06.03.2014

39 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Stosunek pracy nauczyciela kontraktowego

Wracając ponownie do aktywności na blogu, chciałabym się podzielić z Tobą swoją radością.

Ku mojemu zadowoleniu, w końcu, Sąd Najwyższy rozstrzygnął ostatecznie wątpliwości dotyczące zatrudniania nauczycieli kontraktowych. W Uchwale z dnia 4 października 2013 roku (I PZP 3/13) udzielił odpowiedzi na zagadnienie prawne: „Czy w wypadkach zawarcia z nauczycielem kontraktowym umowy o pracę na czas określony, przy braku ustawowych przesłanek z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, po upływie okresu na jaki umowa taka została zawarta i po wręczeniu nauczycielowi świadectwa pracy oraz odmowie dopuszczenia nauczyciela do pracy wskutek uznania przez pracodawcę, że umowa o pracę została rozwiązana z upływem okresu wskazanego w umowie nauczyciel może skutecznie domagać się ustalenia istnienia stosunku pracy na podstawie art. 189 kpc, czy też powinien wzruszyć skutki bezprawnego działania pracodawcy przez zgłoszenie roszczenia opartego na art. 56 kp. w zw. z art 91 c ust. 1 Karta Nauczyciela”. 

Karta Nauczyciela wprawdzie stanowi, że nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Tymczasem, z mojej praktyki wynika, że jest to sprawa wielce dyskusyjna. Najczęstszą formą nawiązywania stosunku pracy jest umowa o pracę na czas określony – jednego roku szkolnego. Po upływie tego okresu nauczyciel nie kontynuował zatrudnienia, gdyż łatwiej było zastąpić go kolejnym. Sami pedagodzy nie posiadają natomiast wiedzy, że mogą zakwestionować taką formę nawiązania stosunku pracy. Tym, którzy to uczynili sądy najczęściej zasądzały trzymiesięczne odszkodowania, przyjmując za podstawę orzekania wady formalne rozwiązania umowy (VI P 667/09).

Obecne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego jasno klaruje ową kwestię, wskazując, że nauczycielowi kontraktowemu, z którym zawarto umowę na czas określony, po upływie tego okresu przysługuje roszczenie o dopuszczenie do pracy oraz  wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Dyrektorze i nauczycielu, pamiętajcie więc – nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony 🙂 .

{ 39 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 27 lipca, 2015 o 10:58

Witam….jestem nauczycielem dyplomowanym. Pracuje w jednej szkole na czas określony już 4 lata. Wcześniej jako nauczyciel mianowany teraz jestem nauczycielem dyplomowanym . Kiedy mogę ubiegać się o zatrudnienie na czas nieokreślony? W szkole nie ma innego nauczyciela do nauczania danego przedmiotu a ja dostaję ciągle umowy na czas określony.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 lipca, 2015 o 11:34

Szanowna Pani, zatrudnienie na czas nieokreślony powinna Pani mieć już od czasu zatrudnienia ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego 🙂 Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady prawnej (płatnej) celem „naprawienia” owej sytuacji w szkole. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł 23 lutego, 2016 o 11:07

Witam mam takie pytanie do pani, jak się ma prawo w takim przypadku, gdy ja jako nauczyciel mianowany mam 1/2 etatu na czas nieokreślony i dyrekcja co roku aneksuje mi etat do 1/1 na czas określony do 31.08. następnego roku. Taka sytuacja dzieje się od 4 lat, a w tym roku zostałem na 1/2 etatu, gdyż poprosiłem Dyrekcję o zatrudnienie mnie na całym etacie, co jej się bardzo nie spodobało, wysłałem dyrekcji prośbę o zmianę wymiaru zatrudnienia, ale to tylko pogorszyło sytuację i teraz inni nauczyciele tego przedmiotu mają nadgodziny a ja mam 1/2 etetu.Proszę mi w miarę możliwości podpowiedzieć co mam zrobić, by uzyskać etat 1/1 na stałe by nie mieć

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 lutego, 2016 o 13:35

Dzień dobry, proszę Pana nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pan gotowy uiścić opłatę za poradę prawną i skorzystać ze wsparcia prawnego to zapraszam. Wówczas wskażę Panu odpowiednie dla Pana rozwiązanie, a jest to ważne w Pana przypadku. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 9 kwietnia, 2016 o 01:30

Dzień dobry,
a czy sam fakt bycia zatrudnioną w trakcie roku szkolnego jest wystarczającą przesłanką organizacyjną do zatrudnienia nauczyciela kontraktowego na czas określony do końca czerwca? Zostałam tak zatrudniona na stanowisku psychologa szkolnego w placówce feryjnej. W arkuszu organizacyjnym na przyszły rok szkolny nie ma o mnie wzmianki, jest informacja o wakacie psychologa jakby to stanowisko było wolne – czy tak można?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 kwietnia, 2016 o 23:14

Jeśli pracownik jest zatrudniony w czasie roku szkolnego to prawie zawsze zatrudnia się go na czas określony do czerwca. Natomiast ogłoszenie wakatu jest obowiązkiem dyrektora w takiej sytuacji. Proszę złożyć podanie o zatrudnienie w kolejnym roku szkolnym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 11 kwietnia, 2016 o 23:17

Dziękuję bardzo:)

Odpowiedz

Agnieszka 11 kwietnia, 2016 o 23:20

A mogłaby Pani wytłumaczyć, dlaczego zatrudnienie w trakcie roku szkolnego skutkuje takim zatrudnieniem?

Odpowiedz

Paula 13 maja, 2016 o 21:11

Witam,
Od kilku lat jestem nauczycielem kontraktowym, w tym roku we wrześniu rozpoczęłam staż na n. mianowanego. Dostałam w szkole pracę na rok- na czas określony (zwiększona liczba dzieci i ilości klas pierwszych, zatrudnienie nowych nauczycieli). W następnym roku otworzy się mniej klas pierwszych, w związku z czym jeden nauczyciel odchodzi, jednak ja zostanę. Obawiam się, że mimo iż sytuacja w nast. roku z ilością dzieci powinna być lepsza, to i tak nie dostanę umowy na czas nieokreślony, a jeśli zacznę domagać się swoich praw, dyrektor zawsze może zrezygnować z podpisywania ze mną umowy. Co robić w takiej sytuacji? Nie chciałabym psuć relacji z dyrektorem, ale należy mi się umowa na czas nieokreślony.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 maja, 2016 o 00:19

Dobry wieczór, może Pani dyrektor jest starej daty i pamięta stary tekst ustawy, który mówił, że nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na czas określony. A jeśli zna przepis to należy skierować pismo z podaniem odpowiednich podstaw prawnych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 18 maja, 2016 o 17:21

Witam,
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony. Chciałabym w następnym roku szkolnym zmniejszyć wymiar czasu pracy z pełnego etatu na niepełny etat. Czy wystarczy ze złożę podanie o zmniejszenie wymiaru czasu pracy od następnego roku szkolnego? Czy muszę podawać przyczynę?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 18 maja, 2016 o 17:22

Taki wniosek musi być umotywowany, gdyż dyrektor może nie wyrazić zgody na obniżenie etatu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 18 maja, 2016 o 17:26

Czy umowa w przypadku zmiany wymiaru godzin pracy pozostanie na czas nieokreślony? Czy będzie to porozumienie zmieniające tego elementu umowy?

Odpowiedz

Agnieszka 26 maja, 2016 o 16:37

Witam, czy niepewność dzieci w nowym roku szkolnym można podpiąć pod organizację nauczania? Pytam ponieważ dostałam umowę na czas określony w utworzonym od wrzesnia 2015 oddziale przedszkolnym, który ma juz przy szkole działać cały czas więc wychodzi na to, że te dzieci będą a dyrektor twierdzi, że nie wie ile dzieci będzie za rok dlatego dał mi taką uowę

Odpowiedz

Ala 29 czerwca, 2016 o 01:16

witam, mam pytanie iż pracuję w szkole od 10 lat i za rok będę miała egzamin na nauczyciela mianowanego.posiadam białoruskie obywatelstwo ale tez stały pobyt.przeczytałam że muszę miec polskie obywatelstwo żeby umowa o pracę zamieniła się w mianowanie i żeby być potem zatrudnioną na warunkach mianowania. co mam robić w mojej sytuacji i jak to będzie wyglądać z moim przypadkiem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 00:24

Szanowna Pani, aby być zatrudnioną przez mianowanie faktycznie trzeba posiadać polskie obywatelstwo. Jednak, aby przyjrzeć się Pani „przypadkowi” potrzebowałabym więcej informacji i czasu. Jeśli jest Pani zainteresowana to zapraszam. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Patrycja 12 sierpnia, 2016 o 23:18

Witam! Jestem nauczycielem kontraktowym, drugi rok odbywam staż na mianowanego. Chciałam zapytać o swoją sytuacje. Od 2008 r jestem zatrudniona w szkole jednak cały czas na zastepstwa za innych nauczycieli. Miałam raz w 2012 roku umowę przedłużona do porodu, jednak po macierzyńskim od razu w lutym wróciłam. Chce zapytać czy takie postępowanie wobec mnie jest zgodne z prawem? W miedzy czasie , tez jak juz pracowałam Pan dyrektor zatrudniał inne osoby, które pózniej zaczęły prace ode mnie na czas nieokreślony, wiec etaty wolne były a Ja mam cały czas za kogoś mimo iż mogła bym dostać umowę na stałe. Czuje sie bardzo sfrustrowana z tego powodu i nie wiem co mam robic. Prosze o poradę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:39

Szanowna Pani, z tego co widzę, nie znając Pani umów o pracę, nie jest Pani prawidłowo zatrudniana, jak i może to świadczyć o dyskryminacji ze względu na zawarcie takich a nie innych umówi. Jeśli jest Pani zainteresowana rozwiązaniem tej kwestii to zapraszam do kontaktu przez formularz (skorzystania z płatnej porady prawnej). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomasz 30 sierpnia, 2016 o 14:31

Witam, Jeśli pracowałem na zastępstwo do czerwca ( czas określony), w tym czasie zdobyłem stopień ” nauczyciela kontraktowego ” i teraz ta sama szkoła znów mnie zatrudnia na czas określony na zastępstwo z tą różnica że teraz do końca sierpnia. Czy nie powinni teraz zemną podpisać umowy na czas nieokreślony na pełen etat?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 14:29

Szanowny Panie, nie ma takiego obowiązku aby na czas wakacji został Pan zatrudniony z marszu na czas nieokreślony. Muszę istnieć ku temu odpowiednie warunki. Ponadto proszę się zapoznać z przepisami stanowiącymi, kiedy kolejny stopień awansu zawodowego zaczyna mieć wpływ na zatrudnienie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 11 września, 2016 o 13:26

Nurtuje mnie pytanie, jestem nauczycielem kontraktowym, dostałam trzecią już z rzędu umowę na czas określony. (w tym poprzednia umowa została zawarta w dniu 5.09.2015 z powodu rezygnacji z urlopu rodzicielskiego, za pozno złożyłam wniosek więc umowa została zawarta w pozniejszym terminie-nie mam ciągłości pracy). Dyrektor tłumaczy, że przez przerwę w ciągłości pracy nie zawiera umowy na czas nieokreślony. Jaka powinna być ta trzecia umowa?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:44

Szanowna Pani, powinna być zgodna z Pani stopniem awansu zawodowego, jednak Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu- w komentarzach, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy-prawa oświatowego zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Aga 31 października, 2016 o 16:43

Witam
Zaraz po skończeniu studiów zaczęłam pracę w szkole. Jeden rok minął mi na pracy w przedszkolu na zastępstwie, potem dostałam umowę na rok i dostałam 1 klasę, teraz mam 2 klasę i kolejna umowa na rok. Jestem nauczycielem kontraktowym. Co dalej? Czy dostanę umowę na czas nieokreślony? Dostaje odpowiedzi, że Dyrektor ma do tego prawo, aby dawać umowy na rok.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 22:11

Szanowna Pani, proszę poczytać na blogu co należy zrobić w takiej sytuacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 6 kwietnia, 2017 o 08:39

Witam. Jestem nauczycielem mianowanym od 4 lat. Po likwidacji Szkoły Podstawowej , w której pracowałam zostałam zatrudniona w Przedszkolu Publicznym od 1 września 2013 r. na zastępstwo do 30 czerwca 2014r. (10 miesięcy). Prowadziłam grupę 3-latków. Następnie prze okres wakacji (2 miesiące ) byłam na zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 września 2014 r. ta sama pani dyrektor podpisała ze mną umowę ponownie na czas określony 1 roku do 31 sierpnia 2015 r. (nie była to umowa na zastępstwo), dalej prowadziłam tą samą grupę już 4-latków, cały czas byłam nauczycielem wiodącym w tej grupie. Od 1 września 2015 r. nie przedłużono ze mną umowy, na moje miejsce przyjęto nauczycielkę z innego przedszkola, a ja uzyskałam zatrudnienie w Szkole Podstawowej, jako wychowawca klasy 1. Niestety ponownie na rok i na czas określony. Po roku znów nie przedłużono ze mną umowy, gdyż po reformie z dwóch klas 1, utworzono jedną klasę 2. Od 1 września 2016 r. pracuję w kolejnym Przedszkolu Publicznym i ponownie otrzymałam umowę na czas określony 1 roku. W chwili obecnej przygotowywane są projekty pracy przedszkola na przyszły rok i zostałam poinformowana, że prawdopodobnie nie będzie dla mnie pracy, ponieważ nie mam umowy na stałe, a muszą zatrudnić nauczycieli z innych placówek, w których nie będzie dla nich pracy, a mają umowę na czas nieokreślony. Co roku słyszę od każdego dyrektora, że to są odgórne zarządzenia Władz Gminy. Skontaktuję się z Panią, ale chciałabym wiedzieć czy mam szansę wygrać tą sprawę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 czerwca, 2017 o 00:50

Szanowna Pani, zapraszam pilnie do kontaktu przez formularz kontaktowy bądź napisanie e-maila na adres: kancelariabatna@wp.pl i przesłać skany swoich umów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sylwia 21 sierpnia, 2017 o 18:11

Witam! Jestem nauczycielem mianowanym od sierpnia 2016 r., a w tym roku planuję rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego. Planuję również zmienić pracę w obrębie tej samej miejscowości. Dyrekcja zaproponowała mi pracę/umowę na co najmniej 3 lata (czas określony), argumentując to faktem, że prowadziłabym klasę od 1 do 3 włącznie. Jak korzystnie odejść z obecnej pracy i być zatrudnioną w nowej (przez mianowanie?)?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 sierpnia, 2017 o 11:29

Szanowna Pani, aby zweryfikować możliwości zmiany pracy przez nauczyciela potrzebna jest głębsza analiza Pani sprawy, w tym zapoznanie się z umowami o pracę. Przypominam jednak o zasadach nawiązywania z nauczycielami stosunku pracy. Stąd jeśli jest Pani potrzebna pomoc kompleksowa to zapraszam do kontaktu przez formularz lub bezpośrednio na e-mail – kancelariabatna@wp.pl. Pozdrawiam

Odpowiedz

Bożena 28 sierpnia, 2017 o 15:37

Witam,
W obecnej szkole pracuję 4 rok. Pierwsza umowa była na zastępstwo, trzy kolejne na czas określony. Obecnie mam dostać umowę na zastępstwo za koleżankę, która została vice-dyrektorem. Czy istnieją jakieś prawne akty stanowiące, że w takim przypadku zatrudnia się właśnie na umowę na zastępstwo? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:33

Dzień dobry, nie ma takich przepisów. Takie zatrudnienie może stanowić o naruszeniu prawa. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 27 września, 2017 o 22:03

Dzień dobry
Pracuje w jednej szkole od 23.01.2012r. Od 06.2013 r jestem nauczycielem kontraktowym cały czas dostaje umowy na zastępstwo lub czas określony. Czy i w jaki sposób mogę domagać się umowy na czas nieokreślony? Oraz czy moja ostatnia umowa jest zgodna z przepisami? Przy tak sporządzonej umowie według dyrekcji nie przysługują mi się wakacje płatne. Aby przybliżyć sytuację podam długości i rodzaje umów:
1. 23.01.12 do powrotu nauczyciela rozwiązana z końcem czerwca (żeby nie płacić za wakacje) szkoła SP2
2. 1.09.12 do 31.08.13 umowa o prace szkoła SP2
3. 24.09.13 do 6.10.2013 zastępstwo inna szkoła (dyrektorki obu szkół się dogadały)
4. 08.10.13 do 19.10.13 zastępstwo szkoła SP2
5. 20.10.13 do 5.11 13 zastępstwo szkoła SP2
6. 6.11.13 do 31.12.13 zastępstwo szkoła SP2
7. 1.01.14 do 5.06.14 zastępstwo szkoła SP2
8. 6.06.14 do 27.06.14 zastępstwo szkoła SP2
9. 1.09.14 do 31.08.2017 umowa o prace szkoła SP2
10. 1.09.17 do dnia powrotu nauczyciela nie dłużej niż 22.06.2018 (wiadomo że nauczyciel nie wróci do końcu roku. Notabene nauczyciel ten ma dużo krótszy staż w szkole niż ja. Jego umowa kończy się 31.08.18 r.
Będę wdzięczna za pomoc i informację

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:55

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu przez formularz lub e-maila: kancelariabatna@wp.pl i przesłanie Pani umów o pracę. Nie mam możliwości pomocy Pani przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 14 listopada, 2017 o 13:35

Witam,
jestem nauczycielem mianowanym, zostałam zatrudniona w jednej ze szkół jako nauczyciel fizyki i matematyki na czas określony od września 2017 do sierpnia 2018. Wg tych informacji wynika, że powinnam dostać umowę na czas nieokreślony. Czy możliwe jest aby dyrektor wysyłał innego nowo zatrudnionego nauczyciela aby od przyszłego zajął moje stanowisko pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 grudnia, 2017 o 18:38

Szanowna Pani, aby Pani pomóc potrzebowałabym kontaktu z Panią przez formularz kontaktowy bądź e-mail. Niezbędna jest analiza Pani umów o pracę i innych dokumentów. Zapraszam do skorzystania z pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 16 kwietnia, 2019 o 17:46

Witam jestem zatrudniony na 1/2 etatu w przyszłym roku dyrektorka chce obniżyć mi zatrudnienie do 5 godz. Czy jak napiszę o rozwiązaniu umowy o pracę to otrzymam odprawę. Dodam jestem zatrudniony na czas nieokreślony.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 kwietnia, 2019 o 00:50

Witam, nie, odprawę otrzyma Pan jedynie wówczas, kiedy to z Panem zostanie rozwiązana umowa, nie kiedy Pan ją rozwiąże.

Odpowiedz

Katarzyna 7 września, 2019 o 22:15

Witam, jestem nauczycielem kontaktowym. W listopadzie 2017 r. zostałam przyjęta do szkoły na zastępstwo nauczycielki, która zaszła w ciążę. Umowa, która dostałam była oczywiście do czerwca 2018 r. Od września 2018 r. pracowałam ponowne w tej samej szkole na umowę na czas określony do 31.08.2019 r. W domyśle zastepowalam tę samą nauczycielkę, która przebywała na urlopie macierzyński. W kwietniu w trakcie organizacji pracy szkoły nie było dla mnie etatu, ponieważ na następny rok szkolny, ponieważ 2 nauczycielki wracały z urlopów macierzyński – jedna do nowej 1 klasy,a druga do 3, którą uczyła przed zajściem w ciążę. Dyrektor poinformował mnie, że w edukacji wczesnoszkolnej nie będzie dla mnie etatu, lecz mogę zacząć pracę w zerowe. Nie przyjęłam tej propozycji. W czerwcu po zakonczeniu naboru do klas poerwszych okazało się, że zostanie utworzona dodatkowa klasa I i będę miała etat. Umowy nie dostalam jednak do końca sierpnia lecz w dniu 6.09.2019r. Dyrektor bez żadnej rozmowy i informowaniu mnie o warunkach zatrudnienia, przygotowal umowę na zastępstwo do 26.06.2019 r. za nauczycielkę przebywająca na urlopie wychowawczym. Dodam, że w ubiegłym roku za tą nauczycielkę była przyjęta inna osoba do pracy, która musiała być uwzgledniona wcześniej w arkuszu organizacji pracy szkoły na dany rok. Moje pytanie brzmi, czy dyrektor postąpił zgodnie z prawem dając mi bez uprzedzenia umowę na zastępstwo?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 14:53

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy. Nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani problem w komentarzu.

Odpowiedz

Bogusława 12 czerwca, 2020 o 11:34

Dzień dobry,
Mam u mowę na czas nieokreślony, 30 lat pracy i rok temu dyrektor wręczył mi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy i umotywował to. Nie ma napisane na jaki okres. Na nowy rok szkolny 2020/21 podał, że ilość godzin nadal będzie taka sama jak w tym roku. Czy powinien dać mi powtórne wypowiedzenie zmieniające?. Bo maj minął i nic mi nie wręczył i twierdzi,że nie musi nic drugi raz pisać.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: