11.04.2015

26 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Psychospołeczne warunki pracy polskich nauczycieli, czyli co się dzieje w polskich szkołach

Szukając materiałów do pracy doktorskiej (nie wiem czy pisałam, że jest o tematyce mobbingu?), natknęłam się na ciekawą publikację na temat warunków pracy nauczycieli.

Publikacja ta, autorstwa Jacka Pyżalskiego i Doroty Merecz, dotyka zagadnień stresu, mobbingu i wypalenia zawodowego nauczycieli. Autorzy potwierdzają w niej, niestety, że współczesny nauczyciel jest wypalony zawodowo, nękany mobbingiem zarówno ze strony dyrekcji, jak i współpracowników i bardzo zestresowany. Jednak, co mnie cieszy, potwierdzają również nadal wysoką skalę zaangażowania w nauczanie i wychowanie dzieci oraz młodzieży.

Podyskutujmy, może coś uda się zmienić lub na coś bardziej zwrócić uwagę? 🙂

Chcę również Tobie przekazać, iż jestem w trakcie opracowywania poradnika dla nauczycieli i dyrektorów dotyczących zwalniania nauczycieli. Jego celem ma być poprawność formalna dokonywanych wypowiedzeń, jak i aspekty prawne zwolnień i ewentualnych odwołań do sądów.

Publikację, o której mowa powyżej możesz pobrać tutaj psychospoleczne warunki pracy polskiego nauczyciela (link źródłowy – http://www.imp.lodz.pl/upload/pyzalski_ksiazka/psychospoleczne.pdf) .

Tutaj również ciekawy artykuł o tym, że „Szkoła musi boleć, dokuczać i poniżać„, czyli o tym co się dzieje w polskich szkołach.

{ 26 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 14 kwietnia, 2015 o 17:19

Z ciekawością klinkąłem na raport, ale ma ponad 150 stron – możemy prosić o podsumowanie ? 🙂 Przy okazji pytanie dotyczące doktoratu – ma dotyczyć prawnych aspektów mobbingu w szkole ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2015 o 17:48

Odnośnie podsumowania to na razie bez możliwości 🙂 cały mój wolny czas pochłania doktorat i w tym aspekcie też mnie interesował ten raport. Doktorat dotyczy obowiązku pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, nie tylko w szkole. Pozdrawiam i dziękuję 🙂

Odpowiedz

Basia 9 marca, 2016 o 10:47

Witam serdecznie,

w szkole /a byc moze i gdzie indziej/ trudno mowic o obowiazku przeciwdzialania mobbingowi , skoro to głownie – tak sądzę- dyrekcja pozwala sobie na mobbing nauczycieli.
A jesli jest tak:
panie wicedyrektorki chętnie mówią do mnie : „proszę rzetelnie wykonywac obowiązki bo swieci sie dla pani czerwone swiatlo” . „czy cos nie zadzialalo?” -zapytalam, gdyz bylam odpowiedzialna za przygotowanie oprawy na rozpoczecie roku. Przygotowywalam pliki przez 3 dni z kolegami informatykami i wszystko poszlo pieknie. Skad wiec uwaga?
Na moje pytanie pani dyr odpowiedziala” no nie , wszystko zadzialalo”…. „Więc o co chodzi? -zapytalam- pliki zadzialaly bo je swietnie zrobilismy przez weekend przed rozpoczeciem roku z kolegami” – opowiedzialam. A pani na to „To ja nie wiedzialam”… i tyle. taki miala powod by mi mowic o czerwonym swietle….
Kiedys rozpisano nam dyzury opieki w dni wolne od pracy /przerwa swiateczna/ . Pani wicedyr uznaly ze kazdy bedzie siedzial 3 godziny. Slysząc to, i mając 12 h w szkole mowie uprzejmie, ze trzeba stworzyc jakis algorytm czy zasade, ktora uzlezni ilosc dyzurowanych godzin od ilosci godzin w etacie (czyli pensji przeciez takze), chocby od-do, ale jednak jakies rozroznienie stworzyc. Bo dla mnie 3 godziny to 1/3 mojego pensum, a dla wielu innych to np 1/10. W odpowiedzi uslyszalam od tej samiej pani co powyzej , ze jak mi sie nie podoba to moge sie zwolnic.
Jak Pani to widzi?
Mam powolanie pedagogiczne, uwielbiam uczyc i dzieci to czują /często jestem wybierana na ulubionego nauczyciela,zaraz po kolegach od wf/, a atmosfera pretensji bez winy, obmowy, czasem naigrawania sie, cynicznych uwag- jest niestety obecna. Do tego jako jedna z bardzo nielicznych osob w szkole /osobiscie nie znam takiej drugiej osoby/ choc przygotowuje wiele akademii i dzialam- nie otrzymuje dodatku motywacyjnego ani nigdy zadnych nagród. Zdarzalo mi się plakac po rozmowie z owymi wice i niesprawiedliwych oskarzeniach lub grożących uwagach. Dodam tez, ze prowadzenie dokumentacji nie jest dla mnie trudne i zawsze mam wszystko „w papierach” w porzadku i na bierzaco.
Czy to jest mobbing? To przykre tym bardziej, ze dyrekcja popelnia wile bledow, niedokladnosci organizacyjnych, wywiesza niescisle informacje -i bywa to na tak zlym poziomie, ze az niezręcznie na takie oczywistosci zwrocic uwage. A sami się nie zatrzymają przed ostrym slowem. Jak w takiej syt wzywac o obowiazek przeciwdzialania mobbingowi….

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 marca, 2016 o 22:28

Szanowna Pani, nie jestem w stanie Pani powiedzieć czy to jest mobbing. Do tego, aby to stwierdzić konieczne jest spełnienie kilku innych przesłanek. Jeśli jest Pani zainteresowana konsultacją w tej sprawie to proszę skorzystać z prywatnej porady prawnej. Odnośnie obowiązku pracodawcy to jest to ze szkodą dla niego, bowiem w sytuacji, gdy nie przeciwdziała mobbingowi a faktycznie on występuje traci argumenty, które mogą go zwolnić z ponoszenia odpowiedzialności. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 29 listopada, 2016 o 17:58

Witam i bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie i wątpliwości.
Otrzymałam polecenie dyrektora na zastępstwa za nauczyciela kl 3 szkoła podstawowa przez na razie 4 dni.
Jestem nauczycielem bibliotekarzem na pełnym etacie 30/30.
Nie jest to dla mnie nagroda nie tylko dlatego, że są to zastępstwa niepłatne ponieważ nie chcę zast płatnych tylko dlatego że jest to dużo godzin ( dla mnie, w końcu etat tygodniowy nauczyciela) ale również dlatego że w ramach swoich godzin i tak muszę zrobić swoją pracę – a właściwie to „nadrabiam” ponieważ biblioteka jest wtedy zamknięta !
Chciałabym szacunku do pracy bibliotekarza i pracy biblioteki szkolnej:)
Bardzo proszę o informację.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 03:25

Szanowna Pani, oczywiście jest to zrozumiałe, że należy się Pani szacunek i godność zawodu. Jednak nie może Pani odmówić polecenia służbowego, w takiej sytuacji. Proszę natomiast pamiętać, że nie są to godziny bezpłatne. Przepisy prawa – Karta Nauczyciela – bezpośrednio mówią, czym jest zastępstwo doraźne i z takimi mamy tutaj do czynienia. Wynika z tego, że za swoją pracę powinna Pani otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 28 grudnia, 2016 o 12:52

Zgodziłabym się z tym gdyby nie to, że to wykracza poza 40 godzinny tydzień pracy. Co wtedy na to – prawo pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 grudnia, 2016 o 19:16

No właśnie to na to prawo pracy. Że za pracę powyżej 40 godzinnego tygodnia pracy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 2 stycznia, 2017 o 22:33

Czy dobrze zrozumiałam? Dyrektor ma prawo zmusić mnie do nadgodzin?

A tak a propos 🙂 Mnie niewiele już zostało do emerytury i życzę nauczycielom aby jak najprędzej 40 godz tydzień pracy dla nauczyciela stał się realny:) Wie pani czym to się skończy?
Wszystkie rady w czasie pracy – chyba że zaliczą je jako ponadwymiar i polecenie służbowe dyr. – wracamy do Komuny – po co było walczyć?
Wycieczki szkolne- w czasie pracy ! Zielone szkoły- godziny ponadwymiarowe wreszcie płatne ! a do tego płatne nocki ! Skończy się wymawianie nauczycielom ze wyjeżdżają na wycieczki „za darmo” !
ZERO szacunku dla zawodu!
Jestem nauczycielem dyplomowanym, 31 lat pracy zarabiam na rękę do 2800 zł
Pozdrawiam!

Hanna 18 lutego, 2018 o 17:26

Witam serdecznie w I roku reformy edukacji i chciałaby zorientować się czy w klasach 7 obecnej szkoły podstawowej podział grup na wf nie powinien odbywać się wg płci tak jak to było w gimnazjum ?
Praktyką jest dzielenie na grupy dopiero wtedy gdy klasa liczy powyżej 26 osób i jest to podział na pół , a nie na chłopców i dziewczynki.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 lutego, 2018 o 12:36

Witam i dziękuję za komentarz. Z przepisów taka konieczność nie wynika, więc pewno jest to kwestia organizacji pracy, za którą odpowiada dyrektor. Taki podział może wynikać również z treści programowych, które powinny być prowadzone z uwzględnieniem wieku i płci uczniów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hanna 11 kwietnia, 2018 o 19:45

Witam i bardzo proszę o komentarz w takiej sprawie: klasa wg planu rozpoczyna lekcje od 2 lub 3 godziny lekcyjnej ale dzieci są w szkole już przed godziną 8. W tym czasie nie działa świetlica więc uczniowie czekają na korytarzach i często przeszkadzają w prowadzeniu zajęć i właściwie nikt ich nie nadzoruje. Dyrekcja wywiesiła listę aby nauczyciele, którzy rozpoczynają pracę od 2 lub 3, 4 lekcji społecznie zobowiązali się do opieki nad uczniami w tym czasie. Czy jest to zgodne z prawem ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:42

Szanowna Pani, absolutnie nie jest to zgodne z przepisami. Jeśli uczniowie oczekują na rozpoczęcie zajęć dydaktycznych, do organizacji pracy szkoły powinna zostać wpisana świetlica. I to obowiązkowo. Jest to jedna z podstaw działania świetlicy w szkole. Proponuję naciskać na dyrekcję, aby dzieciom tym zapewnić bezpieczeństwo i umieścić je w świetlicy. Nauczyciele nie prowadzą zajęć społecznych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hanna 28 maja, 2018 o 21:29

Witam, ponieważ jest to czas wycieczek szkolnych chciałabym się dowiedzieć jak powinno się obliczać czas pracy nauczyciela podczas 3-5 dniowej wycieczki szkolnej? Kiedyś doliczaliśmy 4 godziny nadliczbowe dziennie- czy obecnie jest to jakos regulowane/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Hanna 28 maja, 2018 o 21:47

Witam, ponieważ jest to czas wycieczek szkolnych chciałabym zapytać się czy przepisy regulują czas pracy nauczyciela na wycieczce szkolnej- kilka lat temu za pracę na wycieczce szkolnej doliczaliśmy 4 nadgodziny
dziennie. Obecnie żadnych dodatkowych godzin nie doliczamy chociaż tak naprawdę to jest praca 24 godziny na dobę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 lipca, 2018 o 00:06

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.)
nie przewiduje odrębnych rozwiązań prawnych w zakresie świadczeń dla nauczycieli sprawujących opiekę nad uczniami podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół. Innymi słowy do nauczycieli sprawujących opiekę na kilkudniowych wycieczkach, stosuje się przepisy ogólne regulujące warunki płacy i pracy nauczycieli. Podstawę tutaj stanowią art. 35 i 42 KN. Nie ma takich szczegółowych rozwiązań jak w opisanym przez Panią przykładzie. Mogą być korzystniejsze stosowane przez dyrektora. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hanna 20 lipca, 2018 o 14:04

Witam, jeszcze jedno pytanie- czy nauczyciel zatrudniony na umowę o prace w publicznej szkole( pełny etat) chcąc jednocześnie pracować w szkole niepublicznej na umowę zlecenie w wymiarze 6 godzin musi uzyskać zgodę dyrektora swojej placówki? Wprawdzie pani minister wspominała, że coś takiego miało obowiązywać ale w przepisach chyba nie ma takiego zapisu.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 lipca, 2018 o 00:35

Dzień dobry, nie, dotyczy to tylko szkół publicznych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hanna 9 września, 2019 o 17:57

Witam Panią serdecznie po wakacjach i zwracam się z taką kwestią: nauczyciel dostał polecenie od dyrektora szkoły aby co tydzień w czasie „okienka” sprawował opiekę nad uczniem, który nia uczęszcza na zajęcia religii. Jak prawnie wygląda sytuacja „okienka” – czy jest to czas wolny nauczyciela ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 14:52

Nie jest to czas wolny nauczyciela. 16.10 ukaże się wpis na ten temat.

Odpowiedz

Hanna 9 września, 2019 o 20:26

Witam Panią serdecznie po wakacjach .
Bardzo proszę o komentarz w następującej kwesti: dyrektor zlecił na „okienku” nauczyciela cotygodniową opiekę nad uczniem, który nie uczęszcza na lekcje religii.
Czy „okienko” to czas wolny dla nauczyciela i czy dyrektor może w tym czasie zlecać stałe zajęcia?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 14:06

Dzień dobry, jeśli dyrektor zlecił nauczycielowi opiekę nad uczniem w czasie okienka, to nauczyciel powinien się cieszyć. Oznacza to, że za tą wolną godzinę otrzyma wynagrodzenie. Okienko absolutnie nie jest czasem wolnym nauczyciela! Dyrektor może zlecać stałe zajęcia w czasie okienka. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hanna 10 grudnia, 2019 o 20:08

Dzień dobry, chciałabym aby Pani skomentowała z prawnego punktu nastepującą rzecz. Nauczyciel świetlicy szkolnej chcąc pokazać uczniom ich niegrzeczne zachowanie sfilmował jawnie grupę najbardziej nisfornych uczniów ( niektórzy nawet widząć,że są filmowani stroili miny) celem uświadomienia im ich zachowania( na prośby o grzeczniejsze zachoawanie się odpowiadali, że nic takiego nie robią, gdy tymczasem bardzo głośno przekrzykiwali się , nie reagowali na polecenia np. posprzatania po sobie zabawek itp). Nauczyciel chciał omówic z uczniami co było niestosowne w ich zachowaniu, po czym film został skasowany. Przy okazji zupełnie innej sprawy rodzice jednego z uczniów zagrozili zgłoszeniem tego faktu do prokuratury. Na uwagę, że podpisali zgodę na fotografowanie i filmowanie dziecka na potrzeby szkoły np. podczas występów szkolnych oraz zgodzili sie na monitoring szkolny, który utrwala wizerunek dziecka odpowiedzieli,że to zupełnie inna sprawa. Dyrektor szkoły zgodził sie z rodzicami. Część nauczycieli uważa jednak, że skoro nauczyciel nie udostepnił tego filmiku czyli nie upoblicznił wizerunku dziecka a jedynie filował w celach dyscyplinujących to nie popełni wykroczenia. Jak to wyglada od strony prawnej?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 grudnia, 2019 o 00:29

Bardzo proszę o kontakt w tej sprawie i skorzystanie z porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Małgorzata 20 grudnia, 2020 o 16:34

Witam. Znalazłam Pani blog i wyczytałam, że w sytuacji podejrzenia o mobingowanie najlepiej jest kontaktować się na piśmie. Mam zatem pytanie: Jaki rodzaj pisma powinnam skierować do dyrektorki i czy ma ona obowiązek odpowiedzieć mi?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 czerwca, 2021 o 02:21

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: