15.05.2016

78 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nie świadczę „Bezpłatnych” porad prawnych dla nauczycieli !

Porady prawne dla nauczycieli bezpłatne …

Takiej frazy najczęściej poszukiwano u mnie na blogu 🙂 Wiele takich pytań odbiera też nasza Pani Dagmara 🙂

Niestety ja takich nie świadczę 🙁 dzielę się swoją wiedzą w pisanych postach, odpowiadam na komentarze, w których usiłujecie przemycać pytania, istotnie nadające się do udzielenia porady prawnej.

Wiem, że utarło się, że skoro coś jest w internecie to na pewno jest bezpłatne. Pewno bym się z tym zgodziła, gdyby nie fakt, że życie realne kosztuje. I nie dlatego się uczyłam, dokształcam, aby sprzedawać za darmo. Przecież wszystko kosztuje.

Jednocześnie wiem, że tylko to, co kosztuje, stanowi wartość. 

Dlatego jestem wartościowa i moja wiedza jest płatna 🙂

Mogę jednak Cię zapewnić, że warto wydać te 123-200 zł i dowiedzieć się, co można zrobić w Twojej konkretnej sytuacji. Decydując się na płatną poradę prawną dowiesz się, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze, przygotuję Tobie odpowiednie pisma i poświęcę tyle czasu, ile potrzebujesz – czasem e-mailowo, nie zawsze telefonicznie. Jednak jestem do Twojej dyspozycji.

Nie zwlekaj,  czas też jest cenny i może działać na Twoją korzyść 🙂 Zwłaszcza teraz w ruchu służbowym 🙂

Zachęcam do korzystania z płatnych porad prawnych 🙂 i do naszego sklepu, gdzie za cenę kawy możesz kupić przygotowane dla Ciebie ebooki i webinary – www.adwokatbednarczyk.pl/sklep. 

af82e26836b45d9639bc33e2dbd16952_th2

{ 78 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał 16 maja, 2016 o 12:29

Dzień dobry Pani Mecenas!

Absolutnie się z Panią zgadzam! Za darmo, czyli byle jak. Jeśli ktoś chce byle jak, niech sobie poszuka, straci czas i będzie miał liche efekty, albo ich brak. Za wiedzę prawną się płaci tak samo, jak za wiedzę lekarza. Im bardziej specjalistyczna, tym więcej. To jest bardzo prosta zależność.

Serdecznie Panią pozdrawiam!
Rafał

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 maja, 2016 o 20:02

Dziękuję 🙂 Ma Pan u mnie kawę 🙂 🙂

Odpowiedz

Karolina Słomka 11 lipca, 2018 o 14:26

Witam Pani Mecenas,

Jestem zatrudniona w Szkole Podstawowej na cały etat na czas nieokreślony. Czy w okresie wakacyjnym mogę podjąć dodatkową pracę również na umowę o pracę?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 lipca, 2018 o 10:37

Dzień dobry, oczywiście, że tak i nie ma tutaj żadnych przeszkód. Wątpliwości pojawiają się w okresie przejściowym gdy chodzi o pracę z drugiej szkole i to w wymiarze pełnego etatu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grażyna 28 lipca, 2016 o 13:15

Witam, 1 wrzesnia odchodze na swiadczenie kompensacyjne. Do ukonczenia 35 roku pracy brakuje mi kilku miesiecy. Czytalam ze przysluguje mi wczesniejsza wyplata nagrody jubileuszowej tak jak w przypadku odejscia na emeryture. Na co moge sie powolac jesli dyrektor nie bedzie chciala mi jej wyplacic? Czy jesli bede pracowala do 31 sierpnia, nalezy mi sie caly urlop. Pani dyrektor twierdzi ze nalezy mi sie tylko za 8 miesiecy od stycznia do sierpnia.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:31

Szanowna Pani, tak przysługuje Pani odprawa emerytalna. Najlepiej było przejść w stan nieczynny, o ile to z Panią rozwiązywano umowę. Powołać należy się na obowiązujące przepisy w tej materii. Urlop do tego czasu wykorzysta Pani już cały przysługujący- 8 tygodni wakacji i ferii. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 31 lipca, 2016 o 13:35

Czytałam ,że są odcinane składki za pobierania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zgodnie z ustawą z 2012r. Czy pobieranie tego świadczenia wpłynie na obniżenie wysokości pełnej emerytury.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:28

Tak, składki za pobieranie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego są odcinane i mogą wpływać na wysokość emerytury. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 31 lipca, 2016 o 15:02

Czy świadczenie kompensacyjne może być wyższe niż emerytura

Odpowiedz

Barbara 10 sierpnia, 2016 o 12:54

Czy prawo może działać wstecz i osobie która przebywa na świadczeniu kompensacyjnym bedzie można odjącćod emerytury wcześniej wypłacone składki

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:26

Tak, można.

Odpowiedz

Hanna 3 stycznia, 2019 o 13:08

Mam pytanie dotyczące urlopu na poratowanie zdrowia dla nauczycieli. Czy można pójść na w/w urlop więcej niż 3 razy np. 2 razy po roku i 2 razy po pół roku, lub np. 1 raz rok, 2 razy po pół roku i jeszcze po 5 i 7 miesięcy Tych kombinacji może być oczywiście wiele. Uprzejmie proszę o wycenę tej porady i kontakt, zależy mi na czasie. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 stycznia, 2019 o 23:46

Dobry wieczór, teoretycznie nie ma przeszkód, aby tak wykorzystać ten urlop tak, jak Pani wskazała. Zasady określone zostały w Karcie Nauczyciela, ale tylko te limitowe. Co oznacza, że jeśli przerwa pomiędzy jednym a drugim urlopem wyniesie więcej niż rok, a łączna ilość lat, w których nauczyciel korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia nie przekroczy 3 lat, to wszystko jest prawidłowo. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 11 sierpnia, 2016 o 12:58

Rezygnuję z porad z 31 lipca i 10 sierpnia Barbara. Myślałam ,że są bezpłatne

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:27

Już kilkukrotnie pisałam, że porady prawne nie są bezpłatne. Niestety. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 3 września, 2016 o 20:04

Witam. Czy na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim który trwa do polowy grudnia moge rozpocząć awans na nauczyciela dyplomowanego? Z gory dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina 5 września, 2016 o 16:36

Szanowna Pani, aby rozpocząć awans na nauczyciela dyplomowanego musi Pani fizycznie pozostawać w pracy. Urlop wypoczynkowy takim czasem nie jest. Tak więc może Pani do awansu przystąpić dopiero po jego ukończeniu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Alicja 24 września, 2016 o 09:06

Nie bardzo wiem do kogo mogę zwrócić się z tym pytaniem. W czwartki pracuję 9 lekcji w tym mam 1 okienko. Mój mąż kupił na ten dzień bilety dużo dużo wcześniej jak jeszcze nie znaliśmy mojego planu. Czy istnieje jakaś możliwość żeby dyrekcja zwolniła mnie z ostatniej lekcji? Nie chcę brać urlopu bezpłatnego na cały dzień i koleżeńskie zastępstwo też nie wchodzi w grę. Czy istnieje jakaś możliwość by zwolnić się z jednej ostatniej godziny? Mój dyrektor nie zrobi nic jeżeli nie ma na to paragrafu. Gdzie mogłabym znaleźć odpowiedź? Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola 20 stycznia, 2017 o 18:36

Witam,
gratuluje bloga:) super odważna Babeczka z Pani! ja jestem nauczycielem ok.10 lat. Niestety ze smutkiem przyznaję, że to środowisko jest…niefajne:( jestem obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia i zastanawiam się co zmienić w swoim życiu, co robić? Tam nie mam zamiaru wracać, duszę się tam jak widzę brak zaangażowania w pracy. Widać, że jest Pani osobą z pasją, z zapałem, kocha Pani to co robi! I takich ludzi brak w wielu zawodach! Przez współpracowników, atmosferę w pracy już nie wiem czy chcę być nadal nauczycielem…choć kocham pracę z dziećmi. Myślę o zmianie zawodu. Gratuluję, że Pani miała odwagę odejść i zacząć spełniać się jako prawnik! Życzę aby nigdy nie zabrakło Pani tej odwagi i zapału, a nagroda przyjdzie sama….Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 22:00

Pani Olu, bardzo serdecznie dziękuję 🙂 obecnie stwierdzam, że odejście z zawodu to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Oczywiście, czasami mam ochotę wrócić, ale do uczniów-nie do tego środowiska, nie do biurokracji i ciągłej krytyki nauczycieli. Kocham to, co robię obecnie, a realizację w zawodzie nauczyciela znalazłam pośrednio tutaj. Służę temu, co kocham i mam nadzieję, że będzie tak dalej. A Pani życzę tej odwagi – proszę pamiętać, że zawsze może być tylko lepiej 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz

Aga 25 stycznia, 2017 o 19:56

Chcialam sie zapytac czy nauczyciela musi odrabiac te godziny z uczniem na nauczaniu indywidualnym – wtedy gdy uczeń jest chory . Dziekuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:53

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Gabriela 31 stycznia, 2017 o 20:18

Dzień dobry!
Potrzebuję porady prawnej w zakresie prawa oświatowego (nauczyciel dyplomowany = brak godzin= co robić? )
W jakiej formie mogłabym skorzystać z usługi porady? Jaki jest koszt takiej porady?
Podrawiam
Gabriela Kosowska

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:50

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Kosz porady to od 100 do 200 zł – w zależności od skomplikowania problemu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 4 kwietnia, 2017 o 10:23

Witam Panią serdecznie! Oczywiście zgadzam się, że porady powinny być płatne.Proszę o krótką informację dot.sposobu płatności oraz stawki. W związku z reformą edukacji mam dylemat jak postąpić w obliczu sytuacji od września. Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata 27 czerwca, 2017 o 20:41

Witam. Czy dyrektor ma prawo zlecić nauczycielowi, żeby w czasie wakacji przez 18 dni przychodził do pracy? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 czerwca, 2017 o 00:32

Witam, nie nie ma podstaw do takiego zlecenia. Ilość dni w których nauczyciel może przychodzić do pracy jest ściśle określona w przepisach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paulina 4 grudnia, 2017 o 11:49

Dziś tj 4.12.2017 dostałam informację o warunkach zatrudnienia od 1.09. 2017 czyli wstecz. Pani kadrowa ciu ciu ciu i podpisałam. A tam czytam iż nastąpiła zmiana i teraz nie jestem na prawach nauczyciela szkolnego tylko przedszkolnego. Dwie inne logopedki choć maja dzieci szkolne i przedszkolne są na warunkach szkoły. Jeżeli pracuje w zespole szkół gdzie jest i szkoła i przedszkole i mam więcej dzieci przedszkolnych to czy jestem na prawach przedszkola to tak jest dobrze?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 grudnia, 2017 o 18:30

Szanowna Pani, nie mam jak się odnieść do Pani problemu.

Odpowiedz

piotr 6 stycznia, 2018 o 10:41

Witam. Pracuję na świetlicy w szkole podstawowej niepublicznej. Spędzam tu 40godz tygodniowo. Tuż przed świętami poprosili mnie żeby zostawał przez cały dzień przez tydzień po 10.5h dziennie. Powiedzieli mi(prezes+dyrektor), że godziny będę mógł sobie odebrać w późniejszym czasie kiedy będę chciał. Tu pracuje się również w ferie. Poprosiłem o odebranie nadgodzin. Dyrektor powiedziała, że nie da rady i że mogę nadgodziny odebrać w wakacje. Nie mam umowy na wakacje. Więc jest to dla mnie sytuacja kuriozalna. Co zrobić w tej sytuacji. Z góry dziękuję za pomoc:)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 stycznia, 2018 o 15:51

Szanowny Panie, zacząć od regulaminu pracy, w którym powinny być określone zasady odbioru nadgodzin – kiedy i w jakim czasie. Po zapoznaniu się z tym dokumentem sporządzić pismo oficjalne z prośbą o określenie terminu, w którym ma Pan odebrać godziny.

Odpowiedz

Ewa 16 stycznia, 2018 o 16:21

Szanowna Pani,
dyrektor szkoły podstawowej, w której pracuję, zlecił (ustnie) mi i innym wychowawczyniom klas trzecich opiekę nad dziećmi na zajęciach dodatkowych na basenie. Chodzi o dowiezienie i przywiezienie dzieci autokarem, przydzielenie kluczy do szafek, pomoc przy przebieraniu, suszenie włosów, czesanie, itp. Dwie klasy zawozimy, a dwie odbieramy. Na jednej zmianie są dwie opiekujące się nauczycielki i ok. pięćdziesięcioro dzieci. Wszystko odbywa się na czas, „jak w ukropie”, żeby zdążyć do szkoły na lekcje. Naukę pływania prowadzą nauczyciele wf-u naszej szkoły. Jedni mają te godziny w etacie, a inni jako godziny ponadwymiarowe (?!). Nie kazano nam wpisywać tych zajęć do dzienników. Uczniowie mają trzy godziny wf-u tygodniowo w szkole.
Mam pytanie, czy nauczyciele sprawujacy wyżej opisana opiekę powinni otrzymywać za nią wynagrodzenie?
Nauczyciele prowadzący w mojej szkole zajęcia wyrównawcze, czy kompensacyjne, są dodatkowo wynagradzani. Nam powiedziano, że dla nas już nie ma pieniędzy.
Czy mamy prawo domagać się dodatkowego wynagrodzenia?
Nadmienię, iż mimo tych dodatkowych obowiązków dyrektor obniżył mi i innym nauczycielkom dodatek motywacyjny. Otrzymuję, od września 100 zł brutto. Jestem nauczycielem dyplomowanym z 35-letnim stażem. Pracuję rzetelnie tak, jak przez te wszystkie lata. Nie muszę chyba opisywać mojej frustracjii i goryczy.
Z poważaniem,
Ewa Kwaśniewicz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 stycznia, 2018 o 23:04

Szanowna Pani, rozumiem Pani rozgoryczenie. Dodam jednak, że problem z wyjazdami na zajęcia z wfu na basenie jest bardziej skomplikowany, gdyż MOGĄ TO ROBIĆ TYLKO I WYŁĄCZNIE nauczyciele wychowania fizycznego. Są to kwestie konkretnie uregulowane w przepisach dotyczących bezpieczeństwa oraz zajęć na basenach. Napiszę na ten temat na blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iza 12 lutego, 2018 o 13:01

Dzień dobry Pani Mecenas,
Od grudnia pracuję jako specjalista terapeuta integracji sensorycznej w państwowym przedszkolu integracyjnym. Zostałam zatrudniona na pół etatu. Pracuje dwa dni w tygodniu po 7 godzin. Jak w moim przypadku powinien wyglądać urlop wypoczynkowy i ile mi go przysługuje. Pracodawca pomimo pracy tylko 2 dni w tygodniu każe mi liczyć dni urlopu zawierające także te dni, kiedy nie ma mnie w placówce.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 lutego, 2018 o 10:39

Szanowna Pani, ilość dni urlopu w Pani przypadku będzie proporcjonalna do wymiaru zatrudnienia. A jak ma liczyć Pani dni urlopu? Nie do końca rozumiem drugą część wypowiedzi. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin 27 lutego, 2018 o 16:22

mam takie małe pytanko z zakresu prawa oświatowego, pracuję na 19/18 w szkole publicznej na podstawie umowy o pracę – na zasadach mianowania – mam stopień nauczyciela dyplomowanego , staż 18 lat pracy i dodatkowo w wymiarze 12/18 na zasadach umowy- zlecenie w szkole niepublicznej.
Od 01.09.2018r nauczyciele szkół niepublicznych bedą musieli być zatrudniani na zasadach umowy o pracę i mieć zgodę szkoły macierzystej na dodatkowe zatrudnienie.
Prezes spółki, która jest organem prowadzącym nie chcę zatrudniać nauczycieli na umowe o pracę, bo to są koszty dla firmy ( ferie, wakacje, L-4 itp.) , tylko wyszedł z „propozycją” żeby nauczyciele od 01.09.2018r założyli własna działalność gospodarczą- uslugi edukacyjne i wystawiali faktury dla spółki z przeprowadzonych zajęć i rozliczali się na zasadach firma- firma. Nauczyciel pełnoetatowy szkoły publicznej może założyć firmę, ale czy może w ten sposób Prezes szkoły niepublicznej ” obejśc” konieczność zatrudniania nauczycieli na zasadach kodeksu pracy?
Dziekując za odpowiedz pozdrawiam serdecznie
Marcin

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 marca, 2018 o 17:39

Witam serdecznie, ciekawa kwestia. Moim zdaniem niedozwolona, umowa o pracę ma być jedyną formą zatrudniania pracowników w szkołach, więc analogicznie nie będzie możliwości zatrudniania na samozatrudnieniu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

K.Jaskulska 14 marca, 2018 o 08:25

Dzień dobry
Chciałabym się zapytać jak wyglada sytuacja nauczyciela zatrudnionego na czas określony od września do czerwca, wiem że otrzyma ekwiwalent urlopowy, ale chodzi mi o to jaki jest jego status w czasie wakacji, czy jest na urlopie czy bezrobotny, czy musi się zgłosić do urzędu pracy i czy dostanie zasiłek dla bezrobotnych czy dopiero we wrześniu czy jest ubezpieczony w czasie wakacji
Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 marca, 2018 o 13:29

Dzień dobry, po pierwsze wskazuję, iż nauczyciel nie może być zatrudniony od września do czerwca – odsyłam do art. 94 ustawy Prawo Oświatowe i wpisu na blogu o roku szkolnym. Jeśli chodzi o jego status to jest osobą bezrobotną i nie jest ubezpieczony. Nie korzysta również z urlopu wypoczynkowego, gdyż otrzymał za niego ekwiwalent. Zdecydowanie korzystniej jest prosić dyrektora o zmianę umowy na zawartą do końca sierpnia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bożena 19 marca, 2018 o 13:40

czy mając ograniczenie 6/18 etatu można przejść w stan nieczynny

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 marca, 2018 o 00:41

Przejście w stan nieczynny podyktowane jest przesłankami rozwiązania umowy o pracę w odpowiednim trybie, a nie wymiarem ograniczenia etatu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paulina 4 kwietnia, 2018 o 15:12

Czy nauczycielowi w ciąży, osobie wychowującej dziecko do lat 4 lub nauczycielowi odbywającemu staż można bez aprobaty przydzielić godzinę doraźnego zastępstwa?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:28

Dobry wieczór, nie, nie można.

Odpowiedz

Bożena 26 kwietnia, 2018 o 16:19

Witam Panią serdecznie.
Podpisałam ograniczenie etatu od września 2018 do 9/18, jednakże dyr. wręczając mi ww ograniczenie powiedział, że jeżeli nie będzie naboru do szkoły, to cofnie mi ograniczenie 9/18 podpisane przeze mnie z końcem marca 2018 i wręczy mi ograniczenie poniżej połowy etatu. Obecnie pewnych na przyszły rok jest 7/18 etatu. Nadmieniam, że jestem nauczycielem dyplomowanym z ponad 30 letnim stażem, dobrze wykonującym pracę w szkole, ale nie mającym prawa do wcześniejszych świadczeń emerytalnych, mam 53 lata.
Proszę o poradę czy dyr. może cofnąć dane mi ograniczenie, jeśli tak to do kiedy i jak mam dalej postępować: przyjąć, czy iść do organu prowadzącego z prośbą o znalezienie 2 godzin do połowy etatu, np. zajęcia wyrównawcze. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:25

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rapcińska 12 maja, 2018 o 14:39

Dzień dobry
Chciałabym skorzystać z płatnej porady prawnej w temacie dotyczącym warunków zatrudniania nauczycieli. W jaki sposób mogłaby odbyć się taka porada?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:07

Szanowna Pani, proszę o kontakt na e-mail: kancelariabatna@wp.pl i wówczas otrzyma Pani wszelkie informacje o uzyskaniu indywidualnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 13 sierpnia, 2018 o 20:03

Dzień dobry.
Jestem nauczycielem kontraktowym na umowie na zastępstwo do czasu powrotu innej nauczycielki z macierzynskiego. Umowe mam w takim razie do 29 sierpnia natomiast (jestem w ciazy) termin porodu mam na 12 września. Czy szkola nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu? Gdyby jednak musieli przedłużyć umowę, co z macierzynskim? W jakiej wysokości byloby wypłacane? Ksiegowa albo nie wie, albo nie chce mi pomoc a ja kompletnie nie wiem gdzie szukać informacji i pomocy. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
Kasia

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 sierpnia, 2018 o 11:08

Szanowna Pani, odpowiedzi na takie pytania udzielam jedynie w trakcie indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 16 sierpnia, 2018 o 16:34

 Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym na umowie na zastępstwo do czasu powrotu innej nauczycielki z urlopu macierzyńskiego a wiec umowe mam do 29 sierpnia. Jestem w ciazy, od kwietnia na zwolnieniu lekarskim, termin porodu na 12 września. Mam nastepujace pytania:

1. Czy dyrektor nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu? (W kodeksie pracy to oczywiste, nie wiem jak jest z kartą nauczyciela i umowa na zastępstwo)

2. Czy nalezy mi sie ekwiwalent za niewykorzystany urlop w czasie wakacji- cały czas przynosilam zwolnienie lekarskie i ze względu na koniec umowy nie wykorzystam urlopu.

3. Czy należy mi się macierzyński czy tylko tzw. Kosiniakowe? 
Będę bardzo wdzięczna za pomoc bo naprawdę nikt nie potrafi mi pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 sierpnia, 2018 o 11:07

Szanowna Pani, odpowiedzi na takie pytania udzielam jedynie w trakcie indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 17 sierpnia, 2018 o 19:46

Witam! Czy nauczyciel może odmówić przyjęcia wychowawstwa i czy wiąże się to z jakimiś konsekwencjami.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 sierpnia, 2018 o 11:07

Dzień dobry, tak, może odmówić i nie powinno się to wiązać z żadnymi konsekwencjami dla nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dominik 20 sierpnia, 2018 o 15:39

Witam, mam problem i nie tylko ja ponieważ szkoła delta edukacja rok temu zamknęła wszystkie placówki zaoczne w Polsce, i nie przekazała nigdzie świadectw potwierdzających ukończenie szkoły mi jak i wielu osobom, nie ma z nimi żadnego kontaktu a my nie możemy się dalej uczyć, co w takim wypadku robić?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 sierpnia, 2018 o 02:09

Dzień dobry, proszę dać mi kilka dni. Spróbuję coś poradzić. Proszę tylko mi więcej o tych szkołach napisać, m.in kto był ich organem prowadzącym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 7 września, 2018 o 19:30

Mam pytanie, otóż od roku szkolnego 2016/17 rozpoczelam staz na n-la mianowanego (bylam nauczycielem na pol etatu i sekretarzem szkoly na caly etat w jednym czasie), w nastepnym roku szk. 2017/18 bylam juz tylko sekretarzem – staż sie przerwał i od tego roku 2018/19 znowu bede nauczycielem (caly etat)… czy mogę kontynuować swój staż rozpoczęty 2 lata temu, z wydluzeniem go o rok w ktorym bylam sekretarzem szkoly???

Odpowiedz

Olga 12 września, 2018 o 09:27

Witam serdecznie 🙂mam pytanie jestem nauczycielem mianowany, w 2016roku urodziłam córeczkę byłam z nią w domu na urlopie rodzicielskim 52 tygodnie, potem przeszłam na urlop poratowania zdrowia dla nauczycieli. Ten urlop kończy mi się w grudniu 2018roku.I teraz moje pytanie czy po takim urlopie mogę zmienić pracę w innym zawodzie?Czy muszę wrócić i przepracowac okres od grudnia do końca danego roku szkolnego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2018 o 15:04

Szanowna Pani, dziękuję za wpis, jednakże nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy prawnej w swojej sprawie to zapraszam do kontaktu indywidualnego. Koszt porady prawnej to 150 zł. Pozdrawiam. Karolina Sikorska-Bednarczyk

Odpowiedz

Jack 14 listopada, 2018 o 17:59

Pracowałem w szkole 6lat na umowy na czas określony po 6 latach mnie zwolniono jak zwróciłem uwagę ze coś jest nie tak z moja umowa bez odprawy itp Inspektor PIP przyznał mi racje wysłał wezwanie do dyrektora ten stwierdził ze jest okej . Czekam na sprawę szukam prawnika z prawa oświatowego nie mogę nikogo znaleźć proszę o pomoc ,zapłacę . Związki zawodowe początkowo mi pomagały zmieniając szkole nie Salem dyspozycji o zmianie formy pobierania składki 3 miesiące nie płacone i już nie jestem członkiem ciekawostka jest to ze pobierano mi składkę od maja do lipca a już w sierpniu nie ten miesiąc zadecydował o tym ze mnie skreślono ze związków i nic mi już nie pomogą a przecież gdybys Szkola zapłaciła czy ja sam we wrześniu październiku to by do tego nie doszło czekam na sprawę i rozpaczliwie szukam kogoś kto mi pomoże
« Popraw pytanie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 grudnia, 2018 o 12:22

Szanowny Panie, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Zapraszam do kontaktu. Jak się pewno Pan orientuje zajmuję się prawem oświatowym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

karolina 9 grudnia, 2018 o 18:29

Witam. Jestem w trakcie robienia awansu na mianowanego nauczyciela, obrone miałabym w maju 2020 roku. Zaszłam w ciążę i mam termin na lipiec/sierpien 2019 roku. Jaki jest czas ze moge byc na zwolnieniu lekarsakim od lekarza pediatry, a ile od lekarza ginekologa z nakresleniem na ciążę zeby nie przerwać stazu, tylko po macierzyskim kontynuowac dalej. Czy jest mozliwos ze pojde na 0,5 roku urlop macierzyski a jesli np. po 3 mies by dziecko nie dawalo rady z niania itd. to czy moge wrocic i wykorzystac to kolejne 0,5 roku urlopu macierzyskiego? Jesli w lipcu lub na poczatku sierpnia 2019 roku urodze, to kiedy bym miala (jesli bylby to 1 rok urlopu macierz. ) planowany powrót do pracy? Z góry bardzo dziękuję za pomoc!!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 grudnia, 2018 o 10:58

Szanowna Pani Karolino, aby Pani pomóc muszę zobaczyć Pani umowy o pracę i wówczas znaleźć dla Pani najlepsze rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu przez e-mail: kancelariabatna@wp.pl. Pozdrawiam.

Odpowiedz

grazyna 16 kwietnia, 2019 o 12:10

Myślę, że w wyjątkowej sytuacji, a o takiej mówimy, warto pomóc nauczycielom, i to za darmo, albo usunąć post o tym, że wszystko, tylko za pieniądze…a nauczyciele mają nauczać w ramach misji…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 kwietnia, 2019 o 00:56

Szanowna Pani, cały ten blog jest po to, aby Państwu pomóc. 100 komentarzy dziennie, na które odpowiadam jest po to, aby Państwu pomóc. Solidaryzuję się z Państwem całą sobą i całą swoją działalnością. Odmówiłam nawet udziału w komisji egzaminacyjnej, mimo posiadanego wykształcenia i przygotowania pedagogicznego. Ja niestety nie mam wynagrodzenia wypłacanego co miesiąc, więc jeśli ja sama nie zadbam o swoje wynagrodzenie, to nie zadba o nie,nikt. Poza tym – tak, jak Państwo ja też pracuję z pasji i misji, ale czynszu z tego nie zapłacę.
Jutro ukarze się ciąg dalszy ważnych informacji dla Państwa 🙂 dziękuję za odwiedziny na moim blogu 🙂

Odpowiedz

Michał 17 kwietnia, 2019 o 17:41

Dzień dobry , Czy pedagog ala psycholog szkolny może się kontaktować z dzieckiem nakłaniając dziecko by się skontaktował z drugim rodzicem mimo ze dziecko tego nie chce a pedagog o tym doskonale wie? Nadmienię ze to się dzieje podczas okresu wolnego od szkoły, gdzie pedagog wydzwania do dziecka z takimi ofertami.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2019 o 01:44

Dzień dobry, pedagog nie powinien podejmować takich działań. Taki fakt należałoby zgłosić dyrekcji szkoły i zastrzec, że nie życzycie sobie Państwo takiego kontaktu.

Odpowiedz

Katarzyna 27 kwietnia, 2019 o 19:35

Dobry wieczór,
Jestem od wrześniu nauczycielem stażysta, mam umowę na rok i 9 miesięcy w związku ze stażem na nauczyciela kontraktowego. Szykuje się w mojej szkole redukcja etatów. Czy dyrektor może wypowiedzieć umowę bez podania konkretnych przyczyn na piśmie? I co wtedy ze stażem, czy można kontynuować go w innej placówce?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 kwietnia, 2019 o 20:58

Dobry wieczór, tak może wypowiedzieć umowę, a ponieważ jest zawarta na czas określony to jej rozwiązanie nie wymaga uzasadnienia. Staż – zgodnie z nowelizacją przepisów może Pani kontynuować w innej placówce.

Odpowiedz

Teresa 5 czerwca, 2019 o 12:31

jestem n-el mianowanym. Pracuję na świetlicy.Otrzymałam propozycję ograniczenia zatrudnienia na 15/26 w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi wygaszanie kształcenia w gimnazjum tj. zmniejszenie ilości oddziałów i godz. pracy w świetlicy. Wyraziłam zgodę na ograniczenie, po czym otrzymałam nowe warunki pracy z kodeksu pracy, których nie podpisałam. Proszę o szybki kontakt.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:26

Szanowna Pani, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 27 czerwca, 2019 o 15:00

Witam serdecznie
Jestem dyplomowaną nauczycielką przedszkola z 39 letnim stażem. W związku z likwidacją jednego oddziału od września tego roku otrzymałam 3 miesięczne wypowiedzenie z pracy z dniem 31.08.2019 -wzięto pod uwagę, że zw lipcu osiągam wiek emerytalny. Obecnie dyrektor p-la poinformowała mnie,że wypowiedzenie zostanie cofnięte ponieważ zwolnił się etat – nauczyciel odchodzi na urlop zdrowotny. Ja już nie wyrażam zgody na wycofanie wypowiedzenia. Dyrektor twierdzi,że jeśli nie wyrażę zgody mogę odejść lecz nie otrzymam odprawy 6 miesięcznej. Czy ma racje? Bardzo proszę o odpowiedż.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:13

Szanowna Pani Anno, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 14 października, 2019 o 15:24

Dzień dobry. Mam krótkie pytanie. Czy na przedłużeniu umowy o pracę na czas określony z powodu ciąży w przedszkolu należą się dodatkowe pieniądze tj nagroda na Dzień Nauczyciela czy dodatek socjalny na święta?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 października, 2019 o 01:52

Dzień dobry, tak! Nauczyciel nadal pozostaje w stosunku pracy, a skoro pozostaje w nim, to ma prawo do wszystkich świadczeń z nim związanych.

Odpowiedz

Anna 29 grudnia, 2019 o 05:56

Dzień dobry. Czy nauczycielowi zatrudnionemu na umowę na czas określony, któremu umowa została przedłużona z powodu ciąży do dnia porodu, a on sam przebywa na ciążowym l4, można zabrać dodatek za wychowawstwo, ponieważ z urlopu zdrowotnego wraca nauczyciel i spowrotem obejmuje wychowawstwo w tej grupie? Czy w takiej sytuacji należy się dodatek wyrównawczy? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jacek 20 listopada, 2020 o 09:06

Witam Pani Karoliną.
Piszę w imieniu mojej żony gdyż jest tak zdenerwowana, że nie może skoncentrować się nad pytaniem . Jest ona pedagogiem w „podstawówce”. W dniu wczorajszym została wezwana do Dyrektora, który przeprowadził bardzo nieprzyjemną rozmowę mając wielkie pretensje i zarzuty o mały zaangażowaniu w pracy, braku możliwości nawiązania z nią kontaktu i słabym wywiązywaniu się z obowiązków.
A chodzi o to, że dzień prędzej żona w godzinach późnego popołudnia, będąc w domu źle się czuła więc położyła się spać i miała wyłączony swój prywatny telefon. W tym czasie jakieś dziecko po kłótni z matką zaczęło wysyłać wiadomości SMS do swojej wychowawczyni. Ta, powiadomiła o treści SMS Dyrekcja, która nie wiedząc co zrobić chciała nawiązać kontakt z pedagogiem ( żoną) ale że ona miała wyłączony telefon nie mogli się dodzwonić jak też nie odpisywała na wiadomości z poczty elektronicznej na platformach szkolnych.
I teraz mam pytanie, czy nauczyciel lub pedagog ma obowiązek ogólnie posiadania swojego prywatnego telefonu włączonego przez 24h/dobę oraz cały czas śledzenie swojej poczty i odpisywanie na wiadomości.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2021 o 14:15

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pana pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Agnieszka 13 marca, 2023 o 17:02

Dzień dobry. Osoba niebędącą nauczycielem zatrudniona do prowadzenia zajęć praktycznych (kształcenie zawodowe) w placówce oświatowej z art 15 Prawo Oświatowe na czas nieokreślony (po kilku umowach na czas okreslony) – za zgodą organu prowadzacego. Czy jest konieczność (podyktowana podstawą prawną) by przy umowie już na czas nieokreślony wciąż co roku zgłaszać się do organu prowadzącego o wyrażenie zgody na zatrudnienie takiej osoby na kolejny rok szkolny? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: