23.10.2015

7 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Stosunek pracy nauczyciela kontraktowego – ustalenie stosunku pracy

Spieszę się pochwalić 🙂 pamiętasz, jak pisałam o stosunku pracy nauczyciela kontraktowego i co się dzieje wówczas, gdy ten nauczyciel nie jest zatrudniony zgodnie z prawem? Może wnieść o ustalenie stosunku pracy, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

I w kolejnej z naszych spraw Sąd Rejonowy w Gdańsku potwierdził, że mieliśmy rację 🙂

Nasz Klient był zatrudniony w Zespole Szkół jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Posiadał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Kiedy był przyjmowany do pracy dyrektor szkoły poinformował go, że została dla niego utworzona nowa klasa. Przy podpisywaniu umowy okazało się jednak, że otrzymał umowę jedynie na jeden rok szkolny. Usiłując wyjaśnić przyczyny takiego zatrudnienia usłyszał, iż to po to, aby go sprawdzić. Jednak po upływie tego roku, mimo że pan Szymon był chwalony przez rodziców i uczniów, okazało się, że nie będzie z nim kontynuowany stosunek pracy. Na domiar złego zmienił się dyrektor szkoły, który uznał, iż nie ma możliwości kontynuowania stosunku pracy z panem Szymonem. Do tego momentu pewno znasz ten scenariusz. I co teraz?

Pan Szymon przyszedł do kancelarii prosząc o przywrócenie go do pracy. Na to jednak nie było możliwości. Był to jednak stuprocentowy przypadek na ustalenie stosunku pracy. Pan Szymon, jako nauczyciel kontraktowy powinien być zatrudniony od razu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pisaliśmy pisma do szkoły o zatrudnienie go i zmianę zawartej umowy. Bezskutecznie. Wystąpiliśmy więc do Sądu z powództwem o ustalenie stosunku pracy. W toku procesu dyrektor szkoły twierdziła, że tak naprawdę to pan Szymon był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo (nie wiadomo jednak było za kogo), jak i występowały zmiany organizacyjne (bliżej nieokreślone). Sąd jednak nie dał wiary twierdzeniom dyrektor szkoły.

W wydanym wyroku Sąd ustalił, iż pana Szymona i Zespół Szkół łączy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 01.09. 2013 roku oraz nakazał zatrudnienie Go na poprzednim stanowisku. Konsekwencją tak wydanego wyroku jest uzyskanie przez nauczyciela wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (to już 25 miesięcy) oraz zapłacenie przez szkołę dosyć wysokich kosztów postępowania (ok.3000 zł).

Wyrok jest jeszcze nieprawomocny, acz niesamowicie nas raduje. Jest potwierdzeniem sprawiedliwości i tego, że zatrudnianie zgodne z obowiązującymi przepisami jest korzystniejsze dla obu stron. 

W wyroku Sąd oparł się w znacznej mierze na Uchwale Sądu Najwyższego z dnia 4 października 2013 roku o sygn. akt I PZP 3/13. Pisałam o niej tutaj.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

praca wyszków 31 października, 2015 o 11:01

ah, gdyby tak zmienił się stosunek nauczycieli do uczniów;-)

Odpowiedz

Paula 31 stycznia, 2018 o 18:27

Chciałabym zapytać, czy nauczyciel kontraktowy otrzymuje jedborazowy zasiłek uzupełniający?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 lutego, 2018 o 10:56

Tak, otrzymuje, jeśli spełnia przesłanki do jego otrzymania. Jest wyliczany na podstawie jego stopnia zaszeregowania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karina 8 listopada, 2018 o 11:05

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony. Jedna z grup jest grupa jak mówi dyrektor ,” tymczasowa”. Nie wiem czy to prawda i co mogę zrobić w takiej sytuacji. Czy muszę czekać aż grupa będzie otwarta w przyszłym roku jako podstawa rozszen?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 grudnia, 2018 o 12:23

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota 10 maja, 2019 o 16:59

Pani Karolino wspaniale że ktoś pracuje na to by nas szanowano! Dziękuję za te artykuły, i mam też pytanie. Obecnie przepracowałam w szkole cały rok szkolny (jestem nauczycielem kontraktowym), pierwszy w tej szkole, mam umowę na zastępstwo. W czasie tego roku pani za którą pracowałam odchodzi na emeryturę. Niestety kiedy poprosiłam o umowę na czas nieokreślony jako kontunuację zatrudnienia, poinformowano mnie że na miejsce tej pani (za którą pracuję, mam jej nazwisko w umowie) przyjdzie ktoś inny (kto dopiero będzie zatrudniony), a ja dostanę kolejną umowę na zastępstwo z tym że za kolejną osobę na wychowawczym od 6 lat. Czy to jest zgodne z prawem? Czy to nie ja powinnam wskoczyć za tą panią skoro teraz za nią pracuję? Dziękuję bardzo z góry za pomoc,
Dorota

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 maja, 2019 o 22:22

Szanowna Pani Doroto, dziękuję za wiadomość i słowa uznania. Jednak, aby Pani pomóc zapraszam Panią do kontaktu prywatnego. Potrzeba wyjaśnić kilka kwestii, czego nie można zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: