 3 września, 2018 o 19:01

Czy będąc na zwolnieniu z powodu ciąży od 1.09 do 28.09 (potem ma być kontynuacja zwolnienia) dostanę we wrzesniu wypłatę z gory czy z dołu pod koniec miesiąca? Przez poprzedni rok miałam również nadgodziny w wysokości 8 h na tydzień,a od września miałam mieć 6h. W związku z tym czy do kwoty zasiłku zostaną doliczone pieniądze za nadgodziny,które dostawalam przez ostatnie 12 miesięcy czy tylko gola pensja zasadnicza? Dziękuje

Odpowiedz

BLANKA 18 września, 2018 o 17:19

Witam.mam pytanie czy w momencie przedłużenia umowy do dnia porodu nalezy mi sie urlop wypoczynkowy mimo tego ze w ostatnich mcach przebywalam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży?podsumowujac Czy nalezy sie urlop za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim ciazowym, czy urlop wypoczynkowy nalezy sie tylko i wylacznie za przepracowane mce? Z góry bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2018 o 15:02

Szanowna Pani, dziękuję za wpis, jednakże nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy prawnej w swojej sprawie to zapraszam do kontaktu indywidualnego. Koszt porady prawnej to 150 zł. Pozdrawiam. Karolina Sikorska-Bednarczyk

Odpowiedz

Ann 30 grudnia, 2019 o 01:13

To już wiem, że dodatek motywacyjny podczas mojego l4 ciazowego został niesłusznie zabrany. Tak jak jedna miesięczna cała pensja. Od czasu porodu minęło prawie 2 lata. Czy jest sens, możliwość ubiegania się o zwrot tych pieniędzy?

Odpowiedz

Magda 5 października, 2021 o 14:05

Witam,
od sierpnia jestem na l4 ze względu na ciąże. Obecnie wypłata pomniejszona o wychowawstwo i motywacyjny zmniejszony do 1% czy jest to zgodne z przepisami?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 grudnia, 2021 o 00:35

Tak, bo wynagrodzenie chorobowe w czasie ciąży jest ze średniej z 12 miesięcy.

Odpowiedz

Anna 1 lutego, 2022 o 08:30

Dzień dobry,
Czy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wybranie niewykorzystanego urlopu jest wystarczającym „powrotem do pracy”, aby od razu po jego wykorzystaniu przejść na chorobowe ciążowe z kolejnym dzieckiem? Czy trzeba wrócić na jakiś czas do pracy?
Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 19:28

Dzień dobry, nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: