29.09.2014

128 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Porady prawne dla nauczyciela

Witaj po długiej przerwie… zboczyłam z obranej ścieżki, na tę, która okazała się być wyłożona cierniem. W efekcie zaniedbałam to, co postanowiłam sobie robić z pasją. Zaniedbałam również Ciebie, Mój Czytelniku 🙁 Proszę więc o wybaczenie i już do Ciebie wracam . 🙂

Inspiracją do kolejnego spotkania stał się e-mail, jakiego dostałam od Czytelnika bloga, który zatytułował go „porada prawna dla nauczyciela”. Treść jednak nie dotyczyła prawa, a życia. To jednak jest ściśle ze sobą połączone. W komedii romantycznej pt.” Legalna Blondynka” pada zdanie, że „prawo jest wyzbytym pasji rozumem” cytowane za Arystotelesem. Tytułowa bohaterka Elle Woods obala to twierdzenie, uznając, że pasja jest kluczowym składnikiem do nauki i praktyki prawa i … życia.

Również i ja z codziennej praktyki wiem, że nie da się wykonywać jakiegokolwiek zawodu bez pasji, bez wiary w ludzi i w siebie, bez namiętności.

Ale co prawo i pasja może dać nauczycielom?

Myślałam, co prawnik może zaoferować nauczycielowi?

Otóż – spokój! 

Nie każdy ma obowiązek znać się na przepisach prawa, nie każdy ma obowiązek umieć je interpretować. Każdy jednak powinien mieć obowiązek udać się do prawnika, gdy ma problem prawny. Nie szukać odpowiedzi w internecie – tutaj znaleźć jedynie osobę, która zna się na prawie i z pasją potrafi pomagać innym.

Przykładowo – najczęściej czytanym wpisem przez Ciebie jest artykuł o rozwiązywaniu umów o pracę z nauczycielem. Kancelarii szuka się jednak dopiero wówczas, gdy wypowiedzenie otrzymaliśmy, bądź daliśmy je i pracownik odwołał się do sądu pracy.

A to błąd! 

Belgijskie prawo zawiera pewną maksymę, którą podchwyciłam: „Prawnik to jest Ktoś, Kogo powinieneś zobaczyć przed, aby nie mieć problemu po”. 

Drogi Nauczycielu, Dyrektorze – prawnik jest Twoim Przyjacielem, działającym zawsze na Twoją korzyść. Ceny usług prawnych są dostosowane do finansów społeczeństwa. Nie marnuj czasu na szukanie interpretacji, przepisów. Wykorzystaj czas i znajdź prawnika z pasją. 🙂

Dla tych, którzy zechcieliby skorzystać z moich usług przygotowany jest kupon rabatowy – w treści bloga. Natomiast na pewno w Twojej miejscowości znajdziesz prawnika z pasją, który pomoże Tobie w nurtującym Cię problemie prawnym.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z mojej pomocy prawnej musisz się liczyć z koniecznością wniesienia opłaty.  Koszt porady prawnej to 100 zł, nawet jak prosisz o poradę w komentarzu. 

Zapraszam! 🙂

{ 128 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej 23 października, 2014 o 21:17

Córka moja jest od trzech lat zatrudniana jako nauczyciel przedszkola. Umowa o pracę ma zawieraną co roku na czas określony okres od 01 września do 31 sierpnia roku następnego i tak co roku. Jest nauczycielem kontraktowym. Czy taki sposób zatrudniania jest właściwy.
Z poważaniem.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 października, 2014 o 23:48

Dziękuję za komentarz, ma on wprawdzie charakter pytania kwalifikującego do udzielenia porady prawnej. Jednak aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebne jest więcej informacji. Ponieważ, zgodnie z przepisami, nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, za wyjątkiem sytuacji określonych w par. 7 art. 10 KN. I nie wiem, czy w sytuacji Pańskiej córki nie zachodzą właśnie te szczególne okoliczności. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Agnieszka 10 maja, 2015 o 09:46

Witam! Jestem n-lką z 21-letnim stażem pracy. 20 lat przepracowałam w szkole (dzięki mojej mamie, która odeszła na emeryturę w wieku 52 lat, bym ja mogła pracować). Ze względu na niż demograficzny, w ostatnich 6-ciu latach dokształcałam się kończąc dwie podyplomówki. Niestety rok temu pan wójt oraz pani dyrektor szkoły” zaproponowali” mi przeniesienie do przedszkola(innej placówki oświatowej). Naciskali i namawiali twierdząc, że nie będę miała pracy, choć były młodsze nauczycielki ode mnie. Dali mi jedno popołudnie na podjęcie decyzji. Zgodziłam się, słysząc, że będę miała tam b.dobrze. Niestety rzeczywistość okazała się brutalna.Nie mogłam się odnależć w nowej sytuacji. Czułam, że zostałam w jakiś sposób skrzywdzona. Zatrudniona zostałam 1 września 2014 pracując z dziećmi 2,5-3-letnimi. Początek był b. ciężki. W grupie była zatrudniona pomoc z urzędu pracy, lecz tylko do końca 2014r. Od tej pory jestem sama i mam 24-ech dzieci pod opieką. Ze względu na brak pieniędzy pan wójt nie chce zatrudnić osoby na stanowisko pomocy nauczyciela. Owszem jest sprzątaczka, która tylko podaje posiłki i sprząta po nich i sprząta łazienkę. Poza tym nie ma jej na sali. Zdarzają się sytuacje trudne dla mnie trudne, mam na myśli niespodzianki w majtkach dzieci. Czy ja mam obowiązek myć dzieciom tyłki, zostawiając grupę bez opieki? Pani dyrektor twierdzi, że tak.. Pozdrawiam
Wiadomość od prawnika

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2015 o 13:56

Szanowna Pani, przypuszczam, że jeśli nie ma innej osoby do opieki nad dziećmi to do Pani obowiązków należy również troska o higienę dzieci. Jednak powinna Pani zgłaszać do dyrektora konieczność zatrudnienia jeszcze jednego pracownika z uwagi na brak możliwości pozostawienia dzieci bez opieki na czas dbania o higienę innego dziecka. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Joanna 17 czerwca, 2015 o 10:51

Witam serdecznie. W trakcie urlopu wychowawczego nabyłam prawo do nagrody jubileuszowej po 20 latach pracy. Po zakończonym urlopie wychowawczym nie wypłacono mi w/w nagrody, ponieważ nie podjęłam pracy, tylko od razu przeszłam na roczny urlop bezpłatny w tej samej szkole ( a na urlopie bezpłatnym nie przysługują prawa pracownicze). 31.08.2015r. kończę urlop bezpłatny i 01.09.2015r. odchodzę ze szkoły (rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron). Czy odchodząc ze szkoły bezpośrednio po urlopie bezpłatnym przysługuje mi ta nagroda? Czy będąc bezrobotną od nowego roku szkolnego przysługuje mi ta nagroda z byłej placówki? Czy jeżeli podejmę pracę w innej szkole, mam prawo ubiegać się o wypłacenie nagrody w poprzedniej szkole? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 czerwca, 2015 o 20:36

Witam serdecznie, warunkiem uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej na podstawie art. 47 KN jest zatrudnienie w charakterze nauczyciela w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody. Stąd nauczyciela nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w szkole zatrudniającej go w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody. Wobec powyższego jeśli znajdzie Pani zatrudnienie w innej szkole to tam będzie miała Pani prawo do nagrody jubileuszowej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Poradnik 25 czerwca, 2015 o 17:18

Najpierw wypadałoby takowego prawnika znaleźć. Wspominam o tym, ponieważ miałam już do czynienia z mnóstwem niekompetentnych prawników, a zapłatę brali, jak za uczciwość.. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 czerwca, 2015 o 18:35

Dlatego jestem 🙂 i polecam swoje usługi znając się na materii, o której piszę 🙂 a wraz ze mną jest Zespół Moich Współpracowników 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

BARBARA 28 czerwca, 2015 o 23:49

MAM W PRACY NAUCZYCIELKĘ, KTÓRA REALIZUJE STAŻ NA KONTRAKTOWEGO, ZATRUDNIONA BYŁA OD 01.09.2014.W TYM CZASIE CIĄGLE PRZEBYWAŁA NA ZWOLNIENIACH, W PRACY BYŁA MOŻE DWA TYGODNIE. DYREKTORKA ZALICZYŁA JEJ STAŻ NIE PRZEDŁUŻAJĄC GO. CZY POSTĄPIŁA WŁAŚCIWIE ? CZY TEN STAŻ NIE POWINIEN BYĆ PRZEDŁUŻONY?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 czerwca, 2015 o 13:33

Witam, niestety takie postępowanie jest błędne. Staż powinien zostać przedłużony o czas nieobecności w pracy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 29 lipca, 2015 o 15:26

Witam. Proszę o poradę. Dnia 8 lipca zdałam egzamin na awans na nauczyciela mianowanego. Do tej pory nie otrzymałam jeszcze aktu nadania. Powinnam go niebawem otrzymać a od 01.09 powinnam mieć wypłacone przeszeregowanie. Problem tkwi w tym ze jestem w 8 miesiącu ciąży i termin mam na 12 września. Co w przypadku jeżeli urodze jeszcze w sierpniu i pójdę na urlop macierzyński. Czy pieniądze zostaną mi wypłacone dopiero po powrocie do pracy? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 lipca, 2015 o 00:46

Witam, podwyższone wynagrodzenie otrzyma Pani jako podstawę do naliczenia zasiłku macierzyńskiego. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego i pomyślnego rozwiązania 🙂

Odpowiedz

Karolina 4 sierpnia, 2015 o 09:20

A czy może mi pani podać konkretny przepis ponieważ moja Pani dyrektor twierdzi, że dostanę podwyżkę dopiero po powrocie z urlopu. Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 3 sierpnia, 2015 o 12:44

Witam,
jestem pozwana do sądu za wydanie jak twierdzi nauczyciel polecenia służbowego do uzupełnienia dokumentacji dziennika. Nauczyciel twierdzi, że miał uzupełnić dziennik z wyprzedzeniem na moje polecenie. Oczywiście podczas spotkania z nauczycielami przed zakończeniem roku szkolnego przypomniałam o konieczności uzupełnienia dziennika przed kontrolą. Niestety nauczyciel poszedł na zwolnienie i wypełnił podczas swojej nieobecności tematy i frekwencję co spowodowało, iż zastępujący nie mogli wpisać realizowanych tematów za co nauczyciel dostał upomnienie. Teraz twierdzi że miał przykazane i dlatego tak zrobił. Proszę o poradę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 sierpnia, 2015 o 00:09

Witam, proszę o kontakt indywidualny. Bowiem konieczna będzie analiza dokumentacji, aby pomóc w sprawie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 3 września, 2015 o 16:32

Witam.
W sierpniu tego roku uzyskałam stopień nauczyciela mianowanego. Pracuje w szkole podstawowej razem z 6 innymi nauczycielami.troje z nich przyszło do pracy razem ze mną rok temu i nie mają mianowania.na urlopie przebywają dwie nauczycielki. Dyrektorka powiedziała ze nie może mi dać umowy na podstawie mianowania tylko na czas nieokreślony bo nie wie czy będą godziny jeśli tamte dwie panie wrócą. Szkoła jest duża sporo oddziałów. I razem ze mną nowo przyjętych w zeszłym roku było czterech nauczycieli.sa kontaktowymi. Czy dyrektorka może odmówić mi umowy na podstawie mianowania? ??
Magda

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2015 o 22:23

Szanowna Pani, dyrektor nie ma prawa odmowic zatrudnienia na podstawie mianowania, albowiem przepis nakazuje zatrudnic nauczyciela na podstawie mianowania w okreslonych przypadkach – ktore wnioskuje – zostaly spelnione. W takiej sytuacji zapraszam do kontaktu indywidualnego celem sporzadzenia odpowiedniego pisma do pracodawcy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Barbara 7 września, 2015 o 10:22

Jestem pedagogiem na całym etacie (25h), moja koleżanka realizuje mimo istniejącego całego drugiego etatu pedagoga – 3/4 etatu pedagoga, ja realizuję za nią 1/4 etatu, co daje dodatkowych 5h. Godziny te są wypłacane jak nadgodziny stałe, co miesiąc jest to inna kwota, dodatkowe godziny pracy pedagoga wiążą się z opieką nad dodatkowymi oddziałami w tym przypadku mam dodatkowo pod opieką 5 klas, czy za swoją pracę nie powinnam otrzymywać stałej kwoty?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:24

Witam, w takiej sytuacji konieczne byłoby zwrócenie się do pracodawcy o wyjaśnienie dlaczego wynagrodzenie za stałe nadgodziny nie jest wypłacane w stałej kwocie, a jest ona zmienna. Wszystko zależy od tego ile tych godzin jest i czy są to godziny dydaktyczne czy opiekuńczo-wychowawcze. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jarek 17 września, 2015 o 20:25

Witam bardzo serdecznie
Jestem n-elem zatrudnionym na podstawie mianowania. Dnia 14 09 2015 r. otrzymałam pismo od dyrektora placówki o następującej treści
POROZUMIENIE ZMIENIAJĄCE WARUNKI STOSUNKU PRACY NAWIĄZANEGO NA PODSTAWIE MIANOWANIA pracodawca i pracownik zgodnie oświadczają że w warunkach stosunku pracy nawiązanego na podstawie mianowania zawartego w dniu …… wprowadzają nowe zmiany w części dotyczącej pracy i płacy. (podstawa prawna art 30 ustawy z dnia 26 stycz. 1982 – Karta Nauczyciela / Dz. U z 2014 r. poz 191 ze zm./)

w/w porozumienie otrzymałem, gdyż dziecko z którym miałem zaplanowane godziny nauczania indywidualnego zrezygnowało z uczęszczania do szkoły w której pracuje. nie wiem co mam zrobić podpisać czy nie? Jakie konsekwencje z tego tytułu będą skierowane w stosunku do mojej osoby. Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedz

Jarek 17 września, 2015 o 20:37

proszę o wykreślenie początkowej daty ze względu na anonimowość

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:39

Nie mam niestety takiej możliwości.

Odpowiedz

Basia 22 września, 2015 o 12:27

Witam,
mam pytanie dotyczące pracy nauczyciela
czy dyrektor szkoły może w weekendu organizować obowiązkowe konferencje i szkolenia wyjazdowe (nie jest to w ramach odporacowywania dni wolnych)- przy czym, czy może przeznaczać na ten cel pieniądze z socjalnego (szkolenie jest bezpłatne, wszystko inne z naszego socjalnego)? dodam jedynie, że na ostatniej konferencji dyrektor bardzo ostro poinfomował nas o konsekwencjach nieuczestniczenia w takich wyjazdach- ja osobiście jestem bardzo tym poruszona- bo w imię czego mam pracować w sobotę? i w imię czego mam jeszcze dokładać z własnej kieszeni- podatek za socjalne

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:38

Szanowna Pani, w niektórych przypadkach dyrektor może organizować obowiązkowe szkolenia, o ile ma to uzasadnienie. Nie może występować to często, a za pobyt nauczyciela na takich wyjazdach winien otrzymać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

aga 28 września, 2015 o 19:16

Witam serdecznie . Jestem nauczycielką szkoły specjalnej. Chciałam się zapytać czy nauczyciele mogą podawać dzieciom leki. W naszej placówce zdarza się ,że niektóre muszą brać o odpowiedniej godzinie , która akurat przypada na czas pobytu w szkole. Co robić ? Proszę o poradę . Dziękuję.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:15

Szanowna Pani, tak nauczyciele mogą podawać uczniom leki. Wprawdzie za opiekę medyczną, w tym tą techniczną (podanie czy przypilnowanie aby dziecko wzięło lek) winna odpowiadać służba medyczna w szkole, to dyrektor – po odpowiednim przygotowaniu nauczycieli może zobowiązać ich do tego, aby te leki dzieciom podawali. Jest to bowiem czynność techniczna. To stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Minister Edukacji i Ministra Zdrowia (wspólne rozporządzenia i wytyczne). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Patrycja 6 października, 2015 o 17:09

Witam! Mój problem dotyczy umowy. Pracuję jako nauczyciel w szkole publicznej działającej na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Jednak otrzymałam umowę zlecenie. Czy nie jest to jakieś nadużycie? Wykonuję wszystkie obowiązki nauczyciela czy zatem de facto nie została zawarta umowa o pracę? Ponadto zgodnie z powyższą ustawą nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej podlega karcie nauczyciela natomiast w szkole, w której pracuję żaden nauczyciel nie jest zatrudniony w oparciu o kartę nauczyciela, jedynie są równi i równiejsi. Wedle uznania jednych dyrektor zatrudnia na umowę o pracę innych na umowę zlecenie. Czy warunki zatrudniania nauczycieli w tej szkole są zgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 października, 2015 o 10:35

Witam Panią, jeśli pracuje Pani w szkole niepublicznej na prawach publicznej bezwzględnie musicie mieć zawarte umowy o pracę. W tej więc sytuacji jesteście Państwo zatrudniani niezgodnie z przepisami. Jeśli chce Pani poznać rozwiązanie jak to zmienić to zapraszam do kontaktu 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Aleksandra 16 października, 2015 o 09:22

Witam, moje pytanie dotyczy zasiłku o zagospodarowanie. Od 16 września jestem na zwolnieniu z powodu ciąży. W kwietniu rozpocznę urlop macierzyński. Umowa o pracę kończy mi się w sierpniu 2016. Chciałam złożyć wniosek do dyrektora (spełniam wszystkie wymagania)ale powiedział mi,że to nie ma sensu ponieważ w sierpniu kończy mi się umowa i będę musiała zwrócić zasiłek, ponieważ nie przepracuje 3 lat. Czy jeżeli dyr. nie przedłuża umowy czyli rozwiązuje współpracę z jego inicjatywy trzeba zwracać zasiłek? Jak to wygląda jeśli wybrałabym roczny urlop macierzyński?czy na urlopie macierzyńskim można podpisać(przedłużyć umowę)?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 października, 2015 o 00:13

Szanowna Pani, proszę najpierw zacząć od weryfikacji poprawności Pani zatrudnienia. Wnioskuję, że jest Pani nauczycielem kontraktowym, a to obliguje dyrektora do nawiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zasiłek trzeba faktycznie zwracać, jeśli nie przepracuje się 3 lat, a urlop macierzyński mimo wszystko jest rokiem pracy. Na urlopie można przedłużyć umowę o pracę, nie można jej tylko rozwiązać. pozdrawiam serdecznie i zapraszam na weryfikację zatrudnienia 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 października, 2015 o 00:17

Szanowna Pani, proszę najpierw zacząć od weryfikacji poprawności Pani zatrudnienia. Wnioskuję, że jest Pani nauczycielem kontraktowym, a to obliguje dyrektora do nawiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zasiłek trzeba faktycznie zwracać, jeśli nie przepracuje się 3 lat, a urlop macierzyński mimo wszystko jest rokiem pracy. Pozdrawiam Panią serdecznie i zapraszam do weryfikacji poprawności Pani zatrudnienia, bo mam tutaj poważne wątpliwości 🙂

Odpowiedz

Helena 22 października, 2015 o 19:11

Dzień dobry. Mam pytanie. Czy dyrektor może przydzielić niepłatnie zastępstwo na lekcje nauczycielowi -podczas jego tzw. „okienek” – tłumacząc się tym , że nauczyciel powinien pracować 40 godzin tygodniowo. Proszę o ewentualny przepis prawny w tym temacie Dziękuję i pozdrawiam .

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 października, 2015 o 22:54

Witam, nie może. W art. 35 Karty Nauczyciela dokładnie określono co to jest zastępstwo doraźne, a co to są okienka. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zofia 23 października, 2015 o 17:02

Witam, jestem nauczycielem pobierającym świadczenie kompensacyjne. Proszę o wytłumaczenie co to znaczy, że dokonuje się odpisu 5% świadczenia na zakładowy fundusz socjalny. W tym roku nie otrzymałam ze szkoły żadnych świadczeń finansowych z funduszu ani nie korzystałam z żadnych usług mimo składania wniosków.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 października, 2015 o 22:53

Witam, po prostu źródłem finansowania funduszu jest odpis ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Corocznie dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, o której mowa w ustawie budżetowej, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku. W 2015 r. do ustalania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu 1 stycznia 2012 r., czyli kwotę 2.618,10 zł. Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć w 2015 r. wynosi 2.879,91 zł (110% kwoty bazowej).
Dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Skoro pobiera Pani świadczenie kompensacyjne to nie należą się Pani inne świadczenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 29 października, 2015 o 12:57

Witam mam spory problem i bardzo Was proszę o radę najlepiej popartą paragrafami.Jestem nauczycielką: mgr nauczania zintegrowanego i przedszkolnego.Staż pracy 15 lat , mianowanie.Ostatnie 7 lat pracuję w szkole w oddziale przedszkolnym, wcześniej w klasach 1-3.Marzę aby powrócić do klas 1-3 i taka możliwość będzie od przyszłego roku bo będzie wakat.Niestety nie jestem pupilką dyrektora a on przyjął do pracy panią mgr surdopedagogiki która teraz pracuje w sekretariacie i ma pół etatu w przedszkolu Stażu nie rozpoczęła ale kończy podyplomówkę z nauczania wczesnoszkolnego. Dowiedziałam się że zamierza ją przyjąć do klasy 1 i jej o tym powiedział.Proszę powiedzcie mi czy istnieje jakiekolwiek prawo na które mogłabym się powołać i wymóc na dyrektorze zatrudnienie mnie w klasie 1 powołując się na moje wyższe wykształcenie i mianowanie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 października, 2015 o 00:07

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana rozwiązaniem Pani problemu proszę skorzystać z formularza kontaktowego. Konieczna jest analiza Pani umów o pracę i opłacenie pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 30 października, 2015 o 20:37

Mam pytanie- czy zasadne jest pytanie o dochody we wniosku o zapomogę zdrowotną z art.72 KN, który nie uzależnia przyznania świadczenia od sytuacji materialnej nauczyciela. Czy to nie jest tak, że automatycznie przeniesiono tu wymagania dotyczące świadczeń z ZFŚS?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 października, 2015 o 00:06

Szanowna Pani, w takiej sytuacji pytanie o dochody może być formą obiektywnego kryterium do wybrania osób, którym niniejsza pomoc powinna zostać przyznana. Powinien istnieć regulamin, który określa w jaki sposób i w oparciu o jakie kryterium owa zapomoga jest przyznawana. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwona 30 października, 2015 o 22:40

Witam jestem nauczycielem kontraktowym od 01.09.2015r, pracę nauczyciela zaczęłam 01.09.2013r złożyłam wniosek o zasiłek na zagospodarowanie dyrekcja nie jest pewna czy ten zasiłek mi się należy ponieważ pracowałam wcześniej w innej pracy nie związanej w ogóle z pracą nauczyciela. Czy ten zasiłek mi się należy?Umowę mam do 31.08.2016r.Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 października, 2015 o 00:02

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana rozwiązaniem Pani problemu proszę skorzystać z formularza kontaktowego. Konieczna jest analiza Pani umów o pracę i opłacenie pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 31 października, 2015 o 11:51

Czy odchodząc na emeryturę powinnam z teki Akt Osobowych otrzymać zaświadczenia potwierdzające mój pobyt na różnych kursach i szkoleniach w czasie pracy?Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 listopada, 2015 o 22:18

Witam, akta osobowe zostają u pracodawcy. Ponadto w aktach osobowych powinny się znaleźć kopie, a nie oryginały, które powinny być u Pani. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Junia 5 listopada, 2015 o 13:40

Witam, niedługo wracam do szkoły po urlopie macierzyńskim i mam pytanie odnośnie ilości godzin- czy ich ilość może zostać zmniejszona w stosunku do ilości godzin sprzed urlopu? Wcześniej miałam 26 godzin,teraz dowiedziałam się, że mam mieć tą ilość zmniejszona do 21, co wiąże się z mniejszym wynagrodzeniem. Czy dyrektor ma do tego prawo?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 listopada, 2015 o 21:37

Witam, nie ma takiej możliwości, aby Pani godziny zostały zmniejszone – bez Pani zgody. Wprawdzie Karta Nauczyciela nie reguluje tej kwestii, należy odnieść się do Kodeksu pracy i przepisów mówiących o ochronie rodzicielstwa. Może byłaby wskazana jakaś opinia prawna celem przedstawienia jej dyrektorowi? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bożena 19 listopada, 2015 o 19:33

Pani Karolino. Mam taki problem. Otóż w moim gabinecie stoi ogólnodostępne ksero, z którego korzystają wszyscy nauczyciele. Jak wiadomo- jak się z czegoś korzysta, to to się zużywa i psuje. Wczoraj dowiedziałam się, że jestem odpowiedzialna za ksero i w przypadku popsucia go przez kogokolwiek, to ja będę za to ponosić konsekwencje. Oczywiście powiedziałam, że nie będę ponosić odpowiedzialności za coś z czego korzystają wszyscy, kiedy chcą, nie tylko wtedy, gdy ja jestem w gabinecie. Zresztą nie podpisywałam żadnej odpowiedzialności za ksero na piśmie. Proszę o radę co mam z tym problemem zrobić. Walkę na argumenty słowne przegrałam, dlatego chodzi mi o podstawę prawną.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:08

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Joanna 30 listopada, 2015 o 09:51

Witam! Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy dyrektor może wykorzystać informacje z nadzwyczajnego posiedzenia rady pedagogicznej jako argument przeciwko nauczycielowi do przedłożenia komisji dyscyplinarnej?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 15:56

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Helena 12 grudnia, 2015 o 17:17

Dzień dobry , chciałam się zapytać czy można nie realizować – a co za tym idzie nie dokumentowac godzin tzw. karcianych . Jakie są konsekwencje uchylania się od tego obowiązku? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 grudnia, 2015 o 13:28

Dzień dobry, na razie nie można. Choć słyszałam takie głosy, że pojawiają się takie sugestie, że nie są one obowiązkowe. Niestety … sam przepis mówi, że nauczyciel w ramach czasu pracy musi je realizować. Brak realizacji, jak i udokumentowania ich może stanowić naruszenie dyscypliny i porządku pracy i być podstawą do ukarania karą porządkową, do postawienia nauczyciela przed Komisją Dyscyplinarną za nierealizowanie obowiązków. Na szczęście zostało tych godzin jedynie pół roku – od września ich nie ma. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 13 grudnia, 2015 o 22:56

Szanowna Pani
W październiku 2013 r. urodziłam dziecko, w związku z tym cały 2014 r. korzystałam z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego , urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wypoczynkowego, wróciłam do pracy w lutym 2015 r.
Za 2014 r. dostałam 87 zł tzw. „trzynastki”, (rozumiem, że została obliczona na podstawie urlopu wypoczynkowego).
Chciałam zapytać, jak to jest z tymi trzynastkami, gdyż ciągle napotykam na dwie różne wersje. Jedna, która stwierdza, iż zgodnie z nowym postanowieniem TK z 2012 wymienione wyżej urlopy są zaliczane do czasu przepracowanego, a co za tym idzie, powinnam za ten rok otrzymać pełną „trzynastkę”. I druga wersja, która stwierdza, iż „trzynastka” mi się nie należy, gdyż jest ona przyznawana od wymiaru pensji, a na wspomnianych urlopach nie otrzymywałam pensji, tylko zasiłek, a dodatkowo trzynastka jest przyznawana od tego co się wypracuje, a w/w urlopy nie są zaliczane do czasu przepracowanego.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.

Odpowiedz

Kaja 14 grudnia, 2015 o 16:28

Dzień dobry,
jestem nauczycielem-stażystą, dyrekcja szkoły chce zmusić wszystkich nauczycieli do wyjazdowego (w weekend: piątek-niedziela) szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Czy mam prawo odmówić udziału i wyjazdu? Polecenia nie dostałam na piśmie tylko przypadkiem dowiedziałam się od koleżanki. Co grozi za odmowę? Czy przysługują za taki wyjazd dodatkowe dni wolne/dodatkowe wynagrodzenie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam
kaja

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 grudnia, 2015 o 10:30

Szanowna Pani, informacja o takim szkoleniu powinna zostać wydana zarządzeniem, skoro ma się odbywać w weekend. Wszystko zależy od charakteru tego szkolenia, czy ma być połączone z integracją czy ma być samym szkoleniem. Moim jednak zdaniem, wynagrodzenie przysługiwałoby jedynie za niedzielę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 3 lutego, 2016 o 23:14

Szanowna Pani
W październiku 2013 r. urodziłam dziecko, w związku z tym cały 2014 r. korzystałam z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego , urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wypoczynkowego, wróciłam do pracy w lutym 2015 r.
Za 2014 r. dostałam 87 zł tzw. „trzynastki”, (rozumiem, że została obliczona na podstawie urlopu wypoczynkowego).
Chciałam zapytać, jak to jest z tymi trzynastkami, gdyż ciągle napotykam na dwie różne wersje. Jedna, która stwierdza, iż zgodnie z nowym postanowieniem TK z 2012 wymienione wyżej urlopy są zaliczane do czasu przepracowanego, a co za tym idzie, powinnam za ten rok otrzymać pełną „trzynastkę”. I druga wersja, która stwierdza, iż „trzynastka” mi się nie należy, gdyż jest ona przyznawana od wymiaru pensji, a na wspomnianych urlopach nie otrzymywałam pensji, tylko zasiłek, a dodatkowo trzynastka jest przyznawana od tego co się wypracuje, a w/w urlopy nie są zaliczane do czasu przepracowanego.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.

Odpowiedz

Paulina 11 lutego, 2016 o 16:59

Dzień dobry!
Jestem nauczycielką przedszkola. Mam problem z brakiem wiedzy nt. nadgodzin przepracowanych w tygodniu, kiedy przypada jakieś święto. Zbliża się Wielkanoc i w związku z tym w czwartek (24.03) i w piątek (25.03) w moim przedszkolu odbywać się będzie dyżur, w czasie którego ja tym razem nie będę pracować. Natomiast w środę (23.03) mam 4 godziny ponadwymiarowe w innej grupie. Niestety ze względu na to, iż nie będę miała dyżuru nie wypłacą mi za te nadgodziny pieniędzy. Czy to jest zgodne z prawem? Jest to nie pierwszy raz, gdy doszłoby do takiej sytuacji…
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 lutego, 2016 o 23:26

Witam, nie za bardzo rozumiem opisaną przez Panią sytuację. Jak to nie wypłacą Pani za godziny ponadwymiarowe w dniu, kiedy faktycznie ma Pani mniej godzin, bo nie pracuje Pani w dni, kiedy przedszkole ma jedynie dyżur. Jest to jednak praktyka kategorycznie niezgodna z przepisami prawa. W takiej sytuacji proszę sobie prowadzić ewidencję czasu pracy i ewentualnie wystąpić na drogę sądową o zapłatę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mateusz 1 marca, 2016 o 20:46

Dzień dobry. Mam zapytanie związane z wypłacaniem 13 pensji nauczyciela. W roku szkolnym 2014/15 od wrzesnia do końca czerwca pracowałem w liceum, po wakacjach z 1 wrzesnia rozpocząłem pracę w gimnazjum. Otrzymałem 13 z gimnazjum w którym przepracowałem 4 miesiące i dalej kontynuuje pracę, natomiast z liceum, w którym przepracowałem prawie 6 miesięcy bez kilku dni Pani Dyrektor mi powiedziała że nie przysługuje mi 13 ze względu na nie przepracowanie w 2015 pełnych 6 miesiecy. Zabrakło mi 3 dni bo rok szkolny konczył sie 28 czerwca. Czy to jest zgodne z prawem? Prosze o odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 marca, 2016 o 01:00

Szanowny Panie, post o trzynastej pensji zaraz będzie i znajdzie Pan tam konkretne wskazówki. Niestety nie przepracował Pan pełnych sześciu miesięcy. Proszę poczytać post co to jest koniec roku i do kiedy powinna trwać Pana umowa o pracę 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Hanna 8 kwietnia, 2016 o 13:25

Witam. Pracuję w szkole ponad 20 lat. Nie korzystam z wyjazdów zakładowych /ZFS/ , bo preferuję inne formy wypoczynku. Czy w związku z tym nie należy mi się jakaś fofma rekompensaty?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 17:42

Dzień dobry, proszę zapoznać się z Regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych działającego u Pani w szkole. Generalnie może Pani otrzymać dofinansowanie do wypoczynku. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 8 kwietnia, 2016 o 17:17

Dzień dobry. W 2015 roku zaczęłam ostatni już awans na stopień nauczyciela dyplomowanego. Chciałam zapytać, czy jeśli przerwa w awansie będzie trwała 1,5 roku (ciąża i urlop macierzyński), to awans będę musiała zacząć od początku?

pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 17:41

Dzień dobry, jeśli przerwa będzie nie dłuższa niż 1,5 roku to nie będzie konieczności robienia awansu od początku. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 9 kwietnia, 2016 o 15:29

Dzien dobry . Zostalam oddelegowana na egzamin klas 6 do innej szkoly. Czy po skończonym egzaminie powinnam wrócić do pracy w swojej szkole . Co mówią na ten temat przepisy prawne bo różnie słyszałam . Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 kwietnia, 2016 o 23:21

Dobry wieczór, to zależy. Nie wiem co Pani słyszała.

Odpowiedz

Dorota 16 kwietnia, 2016 o 23:04

Witam jestem nauczycielem kontaktowym. Pracowałam od września do końca stycznia w przedszkolu które znajduje się w szkole. Po 2 miesiącach dyr zadzwonił do mnie z informacją że ma wolny etat ale od kwietnia do czerwca. Czy nie powinnam dostać umowy do końca sierpnia? jeżeli jest to moja 3 umowa z tą placówka czy nie powinna być na stałe?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 10:48

Dzień dobry, etat może być do czerwca z uwagi na ekwiwalent na urlop. Może Pani uzgodnić, że woli być zatrudniona do końca sierpnia, aniżeli otrzymać ekwiwalent za urlop. Odnośnie ilości umów zawartych na czas określony, przypominam, że art. 25 [1] K.p. nie ma zastosowania do nauczycieli. O podstawie zatrudnienia decyduje stopień awansu zawodowego nauczyciela i sprawy organizacyjne, nie zaś ilość umów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 19 kwietnia, 2016 o 17:02

Witam. Chciałem zadać pytanie lecz najpierw opiszę sytuację. Podczas rady pedagogicznej dyrektor, nie przedstawiając wcześniej harmonogramu rady, poprosił o wybór osoby, która będzie wchodziła w skład komisji podczas konkursu na dyrektora szkoły. Jedna z osób natychmiast podała imię i nazwisko kandydata. Bez dłuższego czasu do namysłu (i reakcji) odbyło się jawne głosowanie, kto jest za dopuszczeniem danego kandydata. Większość osób obecnych opowiedziała się za kandydaturą jednak po radzie pedagogicznej (mając czas na przemyślenia) nauczyciele stwierdzili, że wybraliby przynajmniej jeszcze jednego kandydata (owa osoba nie była obecna podczas rady gdyż miała w tym czasie zajęcia indywidualne w domu ucznia). W związku z tym pojawiło się pytanie. Czy istnieje jakiś sposób (jeśli tak to jaki) aby ponowić propozycje kandydatów jak również poddać je pod głosowanie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 10:25

Dzień dobry, jeśli wyboru kandydatów do komisji konkursowej nie było w porządku obrad to można taką uchwałę uchylić. Jednak w jaki sposób to powinno to być uregulowane w regulaminie posiedzeń Rady Pedagogicznej. Można w ten sposób doprowadzić do uchylenia poprzedniej uchwały i ponownie przeprowadzić głosowanie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomasz 9 maja, 2016 o 11:55

Na ostatniej konferencji dyrektor przedstawił projekt organizacyjny na następny rok szkolny. Zgodnie z nim mam zostać przeniesiony do oddziału przedszkolnego jako nauczyciel wspomagający. W szkole pracuję od 10 lat. Jestem magistrem matematyki, który dodatkowo ma ukończony kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki. W moim przekonaniu nie mam kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego zarówno w przedszkolu jak i klasach 1-3. Moją intencją w momencie ukończenia kursu kwalifikacyjnego było uzyskanie dodatkowych uprawnień w zakresie klas 4-6 celem wsparcia własnych uczniów.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 17:49

Dzień dobry, nie mogę odpowiedzieć na Pańskie pytanie, bowiem nie mam przed sobą Pańskich dokumentów. Proszę zapytać dyrektora, czy jego zdaniem posiada Pan odpowiednie kwalifikacje. Poza tym zawsze może Pan odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków zatrudnienia – będzie to równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kinga 10 maja, 2016 o 19:21

Witam, jestem nauczycielem mianowanym, obecnie jestem zatrudniona na czas nieokreslony. Obecnie rozwazam wyjazd za granice, ale jeszcze nie podjelam decyzji. Czy moglabym zrezygnowac z pracy w sierpniu? Zaznaczam, ze ze wzgledu na niz demograficzny, dyrektor nie mialby problemu z rozdzieleniem moich godzin chocby miedzy juz zatrudnionych w szkole nauczycieli.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 19:35

Dzień dobry, wówczas za porozumieniem stron jedynie, bądź urlop bezpłatny. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aneta 11 maja, 2016 o 15:49

Witam,
mam pytanie: czy można wszystkim nauczycielom zatrudnionym w szkle podstawowej na pełny etat na czas nieokreślony zmienić warunki pracy na pół etatu? Liczba dzieci prawdopodobnie zmniejszy się tylko o jedną klasę pierwszą.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 maja, 2016 o 14:06

Witam, nie – nie można. Musi być to uzasadnione względami organizacyjnymi i tylko za zgodą nauczycieli. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aga 11 maja, 2016 o 16:59

Organizuje wycieczkę wyjazdowa dla uczniów z niepelnosprawnoscia intelektualną w stopniu głębokim. Dzieci takie siedzą z poparciem, nie chodzą. Chciałam się zapytać czy można ich przywozić autokarem zapięte pasami czy może są inne wymogi . Prosze o pomoc w tej sprawie.

Odpowiedz

Alina 12 maja, 2016 o 19:46

Dzień Dobry,
Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony. Mam 58 lat. Brakuje mi 2 i pół roku do emerytury, obejmuje mnie więc ochrona przedemerytalna z KP. Czy Dyrektor w związku ze zmianami organizacyjnymi , (likwidacja części etatu w bibliotece) może zmniejszyć mi wymiar zatrudnienia do 1/2 etatu, co wiąże się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Jakie konsekwencje ponioosę nie podpisując zaproponowanych mi warunków. Dziekuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 maja, 2016 o 00:24

Dobry wieczór, niestety orzecznictwo sądowe wskazuje na brak ochrony przedemerytalnej nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie. Natomiast na obniżenie etatu nauczyciel musi wyrazić zgodę. Jeśli nie wyrazi Pani zgody będzie to równoznaczne z rozwiązaniem z Panią umowy o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 18 maja, 2016 o 17:58

Witam!
Mam pytanie, czy dyrektor szkoły może bez mojej zgody oraz bez poinformowania mnie zmienić mi zakres obowiązków kiedy przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży, a później będę przebywać na urlopie macierzyńskim. Dodam że jestem nauczycielem dyplomowanym, z 16 letnim stażem pracy. Studia mgr. mam z edukacji wczesnoszkolnej dodatkowo podyplomowe z terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki. Przypadkiem dowiedziałam się od koleżanki z pracy, że Pani Dyrektor w nowym arkuszu organizacyjnym szkoły przeniosła mnie na inne stanowisko, nie mam pojęcia na jakie prawdopodobnie na wspomaganie. Szczerze mówiąc wolałabym pracować jako nauczyciel e/w jak wrócę z urlopu. Jak to wygląda prawnie, proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Agnieszka

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2016 o 00:19

Szanowna Pani, nie, nie może. Jednak po szczegóły zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Emilia 19 maja, 2016 o 14:19

Szanowni Państwo
Mam nauczyciela który odchodzi mi 30 zcerwca na emeryturę . Ile przysługuje mu urlopu(ekwiwalent) skoro wykorzystał 14 dni ferii zimowych?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2016 o 00:17

Szanowna Pani, to pytanie nie do mnie 🙂 to do kadrowej w szkole. Przypominam, że nauczyciel ma 8 tygodni urlopu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Maurycy 29 maja, 2016 o 14:33

Dzień dobry.

Zamierzam zrezygnować z pracy jako nauczyciel w szkole w której dotychczas pracowałem. Wiem jednak, że w mojej szkole redukowana jest liczba oddziałów, przez co ja tracę liczbę lekcji tak, że schodzę poniżej etatu (zostaje mi 14 lekcji). Jestem nauczycielem kontraktowym, przepracowałem w placówce 5 lat. Chcę zwolnić się z końcem sierpnia i zdaję sobie sprawę, że ze względu na trzymiesięczne wypowiedzenie powinienem złożyć dokument do końca maja. Wiem jednak, że zmniejszenie liczby oddziałów i liczby moich zajęć mogę wykorzystać na swoją korzyść – wówczas przysługuje mi odprawa. Dyrektor nie wykazuje jednak inicjatywy w kwestii rozwiązania ze mną umowy – zamierza tak naprawdę zmienić mi umowę z pełnowymiarowej na niepełnowymiarową, a nie wie, że planuję odejść z pracy.

Co powinienem zrobić w związku z tą sytuacją? Czy w poniedziałek powinienem wystosować do dyrekcji jakieś pismo, w którym wyłuszczyłbym przysługujące mi prawa i poprosił o inicjatywę w kwestii rozwiązania umowy? Może mogę sam napisać wypowiedzenie zaznaczając podstawę prawną dotyczącą przysługującej mi odprawy w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów?

Pozdrawiam

Maurycy

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2016 o 21:17

Szanowny Panie, przede wszystkim nie można zmienić umowy pełnowymiarowej na niepełnowymiarową bez zgody nauczyciela. Czyli jeśli faktycznie pracodawca przedstawi Panu warunki zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, może Pan nie wyrazić na nie zgody i wówczas powinien otrzymać Pan wypowiedzenie i odprawę. Inaczej zostaje Panu rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, bez prawa do odprawy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

magda 2 lipca, 2016 o 21:11

Pracuję w przedszkolu na stanowisku nauczyciela od 2012 roku. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku Edukacja elementarna z językiem angielskim oraz studia magisterskie z wychowania przedszkolnego. Od dwóch lat oprócz tego, że prowadziłam swoją grupę jako wychowawca (cały etat 25 h) to w ramach płatnych nadgodzin (5h) prowadziłam również zajęcia z języka angielskiego w każdej z pięciu grup przedszkolnych. Od przyszłego roku szkolnego chciałam zrezygnować z prowadzenia zajęć z języka angielskiego. O czym poinformowałam już około marca dyrektora. Czy dyrektor ma do tego prawo? narzucić mi dodatkowe godziny w ramach których mam prowadzić angielski? albo narzucić mi prowadzenie tych zajęć w każdej grupie w ramach pensum?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 00:14

Szanowna Pani, nie wiem do czego dyrektor miałby prawo, bo nie wynika to z Pani wiadomości. Proszę o dokładne sprecyzowanie pytania 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

magda 5 lipca, 2016 o 20:45

Prowadzę swoją grupę (od września będzie to już 4 rok, praca na cały etat) w przyszłym roku będą to już 5,6 latki. Oprócz tego dyrektor chce mi narzucić mimo mojej woli prowadzenie zajęć dodatkowych z angielskiego w ramach nadgodzin a w każdej grupie przedszkolnej lub co gorsze mówi, że może zrobić to w ramach pensum (uprawnienia posiadam) natomiast mimo wszystko nie czuje się w tym mocna. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedz

Karolina 5 lipca, 2016 o 20:56

Dzień dobry, nadgodziny mogą zostać nałożone nauczycielowi jedynie za jego zgodą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

magda 5 lipca, 2016 o 21:02

a może narzuć prowadzenie zajęć dodatkowych w ramach pensum, jeśli się nie zgodzę na nadgodziny?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 21:03

Jeśli jest to szkoła publiczna to nie. Chyba, że za dodatkowym wynagrodzeniem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

magda 5 lipca, 2016 o 21:06

To przedszkole publiczne. Wspomnę jeszcze tylko, że jestem nauczycielem kontaktowym z 5 letnim stażem. Czy moja odmowa prowadzenia tych zajęć może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę?

Odpowiedz

Barbara 31 lipca, 2016 o 12:00

Czy po przejściu na emerytalne świadczenie kompensacyjne po przejściu na prawdziwą emeryturę ona może być mniejsza od tego świadczenia

Odpowiedz

Barbara 11 sierpnia, 2016 o 12:56

Rezygnuję z porady z 31 lipca 20016 Barbara. Myślałam, że jest bezpłatna

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:37

Już kilkukrotnie pisałam, że porady prawne nie są bezpłatne. Niestety. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anita 21 sierpnia, 2016 o 13:28

Czy nauczyciel na urlopie wychowawczym od 1 września ( z powodu braku godzin w danym roku) ma prawo dokończyć staż na nauczyciela mianowanego (zostało 5 tyg.) w innej szkole, podejmując pracę na 1/2 etatu w drugiej szkole – tyle jest wymagane do stażu i tyle maksymalnie można pracować na wychowawczym.
Zaznaczam, że w pierwszej szkole nie wygasa stosunek pracy ale ocena dorobku zawodowego nauczyciela jest pozytywna.
Bardzo proszę o pomoc. Sytuacja inna i nikt nie zna odpowiedzi.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 16:07

Witam, tak, jest to możliwe. Jeśli nauczyciel korzysta ze zniżki godzin w czasie urlopu wychowawczego może dokończyć staż w drugiej szkole, w której jest zatrudniony. Powinien tylko złożyć wniosek o dokończenie stażu w tej szkole i przystąpić do procedury egzaminacyjnej. Do wniosku należy dołączyć ocenę pozytywną dorobku zawodowego z drugiej szkoły. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 24 sierpnia, 2016 o 18:20

Jestem nauczycielem z tytułem mgr matematyki z 15 letnim stażem pracy w szkole podstawowej, koleżanka ma tytuł mgr z wychowania fizycznego i skończone studia podyplomowe z matematyki. Która z nas ma wyższe wykształcenie uprawniające do nauki matematyki? Czy dyrektor może mnie w takiej sytuacji zwolnić?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 września, 2016 o 19:32

Szanowna Pani, obie Panie posiadacie kwalifikacje do nauczania przedmiotu matematyka. Organizacja pracy w szkole należy do dyrektora i muszą istnieć kryteria wyboru nauczyciela do zwolnienia. Ponadto zwolnienie musi odbywać się w określonych prawem terminach. Proszę z tym pytaniem zwrócić się do dyrekcji lub zapraszam do skorzystania z płatnej pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aga 6 września, 2016 o 15:30

Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy istnieje przepis prawny odnośnie ilości tzw. okienek w rozliczeniu tygodniowej pracy nauczyciela . Tzn. Ile okienek może mieć nauczyciel w tygodniu. Dziękuję

Odpowiedz

Marta 18 września, 2016 o 19:56

Witam,
Pracowałam w szkole podstawowej 8,5 roku, dzieląc uczenie tego samego przedmiotu z inną koleżanką. W czerwcu tego roku nauczycielka ta zmarła. Usłyszałam informacje od nowego dyrektora, który zarządza szkołą od roku, że organ prowadzący ustalił, iż odbędzie się konkurs na stanowisko nauczyciela. Złożyłam dokumenty na konkurs ( mimo, iż ciągle byłam pracowniczką szkoły), ale przegrałam z osobą, która była znajomą dyrektora .
Moje pytania brzmią : Czy zorganizowanie konkursu w takiej sytuacji jest zgodne z przepisami ?
Czy przysługuje mi odprawa? – byłam zatrudniona na umowę o pracę , w chwili odejścia ze szkoły byłam nauczycielka mianowaną, zatrudnioną na 9/18, pracowałam w szkole 8,5 roku?
Serdecznie dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 września, 2016 o 15:35

Szanowna Pani, obowiązujące ustawy w szkolnictwie nie przewidują takiej formy przystępowania do pracy, jak konkurs. Pytanie, kiedy otrzymała Pani rozwiązanie umowy o pracę. Zalecam Pani jak najszybsze zasięgnięcie opinii prawnika, aby sprawdzić legalność opisanej przez Panią sytuacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Darek 6 grudnia, 2016 o 09:18

Witam
Jestem zatrudniony w szkole państwowej na 0.6 etatu z KN, a to już 2ga umowa na rok czasu obecnie jestem w trakcie robienia starzy na mianowanie (też 2gi rok) w tej szkole. Jednocześnie pracuje w szkole prywatnej i tam mam cały etat z umowy o prace i wsummie 20h dydaktycznych.
Chciałbym przenieść mianowanie do tej 2giej szkoły bo w pierwszej nie wiąże z nia przyszłości i prawdopodobnie w ciągu roku szkolnego jeszcze będę chciał odejść ponieważ w prywatne będę mógł mieć więcej godzin w szkole prywatnej dyr wyraziła na razie ustnie zgodę na kontynuowanie stażu
1 Moje pytanie jest takie w jaki sposób mozna przenieść staż co musiam bym w jakiej kolejności zrobić i na jakie przepisy sie powołać ? (Dyr szkoły publiczniej stwierdził że nie mogę a według mnie przepisy mówią co innego (dyr ewidentnie utrudnia )
2 czy w takiej sytuacji mogę zerwać umowę ze szkołą w każdej chwili

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 03:08

Szanowny Panie, nie mam możliwości ustosunkowania się do Pańskiego pytania w komentarzu. Muszę zobaczyć Pańskie umowy, jak i korespondencję ze szkołami. Umowę z pracodawcą można rozwiązać jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 10 stycznia, 2017 o 15:36

Mam pytanie jestem nauczycielką dyplomowaną w klasach I – III w tym roku ze względu na brak klas pierwszych zostałam oddelegowana do zerówki bez zmiany umowy, czy przysługują mi ferie i wakacje

Odpowiedz

paulina 20 stycznia, 2017 o 21:47

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym i pracuję w danej placówce drugi rok ( dwie umowy o prace na czas okreslony, jednego roku). Ropoczęłam na staż na nauczyciela mianowanego.
Wiem że powinnam miec umowę na czas nieokreslony ale pani dyrektor twierdzi ze istnieją przesłanki związane z organizacją czyli : nie wiadomo jak w nastepnych latach bedzie wyglądała sytuacja i ile bedzie klas” – taką odpowiedź otrzymałam.
Problem polega na tym , że w tym roku przyszła do nas dziewczyna kontraktowa i dostala umowę na czas nieobecnosci nauczyciela ktory przebywa na zwolnieniu lekarskim do wrzesnia.
Jest to pupilka Pani dyrektor i juz wiem że są przymiarki aby ją zostawić od wrzesnia a mi nie przedluzyc umowy… czy to jest prawne? powinnam miec umowe na czas nieokreslony, nagle przychodzi ktos inny na zastepstwo i on ma pierwszenstwo?
bardzo prosze o pomoc. jesli bedzie pozytywna odpowiedź chcialabym to na pismie. oczywiscie zaplace

Odpowiedz

Aga 30 stycznia, 2017 o 20:02

Dzien dobry . Chciałam się zapytać czy muszę odrabiać te godziny nauczania indywidualnego w domu z uczniem -wtedy gdy uczeń jest chory . Czy mam wówczas przychodzić do szkoły w trakcie trwania jego choroby ? Proszę o radę to dla mnie ważne . Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:50

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 21 lutego, 2017 o 14:36

Witam!
Bardzo proszę o pomoc :!:!
Staż na mianowanego kończę 31 maja, obecnie jestem w ciąży termin wrzesień. Czy jeśli zdam egzamin w wakacje, to od września dostanę wyższe wynagrodzenie- stawka mianowanego, czy w tym czasie nie mogę przebywać na L4, dodam, że macierzyński będzie mi wypłacał ZUS, zakład liczy mniej niż 20 osób.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 marca, 2017 o 21:09

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

kinga 7 marca, 2017 o 14:52

Witam. Byłam na macierzyńskim od 10 stycznia 2016 do 9 stycznia br po tym czasie wykorzystałam urlop wypoczynkowy 8tyg za rok poprzedni. Od 7 marca 2017 przechodzę na urlop wychowawczy i planuje wrocic we wrzesniu do pracy . Czy za ten rok nalezy mi sie urlop wypoczynkowy? %tzn czy urlop wychowawczy muszę wziąć do 23 czerwca czy 31 sierpnia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 marca, 2017 o 19:25

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

ania 8 marca, 2017 o 18:21

Witam, czy mogłaby Pani napisać coś o zasiłku na zagospodarowanie. Bo słyszałam, że przysługuje nauczycielowi jeśli praca w szkole jest jego pierwszą pracą w życiu. Czyli nieważne czy pracował przed podjęciem pracy w szkole i że to zależy tylko od dobrej woli dyrektora lub samorządu i że przy odmowie można powoływać się na wyrok sądu z dnia 20 grudnia 1983 r. (sygn. akt III PZP 41/83 opublikowana w OSNC 1984/6/87) będącą zasadą prawną. Czy to prawda?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 czerwca, 2017 o 01:08

Szanowna Pani, zajmę się tym tematem. Dziękuję za inspirację. Na ową uchwałę jak najbardziej można się powoływać, gdyż jest ona zasadą prawa, jak sama Pani zauważyła słusznie. Z kolei, jeśli nauczyciel spełnia przesłanki do otrzymania zasiłku na zagospodarowanie to nie ma znaczenia zgoda czy wola dyrektora, jak i organu prowadzącego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczyciel 2 maja, 2017 o 11:42

Chciałabym się spotkać jeszcze w tym tygodniu z prawnikiem dla nauczycieli czy jest możliwe umówienia się osobiście?

Odpowiedz

Kasia 29 czerwca, 2017 o 17:33

Witam,
jestem nauczycielką i od 3 lat pracuję w szkole publicznej, jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, co roku dostaję umowę na czas określony (1 rok) i od września 2017r. chcą podpisać ze mną 4 umowę również na czas określony 1 roku. Kadrowa powiedziała, że organ prowadzący (gmina) nie wyraża zgody na umowę na czas nieokreślony. Czy jest to zgodne z prawem? czy o takich rzeczach decyduje gmina?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 czerwca, 2017 o 17:49

Dzień dobry, nie, o zatrudnianiu nauczycieli nie decyduje gmina, a dyrektor szkoły. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hanna 18 grudnia, 2017 o 19:59

Witam, zwracam się z ważnym dla mnie problemem dotyczącym zastępstw podczas dyżurów.
Wg naszej dyrekcji nauczyciel wyjeżdżający z klasą na wycieczkę lub udający się na szkolenie powinien sam sobie zorganizować zastępstwo na dyżurze. Ostatnio byłam na zaplanowanym zwolnieniu lekarskim- badania w szpitalu- wicedyrektor zwrócił mi uwagę ,że powinnam ustalić zastępstwo na dyżurze i na świetlicy. Wydaje mi się, że to dyrektor lub wicedyrektor jest odpowiedzialny za przydzielenie zastępstw dyżurów na przerwach międzylekcyjnych za nieobecnych nauczycieli. Czy w przepisach prawa oświatowego jest to zapisane?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 grudnia, 2017 o 17:43

Witam, wszelkie zastępstwa za nieobecnych pracowników ustala pracodawca i nie ma znaczenia czy chodzi o dyżury czy nieobecności na zajęciach lekcyjnych. W prawie oświatowym nie jest to określone wprost – jest rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa również określające kwestie dyżurów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Adam 13 marca, 2018 o 20:31

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym przyjętym na czas nieokreślony. Pracuję już 4 lata i najprawdopodobniej będę zmuszony do złożenia wypowiedzenia. Wiem, że obowiązuje mnie okres wypowiedzenia 3msc przed końcem roku szkolnego (czyli do końca maja) muszę złożyć wypowiedzenie.
Moje pytanie dotyczy aktów prawnych na jakie mam powołać się pisząc wypowiedzenie.
Będę wdzięczny za poradę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 marca, 2018 o 21:14

Witam, niestety w komentarzach nie udzielam porad prawnych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna 8 maja, 2018 o 18:46

Jestem absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii na kierunku pedagogika w specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. W trakcie studiów uzyskałam przygotowanie pedagogiczne z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej w Centrum Edukacji Ustawicznej.
Czy uzyskane przeze mnie przygotowanie pedagogiczne z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej w Centrum Edukacji Ustawicznej, uprawnia mnie do realizacji zadań wychowawczo-opiekuńczych i kształcących jako nauczyciel w oddziałach przedszkolnych dla dzieci 5/6-letnich (tzw. zerówka)?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:13

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Lidia 29 maja, 2018 o 16:19

Dzień dobry, proszę o radę. Od 2.03.18 przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenej ciąży. Termin porodu wypada na 10.10.18. Obecnie jestem nauczycielem mianowanym ale nie na warunkach zatrudnienia z mianowania, gdyż do pełnego pensum brakowało mi ciągle 2-3 h. Dzisiaj zadzwoniła do mnie Pani dyrektor z informacją, że mam przyjechać do szkoły podpisać zniżkę godzin na ok. 6h/tyg. od 1.09. Nie chcę robić dyrekcji problemów bo to naprawdę fajni ludzie, ale boję się że jeśli podpiszę tę zniżkę to będę miała wypłacane mniejsze l4 a później macierzyńskie. Czy tak się stanie, czy jednak jak zapewnia pani dyrektor nie będzie to miało wpływu na wysokość świadczeń?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2018 o 10:57

proszę o kontakt w wiadomości prywatnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Maria 27 czerwca, 2018 o 21:52

Czy nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym może przyjść do szkoły i rządać przeczytania protokołu z rady na której go nie było? Czy może przychodzić i zajmować czas dyrektora i rozmawiać z nim o sprawach dotyczących pracy szkoły? Czy dyrektor jest zobowiązany ucielać informacji czy może poprosić o przełożenie rozmowy na czas, gdy wróci do pracy, czyli po urlopie. Czy nie powinien raczej zajmować się sobą, wizytami u lekarza, zabiegami, rehabilitacją itp

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 lipca, 2018 o 03:02

Dzień dobry, nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia powinien, jak najbardziej zajmować się swoim stanem zdrowia i jak najszybszym powrotem do zdrowia. Nie można go jednak pozbawiać prawa do informacji o organizacji roku szkolnego, zwłaszcza takimi, które mogą mieć wpływ na jego sytuację zawodową. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aleksandra Majka 13 września, 2018 o 16:53

Dzien dobry.Moja corka zrobila awans na nauczyciela dyplomowanego w dniu03. 08 2018. Jest w ciąży na zwolnieniu w 8 miesiacu.Powiedziano jej że otrzyma podwyżkę dopiero jak powroci do pracy.Czy jest to zgodne z prawem?.Ma termin porodu na koniec wrzesnia.
A gdyby wrocila do pracy na 2 tygodnie nabralaby prawa do uzyskania tej podwyżki? Nadmieniam ze jest zatrudniona na czas nieokreslony .Dziękuję z gory za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2018 o 15:04

Szanowna Pani, dziękuję za wpis, jednakże nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy prawnej w swojej sprawie to zapraszam do kontaktu indywidualnego. Koszt porady prawnej to 150 zł. Pozdrawiam. Karolina Sikorska-Bednarczyk

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: