11.02.2014

4 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Praca dla nauczyciela

Długo myślałam o czym napisać jeden z pierwszych postów. W końcu naszła mnie inspiracja – trochę pod wpływem artykułu, o którym możesz przeczytać tutaj:  http://nauka.trojmiasto.pl/Nauczyciel-bez-wyksztalcenia-poszukiwany-n76703.html, a trochę w oparciu o problemy klientów, którzy przyszli do kancelarii. Zaczyna się pomału ruch służbowy w oświacie a w raz z nim, zaczyna się poszukiwanie pracy dla nauczycieli.

Powyższy artykuł obrazuje, co jest najważniejsze w pracy nauczyciela – pasja. Szkoła, o której mowa nie szuka nauczyciela wykształconego, bo jak mawiają – wiedzę można nabyć, szukają człowieka (mężczyzny  ☺ – pachnie dyskryminacją) z pasją do nauczania i wychowania. Wzorcem idei Montessori dziewczynki mają być uczone przez kobiety, chłopcy przez mężczyzn. Za szkolenie każdy z nauczycieli musi zapłacić sobie sam – a czy gdzieś jest inaczej?

Moim zdaniem pasji coraz bardziej brakuje w zawodzie nauczyciela. Zarówno wśród samych pedagogów, jak i podręcznikowej wiedzy. Pamiętam z czasów licealnych nauczyciela historii, którego wszyscy słuchali z otwartą buzią ☺ (pozdrawiam panie Andrzeju – notatki mam po dziś dzień ☺ ).

Jednak warto się zastanowić jakie wykształcenie powinien mieć nauczyciel i gdzie może pracować. Jak stanowi Karta Nauczyciela (w art.9) w zawodzie nauczyciela od gimnazjum po ośrodki kształcenia nauczycieli może pracować osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymienione i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lun prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Chcąc pracować w przedszkolu musimy wykazać się powyższymi kwalifikacjami lub zakładem kształcenia nauczycieli. Natomiast nauczyciel klas I – III i przedszkoli powinien ukończyć studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Dodatkowo bibliotekarstwo, praktyczna nauka zawodu, itp. Nauczyciel może pracować wszędzie tam, gdzie są dzieci ☺. Obecnie pole do zatrudnienia dała stosunkowo nowa ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ale o tym następnym razem ☺.

O pasji do nauczania i wychowania nie ma ani słowa …

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna 23 listopada, 2015 o 19:55

Witam serdecznie, czy w szkole średniej może uczyć mgr po wyższej SzkoleRolniczej i ukończonym licencjacie z języka niemieckiego ,ale bez obrony pracy licencjackiej,za pomoc z góry dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:27

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Sylwia 1 września, 2016 o 15:01

Witam
ukończyłam 5 letnie studia magisterskie z pedagogiki specjalnej. Czy po ukonczeniu studiów podyplomowych z biologi moge uczyc biologi w szkole podstawowej?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 13:41

Szanowna Pani, zapraszam do sięgnięcia do rozporządzenia o uznawaniu kwalifikacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: