31.03.2017

1 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Strajk nauczycieli – 31 marca 2017 r.- możliwe skutki

Dostałam takiego e-maila od jednego z Czytelników:

„Witam, zwracam się z prośbą o poradę prawną dotyczącą akcji protestacyjnej nauczycieli (strajku), która zaplanowana została na 31 marca bieżącego roku. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż w tym dniu nauczyciele mają być w pracy i zapewnić opiekę uczniom, ale nie będą prowadzić zajęć. Powiedziano mi również, że za ten dzień nie otrzymają wynagrodzenia, a jedynie ci, którzy są zrzeszeni w związkach zawodowych otrzymają rekompensatę ze związku. Ja osobiście reformy nie popieram, ale do związków nie należę, więc nie zamierzam uczestniczyć w proteście, bo nie stać mnie na to aby tracić „dniówkę”. Proszę mi powiedzieć, czy są jakieś możliwości, abym za ten dzień otrzymał normalne wynagrodzenie. Czy mam zgłosić osobiście dyrekcji lub organowi prowadzącemu, że ja będę normalnie pracował, czy mam wybrać dzień wolny z okazji opieki nad dzieckiem zdrowym, czy też jest może jakieś inne rozwiązanie?”

Pytanie, jak to jest z tym pozbawieniem „dniówki”?

Co do zasady, zgodnie z art. 83 i 84 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie  za pracę wykonaną, którego to wynagrodzenia pracownik nie może się zrzec. Pracodawca nie ma również podstaw prawnych, aby pozbawić pracownika wynagrodzenia, czy w jakikolwiek sposób mu je ograniczyć.

W przypadku, jednak, powstrzymania się pracownika od zajęć szkolnych (w tym opiekuńczych i wychowawczych) może dojść do uznania działania nauczyciela za sprzeczne z ustaloną organizacją i porządkiem w procesie pracy, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym samym może być to podstawa do ukarania pracownika karą porządkową. 

Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (…) – pracodawca może również stosować karę pieniężną. Za jedno przekroczenie nie może być ona wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika.

Tak, więc teoretycznie pracodawca nie może odebrać pracownikowi wynagrodzenia – brak ku temu podstawy prawnej. Może jednak ukarać pracownika – nauczyciela karą porządkową, o których mowa w art. 108 i nast. Kodeksu pracy.

Jednak, aby ukaranie pracownika było zasadne, dyrektor musi zastosować procedurę wymierzania kar porządkowych obowiązującą na terenie szkoły i ukaranie pracownika przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto strajk musi zostać uznany za naruszenie porządku i dyscypliny pracy.

Z kolei, pracownik, od ukarania karą porządkową, może wnieść sprzeciw do pracodawcy, a potem do sądu pracy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa strajk za legalny, stąd kwestionuje możliwość wyciągania konsekwencji wobec pracowników.  Co zrobią poszczególni dyrektorzy i przedstawiciele organów prowadzących okaże się w najbliższych dniach.

Aby uniknąć kary porządkowej, a i przyłączyć się do strajku, można dodatkowo zrobić coś dobrego dla potrzebujących 🙂 Mianowicie zgłosić się do najbliższej stacji krwiodawstwa i oddać krew 🙂 wówczas przysługuje pracownikowi legalny dzień wolny od pracy.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jarosław Kowalczyk 14 kwietnia, 2017 o 14:47

Oddanie krwi jest wspaniałym rozwiązaniem!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: