20.08.2014

59 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron a za wypowiedzeniem

Dzień dobry 🙂

Dzisiaj chciałabym porozmawiać o różnicach pomiędzy rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron a za wypowiedzeniem. Różnice są zasadnicze, acz aby zdecydować się na którąś z tych form, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym nam zależy. Jakie skutki ma wywołać wybrana forma rozwiązania stosunku pracy?.

Obie formy rozwiązania umowy oparte są na art. 30 Kodeksu pracy (w przypadku Karty Nauczyciela na art. 20 , 23, 27 , ewentualnie na 91 c KN w zw. z art. 30 K.p.).

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest formą umowy między stronami. Pracownik i pracodawca umawiają się na warunki rozwiązania umowy, takie jak termin zakończenia stosunku pracy, zasady wykorzystania przysługującego urlopu, czy wypłaty ekwiwalentu za urlop, ewentualnie świadczenie bądź nieświadczenie pracy.

Ważną przesłanką zastosowania porozumienia stron jest możliwość rozwiązania umowy bez oczekiwania na upływ okresu wypowiedzenia – stosunek pracy rozwiązuje się z dnia na dzień lub w terminie wspólnie określonym. Wybierając tę formę rozwiązania umowy przyjmuje się także, że pracownik i pracodawca rozstali się w przyjaznej atmosferze.

Minusem rozwiązania umowy za porozumiem stron jest konieczność oczekiwania trzy miesiące na ewentualne zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, jak również szybsze zakończenie stosunku pracy (nie otrzymamy np. wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, możemy nie skorzystać ze zwolnienia lekarskiego).

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem jest natomiast jednostronną czynnością prawną. Oznacza to, że każda ze stron (pracownik bądź pracodawca) może złożyć oświadczenie o zamiarze rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca musi to zrobić na piśmie i na warunkach określonych w przepisach prawa (które to są podstawą weryfikacji przez sąd). Musi wskazać pracownikowi przyczynę, dla której rozwiązuje z nami umowę o pracę, która to musi być konkretna i prawdziwa.

Stosunek pracy przy zastosowaniu tego trybu rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia, jaki ma zastosowanie do konkretnej umowy. W czasie okresu wypowiedzenia należy wykorzystać urlop wypoczynkowy (o ile pracodawca go nam udzieli) i realizować obowiązek świadczenia pracy. Jesteśmy związani z pracodawcą do czasu upływu okresu wypowiedzenia (który może wynosić do 3 miesięcy, chyba że strony przewidziały dłuższy okres wypowiedzenia).

Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem nie musi zachowywać formy pisemnej (jedynie dla celów dowodowych), jak i nie musi wskazywać przyczyny swojego odejścia. Z obowiązku świadczenia pracy, pracownika, może zwolnić jedynie pracodawca (za jego zgodą).

Plusem rozwiązania umowy za wypowiedzeniem jest szybka rejestracja w urzędzie pracy – w ciągu 7 dni, minusem zaś związanie z pracodawcą przez cały okres wypowiedzenia.

Rozważania na temat wyboru formy rozwiązania umowy należy zawsze skonsultować z prawnikiem. Jest wiele powiązań łączących stosunek pracy z innymi życiowymi sytuacjami, na które może mieć wpływ rozwiązanie umowy. Warto wydać kilkadziesiąt złotych, by nie popełnić życiowego błędu.

Kiedy pracodawca daje nam dwie formy rozwiązania umowy zawsze możemy poprosić o chwilę do zastanowienia i udać się na konsultacje. Kiedy to pracownik chce rozwiązać umowę może tym bardziej odwiedzić dostępną kancelarię. Wiem, co mówię 🙂

{ 59 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 24 listopada, 2014 o 13:13

Czy jesli w takim porozumieniu jest napisane ze przez jeden miesiac jestem zwolniony od obowiazkow pracy akonto prawa do urlopu to jest zgodne z prawem? oczywiscie odprawa swoja droga i na korzystnych warunkach… ale czy moge pozniej jeszcze o ekwiwalent za ten urlop wnioskowac?
I czy jesli jest zapis ze tym samym wszystkie zobowiazania miedzy pracodawca a pracownikiem ustaja mam prawo wnioskowac po otrzymaniu swiadectwa pracy o blednie naliczony wymiar urlopu z ostatnich 3 lat jako ekwiwalent czy ten zapis blokuje taka mozliwosc? dodam ze pracodawca nie jest swiadom bledu a w umowie o prace mam jasno napisane 28 dni – naliczane mam 20 (dowiedzialem sie przypadkowo od kadrowej po zapytaniu o pozostale dni urlopu)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 stycznia, 2015 o 10:55

Witam, zapraszam do skorzystania z porady prawnej, gdyż ten komentarz nie nadaje się na odpowiedź w komentarzu. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Teodor 15 stycznia, 2015 o 10:34

czy jeśli rozwiążę umowę za porozumieniem stron, to mogę dostać zasiłek? wyczytałem, że nie (chyba tu: http://www.eporady24.pl/wypowiedzenie_za_porozumieniem_stron_a_zasilek_dla_bezrobotnych,pytania,16,101,2201.html), ale skoro pracodawca daje porozumienie ze skutkiem natychmiastowym, to może jednak jest jakoś inaczej? nie chcę zostać bez środków do życia :/

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 stycznia, 2015 o 10:58

Witam serdecznie, rozwiązując umowę o pracę za porozumieniem stron oczekuje Pan na zasiłek 6 miesięcy. Jedynie rozwiązanie umowy przez pracodawcę uprawnia pracownika do otrzymania zasiłku po 7 dniach od rozwiązania umowy o pracę.

Odpowiedz

beata 21 maja, 2015 o 21:38

witam!
moje pytanie dotyczy zwolnienia przez p. dyrektor.
Jestem nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na czas nieokreślony.
Hipotetycznie- czekają nas zwolnienia.
Czy są narzędzia prawne-by zmusić mnie- by podpisać rozwiązanie umowy ze wskazaniem na przyczynę/likwidacja oddziału przedszkolnego/- za porozumieniem stron,czy można odmówić natychmiastowej zgody i nie podpsać umowy rozwiązania stosunku pracy – zastanowić się, skonsultować z prawnikiem.Jak taka sytuacja może wpłynąć na ewentualne postępowanie sądowe. Nie wyrażam zgody na rozwiązanie stosunku pracy z moją osobą-mam wykształcenie kierunkowe, tytuł magistra,mam dotatkowe kwalifikacje-jestem logopedką-to atut,na placówce są zatrudnione panie z licencjatem bez dodatkowych uprawnień. Wszystkie mamy umowy na czas nieokreślony.??????????????????????????????????????????????????????????
Prosze o wskazówki

Nie zgadzam się na rozwiązanie umowy z moją osobą- na placówce są nauczycielki z licencjatem bez magisterium, ja mam dodatkowe uprawnienia jestem też logopedką

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2015 o 13:15

Szanowna Pani, odsyłam Panią do opublikowanego dzisiaj poradnika o zwalnianiu nauczycieli. Warto też skonsultować swoją sytuację z prawnikiem i przyjrzeć się obowiązującym w szkole kryteriom zwalniania nauczycieli. W przypadku, jeśli to Pani ma najwyższe kwalifikacje to zasadność wyboru Pani osoby do zwolnienia można sprawdzić na drodze postępowania sądowego. Pozdrawiam i w razie potrzeby zapraszam do kontaktu.

Odpowiedz

beata 24 maja, 2015 o 09:56

WITAM
Dziekuje za informacje
Niestety tak jak przypuszczałam, w piatek 22. 05. 2015 /10 minut przed zakończeniem pracy zostałam zwolniona/, teraz czeka mnie postepowanie sądowe.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 maja, 2015 o 22:45

Pani Beato, to zapraszam do kontaktu. Na pewno uda się nam Pani pomóc.

Odpowiedz

beata 24 maja, 2015 o 23:10

Dziękuje za wsparcie, w tym tygodniu mam spotkanie z mecenasem reprezentującym ZNP- których jestem członkiem,gdybym po tej wizycie miała jeszcze jakieś pytania napewno się skontaktuje.
Muszę stanąć na wysokości zadania i dla „moich dzieci”stawić się jutro do pracy.
Pozdrawiam

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 czerwca, 2015 o 20:47

Witam, bardzo proszę o kontakt prywatny. Nie w komentarzu – trzeba działać szybko! Pozdrawiam i czekam.

Odpowiedz

Andżelika 20 czerwca, 2015 o 21:11

Jestem z bardzo daleka. Jak mogę się skontaktować?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 czerwca, 2015 o 00:42

Tak, jak to Pani już zrobiła. Teraz działamy wspólnie.

Odpowiedz

dominika 9 lipca, 2015 o 15:33

witam, jutro podpisuję umowe o prace na 3 miesiace, jesli chce zakonczyc ja 20 sierpnia to moge bez zadnych konsekwncji to zrobic czy nie? jaki nalezy podac powod do rozwiazania umowy za porozumieniem stron?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 lipca, 2015 o 01:51

Witam , rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron nie wymaga podania przyczyny. Do pozostałej części wiadomości ciężko jest się odnieść, gdyż jest niezrozumiała. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Arleta 22 lipca, 2015 o 15:04

Witam
Jestem od lipca br. nauczycielem mianowanym zatrudnionym w przedszkolu na czas nieokreślony . Obecnie przebywam na urlopie, jednak od września chciałabym zmienić pracę. Czy dwu tygodniowe wypowiedzenie wystarczy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 lipca, 2015 o 17:06

Witam, nie wystarczy. Nauczyciel mianowany może rozwiązać umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który musi upłynąć w dniu 31.08.2015 roku. pozdrawiam.

Odpowiedz

Emil33 2 października, 2015 o 08:55

Dzień dobry wszystkim,
Jestem Emil i w 2014 roku miałem trochę „przygód” z pracodawcą więc proszę o poradę.
Ukończyłem studia wyższe w 2007 roku i w ostatnim miejscu pracy byłem zatrudniony od 2010 r. W listopadzie ’14 byłem na tygodniowym zwolnieniu lekarskim (wirus z komunikacji miejskiej), ale doszły mnie słuchy, że coś dzieje się więc w następnym tygodniu byłem już w pracy normalnie. Po powrocie do pracy tj. 5 grudnia ’14 wszyscy otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem okresy wypowiedzenia ze względu:
na likwidacje stanowiska pracy,
zmiany organizacyjne polegające na zmniejszeniu ilości osób zatrudnionych, oraz
przyczyny ekonomiczne polegające na utracie płynności finansowej pracodawcy (3w1).
W pracy byłem do 12 grudnia ’14, na 13 wypisałem urlop na szukanie pracy a w czasie 16-31 grudnia ’14 znowu odezwał się wirus i przebywałem na zwolnieniu lekarskim.
Miałem na wypowiedzeniu napisane dodatkowo:
1. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z terminami art. 37 Kodeksu pracy przysługuje Panu prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – w wymiarze 3 dni roboczych.
2. Jednocześnie informuje, że zgodnie z zapisami art. 167 1 Kodeksu Pracy zobowiązuje się Pana do wykorzystania przysługującego urlopy wypoczynkowego w okresie trwania okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
3. Jednocześnie strony zgodnie ustalają, że w trakcie trwania okresu wypowiedzenia tj. od 01.01.2015 do 31.03.2015 r. Pracownik zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na co Pracownik wyraża zgodę.
W dniu 05 grudnia ’14 miałem 16 dni urlopu do wykorzystania + 3 dni na poszukiwanie pracy z wypowiedzenia (wykorzystałem 1 dzień w 13.12.2015 r) + przebywałem na zwolnieniu lekarskim 16-31.12.2015 r. oraz wypowiedzenie bez świadczenia pracy 01.01.-31.03.2015 r.
Firma złożyła wniosek o upadłość 13 grudnia a sąd zatwierdził 23 stycznia 201 r.
Moje pytania:
1. Czy urlop wypoczynkowy w wymiarze 16 dni, który nie zdążyłem wykorzystać w grudniu przepadł/nałożył się na okres wypowiedzenie bez świadczenia pracy w okresie 01.01-31.03.2015 i tym samym nie należy mi się ekwiwalent za urlop?
2. Jeśli należy mi się ekwiwalent za urlop a sąd ogłosił upadłość w styczniu natomiast termin wypowiedzenia był na 31 marca to czy syndyk nie powinien z automatu wpisać należności ze stosunku pracy do listy wierzytelności i jeśli tak to do której kategorii gdyż urlop 7 dni za okires styczeń -marzec wpisał z automatu do II kategorii?
Ze względu na fakt, że syndyk zaczął wypłacać część pieniążków

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 października, 2015 o 13:33

Witam, proszę się skontaktować za pośrednictwem formularza kontaktowego i po przesłaniu odpowiednich dokumentów i opłaceniu porady prawnej (150 zł) takowa zostanie Panu udzielona. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 października, 2015 o 14:17

Szanowny Panie, dziękuję za obszerny wpis. Jednak nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jak jest Pan zainteresowany uzyskaniem porady prawnej – płatnej to zapraszam przez formularz do kontaktu lub e-maila. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ewa II 25 października, 2015 o 05:57

Witam, pracodawca wręczył mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pochopnie podpisałam. Teraz jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym. Czy jest jeszcze możliwa zmiana umowy” za porozumieniem stron” na rozwiązanie umowy ze strony pracodawcy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 października, 2015 o 14:13

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych przez komentarze. Jeśli oczekuje Pani pomocy prawnej zapraszam do kontaktu przez formularz. Konieczne jest przesłanie Pani umowy o pracę oraz owego rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Można zadziałać, ale szybko. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aleksandra 11 listopada, 2015 o 13:44

Witam,
Mam pewien problem, zostałam zatrudniona od 17 listopada 2014 roku na czas nieokreślony na pół etatu. Od lutego 2015 roku otrzymałam aneks do umowy i zmienił mi się etat z połowy na cały. Zarobki najniższa krajowa. W między czasie byłam na zwolnieniu od 26 maja do 2 lipca z powodu choroby. Dziś chcę odejść z pracy jakie wypowiedzenie powinnam złożyć by móc jak najszybciej zarejestrować się w urzędzie pracy. Obowiązuje mnie okres miesięcznego wypowiedzenia. Czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnych jeśli byłam wcześniej na tym zwolnieniu lekarskim?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 listopada, 2015 o 01:33

Szanowna Pani, rozwiązując samodzielnie stosunek pracy, zasiłek otrzyma Pani dopiero po upływie trzech miesięcy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamil 21 listopada, 2015 o 12:34

Witam ,
Mam pytanie dotyczace zwolnienia za porozumieniem stron. Dnia 19.11.2015 zlozylem prosbe do pracodawcy o rozwiazanie umowy o prace za porozumieniem stron . Zgodnie ustalilismy termin rozmiwazania umowy na 27.11.2015. Czy jesli 23.11.2015 zloze L4 do dnia 27.11.2015 poniose z tego jakies konsekwencje? Pracodawca moze „anulowac” porozmienie etc.?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:28

Szanowny Panie, dziękuję za Pana komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Angelika 23 listopada, 2015 o 09:37

Witam. W dniu 19/11 tego roku dostała wypowiedzenie z pacy za porozumieniem stron a umowę miałam do 19/08/2016 .przepracował m równe pół roku .i moje pytanie czy mogę pójść na zwolnienie lekarskie ? Czy należy mi się jakiś zasiłek jakiś ? I czy należy mi sie zasiłek chorobowy po utracie pracy przez 14 dni ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:27

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

AnikA 1 lutego, 2016 o 14:37

Jak się ma wypowiedzenie na mocy porozumienia stron w wypadku nauczciela stażysty, (rozwiązanie od 1 lutego) a wypłacanie 13 i 14 pensji. Proszę o podanie konkretnych kwot.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 21:43

Witam, nie jestem w stanie podać Pani konkretnych kwot, proszę się z tym pytaniem zwrócić do księgowej/kadrowej w szkole. Trzynasta i tzw. czternasta pensja wypłacane są w ściśle określonych przypadkach i zależą od okresu zatrudnienia, a nie rozwiązania umowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 19 lutego, 2016 o 10:06

Witam serdecznie,

W obecnej pracy mam okres wypowiedzenia 3 miesiące. Niestety okres ten jest na tyle długi, że nowy pracodawca nie będzie czekał za mną aż tak długo. W związku z faktem, iż mam zaległy urlop w liczbie 7 dni czy jest możliwość podpisania wypowiedzenia za porozumieniem stron i czy wówczas nic nie koliguje aby podpisać nową umowę o pracę?

Będę wdzięczna za informację.

Marta

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 12:08

Dzień dobry, wszystko zależy od tego, czy pracodawca obecny zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odpowiedz

Basia 1 marca, 2016 o 14:44

Dzień dobry,
Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony. Od października 2015 jestem na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia. Dostałam inną propozycję pracy, ale musiałabym ją zacząć w ciągu dwóch najbliższych tygodni. W tej sytuacji 3-miesięczne wypowiedzenie nie wchodzi w grę. Czy mogę rozwiązać umowę za porozumieniem stron ze skutkiem natychmiastowym jeśli nadal jestem na urlopie na poratowanie zdrowia? Jakie mogą być tego konsekwencje jeśli dyrektor nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy? Czy będę musiała zwrócić wynagrodzenie które pobierałam od października? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 marca, 2016 o 22:13

Szanowna Pani, przede wszystkim nie można przerwać urlopu dla poratowania zdrowia. Ponadto terminy rozwiązywania umów o pracę z nauczycielami są ściśle określone w Karcie Nauczyciela. Więc nie chodzi o to, czy dyrektor szkoły wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Nie ma podstaw prawnych do przerwania urlopu dla poratowania zdrowia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł 1 marca, 2016 o 17:53

Jestem nauczycielem byłem zatrudniony na czas nieokreślony, 13 czerwca 2015r. za namową dyrektora rozwiązałem umowę o prace za porozumieniem stron. Czy należy mi sie13 pensja, bo z nowej szkoły otrzymałem takową za pracę wrzesień-grudzień 2015r.
Będę wdzięczna za informację.

Paweł

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 marca, 2016 o 00:57

Witam, post o trzynastej pensji zaraz będzie. Nie wiem od kiedy był Pan zatrudniony przed rozwiązaniem umowy. Ponadto komentarze nie służą udzielaniu indywidualnych porad prawnych 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Paweł 5 marca, 2016 o 14:10

Pani Karolino dziękuje za odpowiedź. A Ja osobiście byłem zatrudniony aż od 1 wzrześnia 2000 roku w powyższej szkole do 13 czerwca 2015 r. (umowa na czas nieokreślony – mianowanie) A pytam o możliwość otrzymania 13 pensji za okres styczeń-13 czerwiec 2015 ponieważ spotkałem sie z wypłatą 13 pensji dla nauczycieli zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy (np marzec – maj); i dodatkowo mój nowy dyrektor też wypłacał swoim pracownikom 13 pensje za krótszy okres.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 marca, 2016 o 18:49

Teoretycznie powinien Pan otrzymać 13- stą pensję, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Proszę wystąpić do pracodawcy z zapytaniem dlaczego jej Pan nie otrzymał. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 8 kwietnia, 2016 o 14:50

Witam. Mam pytanie dotyczące podpisania zwolnienia z pracy na zasadzie porozumienia stron w czasie trwania L4.Czy podpisanie takiego zwolnienia z pracy/na które nalega pracodawca/ jest prawne?Czy pracodawca może podsunąć mi taki papier gdy przynoszę mu przedłużenie L4?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 17:58

Dzień dobry, w czasie zwolnienia lekarskiego nie powinno się składać oświadczeń woli, gdyż stoją w sprzeczności z art. 41 Kp. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Praktyk 29 sierpnia, 2016 o 08:56

Proszę się doedukować Pani Karolino – na mocy porozumienia stron – zawsze i wszędzie można rozwiązać umowę o pracę. 😉

Art. 41 stanowi iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Mowa tutaj o wypowiedzeniu a nie porozumieniu…

Zastanawiam się nad jakością Pani odpłatnych porad prawnych.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 17:04

Szanowny Panie/Szanowna Pani,
dokształcam się cały czas i uprzejmie przyjmuję krytykę, jeśli gdzieś popełniłam błąd.
Jak zaznaczyłam, przy porozumieniu stron, obie strony muszą wyrazić zgodę na zastosowanie takiej formy rozwiązania umowy.
Jeśli natomiast chodzi o jakość moich odpłatnych porad prawnych to zapraszam do skorzystania z nich, celem przekonania się o ich jakości.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 16 czerwca, 2016 o 15:31

Szanowna Pani mam problem jestem na zwolnieniu lekarskim a dostałam nową ofertę pracy w innym zakładzie czy mogę rozwiązać umowe za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 czerwca, 2016 o 12:58

Dzień dobry, nie ma czegoś takiego jak rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym. Porozumienie stron jest umową między dwiema stronami i można w tej umowie wskazać termin, kiedy umowa się rozwiąże. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin 28 czerwca, 2016 o 21:59

Witam,
Mam dosyć istotne pytanie. Opiszę to w miarę krótko.
Moja żona do sierpnia 2015 prowadziła działalność. Od sierpnia pracowała na etacie (zamknęła działalność). Od kwietnia tego roku pracodawca ma problemy finansowe i nie wypłacił do dnia dzisiejszego wynagrodzenia. Tak się również złożyło ,że moja żona miała operację w kwietniu i do wczoraj była na zwolnieniu. W/g informacji z ZUS wynagrodzenie za kwiecień, maj powinien wypłacić pracodawca.

W dniu dzisiejszym (1 dzień po zwolnieniu) otrzymała propozycję „zwolnienia” z dniem dzisiejszym za porozumieniem stron. To akurat nie jest zaskoczeniem bo firma będzie się zamykała i żona widziała co ją czeka.

W wypowiedzeniu nie ma nic poza zdaniem ,że strony postanawiają rozwiązać umowę za porozumieniem z dniem dzisiejszym.
Żadnych innych zapisów.

Czy w takiej sytuacji będzie mogła zarejestrować się w Urzędzie Pracy ? (u tego pracodawcy 10 m-cy na etacie a wcześniej działalność). Czy w ogóle będzie jej przysługiwał jakikolwiek zasiłek?

CO do wszelkich ekwiwalentów i zaległego wynagrodzenia- to tylko obietnica na mailu ,że niby będzie wypłacone (;-D) i informacja ,że jej roszczenia reguluje Kodeks Pracy.

Nie wiem za bardzo co jej doradzić a i żona nie do końca jest pewna czy przyjęcie takiego porozumienia ma sens. Podobno 12 miesięcy musiałaby pracować aby uzyskać zasiłek.

Prosiłbym o możliwie szybką „podpowiedź”.

Serdecznie dziękuję.
Marcin

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 00:30

Szanowny Panie, w takiej sytuacji najgorszym dla żony rozwiązaniem jest przyjęcie porozumienia stron. Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mariola 11 sierpnia, 2016 o 12:22

witam serdecznie, mam pytanie związane z wypowiedzeniem umowy przez pracownika za wypowiedzeniem.
Jestem zatrudniona w szkole od 5 miesięcy, okres wypowiedzenia 2 tyg.
Od 1 września chcę zacząć zupełnie nową pracę decyzja podjęta wczoraj. Muszę złożyć wypowiedzenie w szkole w tym tygodniu, ażeby okres wypowiedzenia skończył mi się 27.08. Niestety okres wakacyjny i w szkole nie ma nikogo prócz woźnej. Kontaktowałam się telefonicznie wczoraj z dyrektorką i poinformowałam ją o swoim zamiarze. Porozumienie stron nie wchodzi w grę. Powiedziała, że ona jest teraz na urlopie i nic ode mnie nie przyjmie, że od 16.08 (wtorek przyszły tydzień) będzie sekretarka, to wtedy mam przyjść i złożyć wypowiedzenie. Tyle tylko, że wtedy okres wypowiedzenia przesunie mi się o tydzień i skończy 03.09. Nie widzę sensu przychodzenia do szkoły i świadczenia pracy 1 i 2.09.
Wysłałam więc dziś poleconym priorytetem wypowiedzenie na adres szkoły, więc jutro powinno być dostarczone (sęk w tym, że nie wiem czy woźna jest upoważniona do odbioru korespondencji). Dodam, że to samo wypowiedzenie wysłałam również do organu prowadzącego, który prowadzi kadry i księgowość szkoły, więc tam na pewno jutro odbiorą. Czy telefonicznie poinformowanie dyrekcji wystarczy, aby bieg wypowiedzenia rozpoczął się w tą sobotę 13.08? Mam świadka, że odbyłam taką rozmowę. W wypowiedzeniu napisałam, że okres wypowiedzenia kończy się 27.08.
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:41

Witam, wypowiedzenie pracownik może doręczyć w każdy możliwy sposób – e-mailem, telefonicznie – a potem dla celów dowodowych potwierdzić go na piśmie. Skuteczne jest wówczas, kiedy dotrze do drugiej strony w taki sposób, aby mogła zapoznać się z jego treścią. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewelina Dernoga 9 kwietnia, 2017 o 18:15

Witam czy gdy szef mnie zwolni to będzie miał dofinansowanie na nowego pracownika z urzędu pracy

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 czerwca, 2017 o 00:44

Szanowna Pani, niestety nie mam na ten temat wiedzy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Łucja 8 czerwca, 2017 o 18:27

Dzień dobry! Proszę o poradę odnośnie okresu wypowiedzenia.Jestem nauczycielką mianowaną w przedszkolu państwowym – od ponad 12 lat zatrudnioną w tej samej placówce.Obecnie do końca sierpnia przebywam na urlopie zdrowotnym.Staram się o miejsce pracy w innym mieście (związane z przeprowadzką).Niestety narazie czekam na odpowiedź z tej innej placówki-być może uzyskam ją dopiero w sierpniu). Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje zważywszy,że przedszkole nie jest placówką feryjną. Dziękuję z góry 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 10:50

Szanowna Pani, okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres dłuższy niż 3 lata zawsze wynosi 3 miesiące. W przypadku placówek nieferyjnych nie musi się on skończyć 31 sierpnia danego roku, jak w przypadku nauczycieli placówek feryjnych (na to wyraźnie wskazuje art. 23 KN). Zawsze alternatywą pozostaje rozwiązanie umowy/stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Maria 16 maja, 2019 o 08:43

Szanowna Pani, jestem, nauczycielem mianowanym od 1 września 2018 przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia. Urlop kończy mi się 20 czerwca, chciałabym zwolnić się z pracy. Czy mogę złożyć wypowiedzenie będąc na tymże urlopie ( tzn. do końca maja)?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 maja, 2019 o 22:21

Zapraszam Panią do kontaktu prywatnego. Potrzeba wyjaśnić kilka kwestii, czego nie można zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Alina 23 czerwca, 2019 o 20:52

Dobry wieczór, mam zatrudnionego nauczyciela katechetę na czas nieokreślony. Od 01 września muszę go zwolnić , ponieważ przez rok nie będzie w przedszkolu gr.sześciolatków i nie mam dla niego etatu. Chcę przyjąć do pracy tego katechetę ponownie za rok, gdy będę miała sześciolatki. Czy mogę rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i z jakiego artykułu.Uprzejmie proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:19

Dzień dobry, tak może Pani, jednak za zgodą kurii. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michalina 7 sierpnia, 2019 o 18:41

Dzień dobry. Z dniem 31.08.2019r. tracę pracę, jestem nauczycielem mianowanym więc należy mi się odprawa. Ile czasu ma GZEAS na wypłacenie pieniędzy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 sierpnia, 2019 o 10:10

Dzień dobry, pieniądze powinny pojawić się u Pani maksymalnie 02.09.

Odpowiedz

Michalina 8 sierpnia, 2019 o 10:42

Jeśli nie dotrą do tego czasu?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 sierpnia, 2019 o 12:17

Nie wiem dlaczego miałyby nie dotrzeć. Jeśli jednak ich nie będzie to można wezwać do zapłaty i skierować sprawę do sądu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: