23.05.2015

15 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Poradnik zwalnianego nauczyciela – czyli jak w 8 krokach poradzić sobie ze zwolnieniem.

Witaj w nowym tygodniu!

szał zwalniania trwa nadal, więc postanowiłam wspomóc Cię poradnikiem, jak sprawdzić poprawność i zasadność Twojego ewentualnego zwolnienia. Oto najważniejsze kroki:

1. Pamiętaj, że o wyborze sposobu rozwiązania z Tobą umowy decyduje stopień awansu zawodowego.

Inaczej zwalnia się nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, inaczej kontraktowego. Sprawdź czy przez cały okres pracy byłeś/aś dobrze zatrudniany/a. Nauczyciel kontraktowy powinien być zatrudniony na czas nieokreślony, a nauczyciel mianowany i dyplomowany – przez mianowanie. Jeśli zawarto z Tobą inną umowę, powinno to być uzasadnione przesłankami organizacyjnymi, lepiej jednak sprawdzić, czy przesłanki te faktycznie istniały. Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii, koniecznie skonsultuj się z prawnikiem lub przeczytaj tutaj.

2. Termin rozwiązania umowy.

Umowa z nauczycielem zawsze musi rozwiązać się z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, w dniu 31.08.2015 roku. Oznacza to, że rozwiązanie umowy musisz otrzymać do 31.05.2015 (w tym roku wypada w niedzielę). Jeśli zostało wysłane pocztą, liczy się data, kiedy je otrzymałeś, a nie data stempla pocztowego jego wysłania. Jeśli więc otrzymasz oświadczenie pracodawcy w czerwcu to doszło do przekroczenia terminu. Można wprawdzie zastosować skrócony okres wypowiedzenia, ale o tym później.

3. Konsultacja ze związkami zawodowymi.

Jeśli jesteś członkiem jakiegoś związku zawodowego lub korzystasz z jego ochrony, dowiedz się, czy pracodawca skonsultował zamiar Twojego wypowiedzenia. Miał obowiązek to zrobić przed przygotowaniem wypowiedzenia. Związek miał zaś obowiązek udzielenia odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma w tej sprawie do związku. Sprawdź także, czy związek dopełnił ciążącego na nim obowiązku poinformowania pracodawcy – raz na kwartał – o ilości swoich członków (brak informacji skutkuje brakiem ochrony). O tym ważnym zagadnieniu możesz przeczytać tutaj.

4. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy – części składowe.

Kiedy otrzymasz oświadczenie o rozwiązaniu umowy sprawdź, czy zawiera ono wszystkie niezbędne informacje. Mianowicie:

a) prawidłowe lata Twojego zatrudnienia,

b) stopień awansu zawodowego,

c) podstawę prawną rozwiązania umowy – najczęściej art. 20 ust.1 pkt. 2 KN, ale może być również art. 23 KN.

d) przyczynę rozwiązania umowy – przyczyna musi być wskazana dokładnie, musi być jasna i czytelna dla Ciebie oraz musi być prawdziwa. To Ty powinieneś/powinnaś wiedzieć czy rozumiesz dlaczego zostałeś/aś zwolniony/a. W treści rozwiązania umowy powinno zostać także wskazane dlaczego akurat Ty zostałeś wytypowany do zwolnienia. W szkole winny obowiązywać kryteria zwalniania nauczycieli (przedstawione Radzie Pedagogicznej) i na ich podstawie musi zostać dokonana ocena zasadności zwolnienia.

e) prawo do odprawy za zwolnienie z przyczyn organizacyjnych – nauczyciel mianowany i dyplomowany otrzymuje ją w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, a kontraktowy w zależności od okresu zatrudnienia – jedno, dwu lub trzymiesięczną.

f) prawo do przejścia w stan nieczynny – przejść w stan nieczynny może zarówno nauczyciel mianowany, jak i kontraktowy – chcąc skorzystać z tego prawa, powinieneś/powinnaś złożyć wniosek w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozwiązania umowy o pracę.

g) pouczenie o prawie odwołania do Sądu Pracy – pracodawca ma obowiązek pouczyć Cię, że przysługuje Tobie prawo sprawdzenia, czy słusznie to Ty dostałeś wypowiedzenie i w jakim terminie. Termin ten wynosi 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. Pracodawca powinien także wskazać Tobie do jakiego sądu masz się odwołać. Najczęściej jest to sąd miejscowości, w której pracowałeś.

5. Przeczytaj dokładnie dokument przed jego podpisaniem. 

Pracodawca ma obowiązek zapoznać Cię z dokumentem rozwiązującym umowę o pracę. Powinien go Tobie okazać, wyjaśnić, odczytać, jeśli masz trudności z jego zrozumieniem. Nie może być tak, że dowiesz się o rozwiązaniu umowy z Tobą od osób postronnych. Rozwiązanie umowy musi nastąpić na piśmie.

Jak już zostaniesz zapoznany/a z rozwiązaniem umowy, podpisz spokojnie dokument rozwiązujący umowę (nie o zamiarze rozwiązania) i weź egzemplarz dla siebie. Nie ma sensu buntować się przy podpisywaniu, czy odmawiać podpisania. Nie przyniesie to Tobie żadnych korzyści, a przeciwnie, utrudni Ci to złożenie terminowego i merytorycznego odwołania. Jeśli nie podpiszesz, dyrektor szkoły sporządzi z tego notatkę i zostawi ją w aktach osobowych ze skutkiem zapoznania. Ty będziesz na tym stratny/a.

6. Po powrocie do domu skorzystaj z porady prawnika.

Spróbuj uspokoić emocje, jednak nie zwlekaj z zasięgnięciem porady prawnej. Możesz porozmawiać z osobami bliskimi i współpracownikami, jednak ich wiedza zapewne nie różni się od Twojej. Natomiast prawnik zajmujący się prawem pracy/prawem oświatowym może znaleźć w rozwiązaniu umowy coś, na co WY w emocjach nie zwróciliście uwagi. Dopiero kiedy poznasz wszystkie za i przeciw, będziesz mógł rozsądnie zdecydować, czy odwołujesz się do sądu, czy szukasz innej pracy, bądź korzystasz z uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela. Nie czekaj z tym krokiem do ostatniego dnia, bo prawnik też musi mieć czas zająć się Twoją sprawą, napisać pozew i w terminie 7 dni od dnia doręczenia Tobie rozwiązania wnieść go w Twoim imieniu do sądu (może być za pośrednictwem poczty).

7. Złóż swoje dokumenty aplikacyjne do organu prowadzącego szkoły. 

W niektórych sytuacjach organ prowadzący ma obowiązek znaleźć Tobie pracę. Pamiętaj, że prawo do odprawy i przejście w stan nieczynny to dwa odrębne uprawnienia, które się Tobie należą. Nikt nie ma prawa namawiać Cię do rezygnowania z któregoś z nich – na przykład w zamian za obietnicę pracy. Jeśli skorzystasz ze stanu nieczynnego możesz podjąć inną pracę, a odprawę otrzymasz nawet jak znajdziesz pracę w innej szkole – chyba, że dojdzie do cofnięcia wypowiedzenia i przejścia do innej szkoły na zasadzie przeniesienia.

8. Poszukaj dobrych stron tej sytuacji. 

Wiem, że możesz się na mnie rozzłościć na to, co teraz piszę. Z własnego doświadczenia wiem, że można je znaleźć. Gdyby nie zwolnienie z pracy w szkole, nie byłoby mnie teraz tutaj. Może masz jakiś pomysł na swoją dalszą karierę zawodową (np. koleżanka z dawnej pracy otwiera własną działalność zarządzania nieruchomościami), a może potrzebujesz odpoczynku, czy musisz podreperować swoje zdrowie. Pamiętaj, że z każdej sytuacji, pozornie nawet najgorszej, jest zawsze wyjście.

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 4 kwietnia, 2018 o 21:30

Witam
Mam pytanie. Dziś otrzymałam od dyrekcji informację, że jeżeli nie będzie odpowiedniej liczby klas to zostanę zwolniona. Sprawa dla mnie nie jest jasna. Pracuję w placówce od 4 lata jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, najpierw byłam wychowawcą zerówki, a następnie klasy 1-3. Zrobiłam awans na nauczyciela kontraktowego i jestem w trakcie robienia awansu na mianowanego. Dyrekcja za podstawę podała mi, że mój stopień mnie dyskryminuje. Najgorsze jest to, że w tym roku szkoła zatrudniła nauczycielkę mianowaną, która pracuje kilka miesięcy (otrzymała umowę na czas nieokreślony) i ona zostaje a ja nie. Nadmienię, że jestem aktywnym nauczycielem, opiekuje się samorządem szkolnym, prowadzę nieodpłatnie kółko programowania dla maluchów a i jeszcze od miesiąca mam wychowawstwo w zastępstwie w innej klasie 3 z powodu choroby wychowawcy. Zawsze myślałam, że jeżeli się człowiek stara, pracuje i poświęca, to to wpływa na decyzję zwolnieniu. Dostałam też dwie nagrody dyrekcji za swoją pracę. Nie wiem co o tym myśleć, jak się bronić, co robić zwyczajnie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:54

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Proszę zapoznać się z kryteriami, jakie powinny być opracowane i obowiązywać w każdej szkole. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Przybyła 22 kwietnia, 2018 o 13:19

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w sprawie ruchu kadrowego.
Czy roku szkolnym 2017/2018 w przypadku Zespołu Szkół składającego się ze szkoły podstawowej, gimnazjum (które wygaśnie wraz z końcem obecnego roku szkolnego) oraz przedszkola mają zastosowanie przepisy art. 20 KN czy art. 225 uwpr? A jak będzie w roku szkolnym 2018/2019?
I czy jeżeli przepisy art. 225 uwpr, to czy mają one zastosowanie do wszystkich nauczycieli Zespołu czy tylko do nauczyleli, którzy mają w umowie wskazane gimnazjum jako miejsce pracy?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Marta D 11 maja, 2018 o 20:42

Witam. Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym do konca czerwca. Czy moge teraz dostac wypowiedzenie? W szkole jest redukcja etatu. Jestem nauczycielem dyplomowanym.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:11

Szanowna Pani, tak. Niestety uchwała Sądu Najwyższego pozwala na rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem w czasie przebywania na urlopie, jeśli przesłanką rozwiązania umowy o pracę są zmiany organizacyjne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michalina 1 kwietnia, 2019 o 18:43

Dzień dobry. Mój mąż został dzisiaj poinformowany,że od kolejnego roku szkolnego nie ma dla niego pracy tylko z tego wzgledu,że nie ma ukończonego jednolitego kierunku studiów. W jaki sposób mąż może walczyć o swoją pracę jeśli jest jedynym żywicielem rodziny.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 11:53

Dzień dobry, proszę o kontakt ze mną przez formularz kontaktowy. Nie damy Taty zwolnić 🙂

Odpowiedz

Anna 4 kwietnia, 2019 o 18:47

Dzień Dobry, chciałabym opisać swoją sytuację. Moja szkoła podstawowa jest likwidowana 31 sierpnia 2019r. , A w jej miejscu powstanie filia I -III szkoły podstawowej przekształcone z gimnazjum w wyniku reformy 2017. Reorganizacja oswiaty dotyczy wszystkich szkoł w gminie.W gminie beda funkcjonowaly 2 szkoły podstawowe. Od lutego jestem informowania że dla mnie nie będzie etatu. W marcu sytuacja sie zmienila poniewaz nauczyciel od mojego przedmiotu odchodzi na świadczenie kompensacyjne i nie jest planowany w arkuszu. Godzin do rozdysponowania jest az 28 a rowniez innych godzin z moich dodatkowych kwalifikacji. Godziny w arkuszu zostaly specjalnie rozdysponowane tak ze nauczyciele maja ponad półtora etatu.Wszyscy nauczyciele z mojej szkoly znajdą zatrudnienie w dwoch szkołach, tylko ja stracę pracę. Są to ewidentnie „prywatne porachunki” drugiego dyrektora i Pani inspektor do spraw oświaty w gminie, ponieważ jestem czynnie działającym zwiazkowcem Solidarności, A również przewodnicząca Koła i posiadam ochronę związkową. Gdy wprowadzano reformę dzieki mojej inicjatywie udało się wyedy udaremnic zamknięcie szkoły. Ta sytuacja to dla mnie osobiste dyskryminowani mojej osoby i celowe działanie na moją szkodę. Jestem nauczycielem zatrudnionym z mianowania na pełny etat. Moje pytanie brzmi:
Jakie mam prawa w sprawie zatrudnienia
Czy jeśli zostanę zwolniona czy mogę dochodzic swoich praw w sądzie pracy co do przywrocenia do pracy a ewentualnie odszkodowania.
Nadmienię że próby wyegzekwowania przez moją dyrekcję umieszczenia mnie w arkuszu spotykają się że sprzeciwem ; całe moje grono a również czesc nauczycieli z drugiej szkoly glosno sprzeciwia sie tej sytuacji i chca dzialac w moim imieniu w kuratorium.
Proszę o pomoc bo nie wiem co mam robic czy pozostawić sprawę sądowi pracy i czy mam szansę na wygraną w tym sporze .

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 11:48

Szanowna Pani, Pani nie można zwolnić 🙂 Proszę o kontakt w wiadomości prywatnej, bo w sądzie wygrałaby Pani w 1000% 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 28 maja, 2019 o 09:54

Dzień dobry czy mogłabym prosić o jeszcze jedna poradę.
31 maja mija termin naszych wypowiedzeń. Co do mojej osoby nie zostały zachowane procedury formalne i mój związek zawodowy nie został poinformowany o moim zwolnieniu. Nadal twierdzi się że nie ma dla mnie godzin. Co mi w tym przypadku przysługuje.
Moje koleżanki są zmuszanie do podpisania wniosku o przeniesienie na własną prośbę, organ prowadzący powołuje się na artykuł 18 KN twierdząc że 19 KN ich nie dotyczy. Zaznaczę że nie mamy podane oficjalnie na jakich warunkach czy będą to pełne etaty ( wiem że 1 osoba nie będzir miała pełnego etatu w jednej szkole tylko zmuszana jest do dopełnienia w drugiej). Czy to jest zmiana warunków pracy?
Muszę zaznaczyć że żadne procedury co do zwolnień i ewentualnych przenosin nie bylo nikt z nami nie rozmawiał i nie negocjował.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:48

Szanowna Pani, aby Pani pomóc potrzebuję Pani umowy o pracę i kontaktu osobistego, a nie w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 17 kwietnia, 2019 o 13:30

Witam, mój brat, pracuje 5 lat w szkole średniej. Teraz w czerwcu/lipcu zdaje egzamin na nauczyciela mianowanego ( w chwili obecnej ma umowę na czas nieokreślony, do związków nie należy)Póki co poczta pantoflową dowiedział się, że On i jeszcze 2 nauczycieli od przyszłego roku ma stracić etat, gdyż nie będzie godzin dla nich. Dyrekcja podpiera się tym, że zgodnie z podpisanym porozumieniem z Solidarnością pensum będzie 20 godzin co wiąże się ze zwolnieniami. Żyjemy nadzieją że się tak nie stanie, skąd dyrekcja ma teraz wiedzieć jaki będzie napływ pierwszoklasistów od września. Dla mnie to nonsens. Brat jest nauczycielem lubianym przez uczniów, angażującym się.Są nauczyciele którzy są niżsi stażem (a dodatkowo jedna z tych osób od września wraca z macierzyńskiego). Czy jest szansa że uniknie zwolnienia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2019 o 02:05

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu. Komentarz nie jest odpowiednim miejscem na udzielanie porady prawnej w sprawie indywidualnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Julia 6 czerwca, 2019 o 18:54

Witam
Jestem nauczycielem kontraktowym i w tym roku robię awans na nauczyciela mianowanego. Pod koniec kwietnia dostałam informację od dyrekcji że mój etat zostanie zmniejszony z 19/26 do 2/26 z powodu braku godzin. 17 godzin z mojego etatu dostanie pani powracająca z urlopu macierzyńskiego i zwolnienia bo z powodu reformy zabraknie jej godzin do pełnego etatu. Niestety w maju zachorowałam i nie dostałam żadnego pisma- porozumienia zmniejszenia etatu. Moje pytanie brzmi:
Czy dyrektor może dać mi zmniejszenie etatu lub wypowiedzenie umowy w sierpniu lub we wrześniu ? jeśli nie będzie mógł to czy od września będę miała ten etat 19/26?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:26

Szanowna Pani, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: