Witaj w niedzielne przedpołudnie 🙂 czekam aż Mój Mąż wstanie 🙂
Wiele Waszych pytań dotyczy zatrudniania i zwalania nauczycieli kontraktowych w przedszkolach.
Przedszkola publiczne w zakresie zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają pod przepisy Karty Nauczyciela. Niepubliczne tylko w tym zakresie, w którym narzuca to Karta, ewentualnie gdy organ prowadzący tak postanowi.
Jak wiesz z poprzednich wpisów przepisy Karty jasno określają, w jakich terminach rozwiązują się umowy o pracę z nauczycielami (mowa o tym w art. 20 i 23 KN).
I tak, co do zasady jest to 31 sierpnia – z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia dla nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony i przez mianowanie.
Ale co z nauczycielami zatrudnionymi w przedszkolach?
Otóż, przedszkola są placówkami nieferyjnymi, co oznacza, że nie stosuje się do nich terminu okresu wypowiedzenia zawartego w art. 20 i 23 KN.
Jak określają przepisy Karty Nauczyciela – art. 20 ust.1 pkt. 4 – 4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół (w tym przedszkoli), w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.
Również art. 23 KN regulujący rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania stanowi, iż rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczyciela placówki, w której organizacji nie przewidziano ferii szkolnych.
Co to oznacza?
Otóż to, że nauczyciela przedszkola można zwolnić z zachowaniem należnego mu okresu wypowiedzenia w każdej chwili. Oczywiście, w zgodzie z zasadami współżycia społecznego, byłoby zasadne rozwiązanie umowy z nauczycielem w maju. Nie jest to jednak wymóg bezwzględny.
Pamiętaj jednak, że zawsze masz prawo zweryfikować, czy wręczone Tobie rozwiązanie umowy jest zasadne i formalnie zgodne z prawem.
{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem nauczycielem kontraktowym, pracuję w przedszkolu państwowym (5lat – umowa na czas nieokreślony). Dyrektor placówki będzie ponownie startował w konkursie o przedłużenie kadencji. Poinformował mnie właśnie, że będzie musiał dać mi wypowiedzenie, tak dla swojej pewności, gdyby jednak konkursu tego nie wygrał. Ponieważ mamy wiele godzin ponadwymiarowych, na pół etatu zostala zatrudniona emerytowana nauczycielka (która ma umowę na czas określony – z końcem roku szkolnego kończy się jej umowa). Proszę powiedzieć, czy faktycznie powinnam dostać wypowiedzenie, czy też powinnam zostać planowo obsadzona w tym niepełnym wymiarze godzin, który obecnie ma ten emerytowany nauczyciel? Wtedy uniknęłabym rozwiązania umowy, a po wygranym konkursie, mogłabym zostać na pełnym etacie zamiast być zatrudnianym od nowa?
Szanowna Pani, organizacja pracy szkoły należy do dyrektora. Jednak dokonując wyboru nauczyciela do zwolnienia (ewentualnego) powinien się kierować obiektywnymi przesłankami, a do takich niewątpliwie należy kwestia posiadania przez nauczyciela uprawnień emerytalnych. Nie znając szczegółów Pani zatrudnienia, na pewno nie widzę przesłanek do rozwiązania umowy o pracę. Pozdrawiam.
Witam,
Pani Karolino proszę o uściślenie. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony. Otrzymałam wypowiedzenie umowy w dniu 31 maja z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W lipcu zdałam egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. W lipcu też dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Rozumiem, że w tym przypadku wypowiedzenie, które otrzymałam jest nieskuteczne? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Prawnik ze ze związków zawodowych niestety nie rozwiał moich wątpliwości.
Witam, w tej sytuacji należy złożyć wniosek do pracodawcy z zaświadczeniem o ciąży. A jeśli to nie poskutkuje wystąpić do sądu pracy o przywrócenie do pracy w związku z ciążą. Uwaga na terminy. Pozdrawiam.
Pani Karolino,
Z Pani wypowiedzi wynika, że jako nauczyciel kontraktowy (jestem zatrudniona w przedszkolu państwowym od 1 września 2015 roku) mogę złożyć z końcem września b.r. wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące i pożegnać się z placówką w grudniu, nie pracując do końca roku szkolnego?
Piszę tylko by jeszcze raz się upewnić czy wszystko dobrze zrozumiałam.
Z góry dziękuje za pomoc.
W przypadku placówek nieferyjnych, a do takich zaliczane jest przedszkole nie mają zastosowania przepisy dotyczące okresów zakończenia stosunku pracy określone w Karcie Nauczyciela. Więc jest możliwe rozwiązanie umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który liczony jest według pełnych miesięcy. Pozdrawiam.
WITAM PANIĄ W NIEDZIELĘ TJ. 8 STYCZEN 2017 ROK OPISYWALAM PANI SYTUACJE W PRZEDSZKOLU, W KTORYM JESTEM ZAPLANOWANA W ARKUSZU NA CAŁY ETAT I NIE MAM ZMIANY UMOWY TYLKO ETAT 22/25 I CZY MI SIE NALEZY ZMIANA UMOWY PRZEZ MIANOWANIE BO JESTEM ZATRUDNIONA NA CZAS NIEOKRESLONY I ZDOBYLAM W 2014 ROKU STOPIEN MIANOWANY.
Szanowna Pani, nie wiem. Warunkiem zatrudnienia na podstawie mianowania jest spełnienie warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, a w tym zatrudnienie na cały etat. Proszę zwrócić się z tym pytaniem do swojej dyrekcji. Pozdrawiam.
ŚLICZNIE DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ I POZDRAWIAM
Mnie nurtuje inna sprawa – także dotyczy przedszkola. Jeśli w grupie jest 1 dziecko niepełnosprawne z orzeczeniem to czy wówczas grupa traktowana jest już jako grupa integracyjna? Ile dzieci może być w takiej grupie – 20 czy 25 (norma)? Serdecznie pozdrawiam
Dobry wieczór, nie, oddział integracyjny tworzy się wówczas, gdy do danego oddziału uczęszcza 3 dzieci z orzeczeniami. Pozdrawiam.
Witam, jestem zatrudniona od 1 września 2017 r. w publicznym przedszkolu (umowa na rok na zastępstwo). 2 lipca 2018r. podpisałam kolejną umowę na 4 lata – do 31.08.2022 (na czas pełnienia funkcji dyrektora). Czy mam rozumieć, że umowa jest na czas określony, a wiec czy zatem mam 3 m-czne wypowiedzienie, czy zgodnie KP 1 m-c (okres zatrudnienia wynosi mniej niz 3 lata)
Dziekuję
Szanowna Pani, jeśli jest to umowa zawarta w myśl przepisów Kodeksu Pracy to obowiązuje Panią 3 miesięczny okres wypowiedzenia – wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy. Pani umowa z kolei, jest umową zawartą na czas określony. Pozdrawiam.