08.04.2015

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Praca w przerwie świątecznej – wolny wtorek

Witaj Mój Drogi Czytelniku po Świętach Wielkiej Nocy 🙂

Życzę Tobie aby atmosfera Tych minionych Świąt trwała w Tobie długo i przynosiła Wiarę, że wszystko ma sens, Nadzieję, że idziesz w dobrym kierunku i Miłość, która zwycięża wszystko 🙂

wielkanoc8

Ponieważ zyskałam status niepracującej (chwilowo) żony i zajmuję się pisaniem swego doktoratu (idzie mi coraz sprawniej) przyjmij przeprosiny, że nie jestem na bieżąco.

Wiele z Was poszukiwało jednak odpowiedzi na pytanie, co z wolnymi dniami i znalazło tutaj odpowiedź. Pamiętaj więc, że jeśli pracowałeś/aś w czasie dni wolnych przerwy świątecznej – czwartek, piątek, wtorek – przysługuje Tobie prawo do żądania w zamian dnia wolnego (lub tych godzin, ile poświęciłeś/aś na pracę) bądź wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (zgodnie z treścią art. 42 c Karty Nauczyciela).

Kiedy pracowałam w szkole, z-ca dyrektora rozdawała nam kartki z wykazem nadgodzin i każdy nauczyciel miał wpisać ile czasu pracował ponadwymiarowo. Jeśli u Ciebie także funkcjonuje taki system to jest to miejsce gdzie należy te przepracowane godziny wpisać. Jeśli nie ma takiego wykazu to napisz podanie do dyrekcji o przyznanie wolnych godzin bądź zapłatę. Ty zaś, dyrektorze, pamiętaj, że jest to wynagrodzenie, które przysługuje każdemu nauczycielowi, który poświęcił swój czas w dni wolne.

W przypadku braku realizacji Twojego uprawnienia przysługuje Tobie prawo sięgnięcia po środki prawne – Inspekcja Pracy, opinia prawna czy nawet sąd pracy. Ponieważ jednak kwoty jednostkowe są stosunkowo małe, to poczekaj aż zbierze się ich więcej (masz na to 3 lata) lub zbierz koleżanki i razem działajcie. Zawsze zwiększacie swoje szanse.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anita 3 maja, 2018 o 11:44

Dzień dobry,
pracuję w Szkole Muzycznej bardzo często uczniowie występują w soboty i niedziele i święta.
Nauczyciele mają za zadanie sprawowanie opieki w tych wolnych dniach.
Dyrektor odmawia zapłaty wynagrodzenia za te dni .
Sytuacja powtarza się bardzo często,co robić?
Odmówienie zadania ma bardzo złe skutki w dalszej pracy,ale ile można pracować za darmo?
Pozdrawiam

Anita

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:20

Dzień dobry, to proszę przygotować odpowiednią dokumentację i składać sprawę do Sądu Pracy z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: