15.07.2015

8 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Studia i urlop wychowawczy jako okresy składkowe – czyli zmiana ustawy emerytalnej

Emerytura otrzymywana dotychczas może być wyższa o kilkaset złotych, dzięki ponownemu przeliczeniu kapitału początkowego. Takie uprawnienie daje znowelizowana ustawa emerytalna.

1 maja 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 552), zwanej dalej ustawą zmieniającą. Ustawa zmieniająca wprowadziła następujące zmiany w zakresie ustalania (ponownego ustalania) kapitału początkowego oraz emerytury. Kapitał początkowy jest obliczany dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku i zależy od niego wysokość przyszłych emerytur. Przy wyliczaniu kapitału początkowego uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe.

Dotychczas okresy te, ich wartość była obliczana po 0,7 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego, czyli tak jak każdy inny okres nieskładkowy. Obecnie po zmianach okresy te, i tylko te okresy, będą obliczane po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego, czyli podobnie jak okresy składkowe. Mimo że formalnie pozostają one okresami nieskładkowymi  – są uwzględniane w kapitale początkowym bez ograniczenia do 1/3 przebytych okresów składkowych. Z taką sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy korzystaliśmy np. z urlopu wychowawczego.

Korzystnie zmieniły się również przepisy dotyczące zaliczania do wysokości emerytury okresu studiów. Dotyczy tych osób, które studiowały przed rokiem 1999. Przepisy dotychczasowe przewidywały, że

Kolejna zmiana dotyczy osób, które studiowały przed rokiem 1999. Takie okresy były uwzględniane po ograniczeniu ich do 1/3 przebytych okresów składkowych, ale takich które były uwzględnione w kapitale początkowym. Czyli przebytych do końca grudnia 1998 roku. Po zmianach, okresy studiów wyższych mogą być uwzględnione w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 wszystkich okresów składkowych przebytych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Aby kapitał początkowy został przeliczony zawsze należy złożyć wniosek – kp_3.

A na ponowne obliczenie emerytury, na wniosek osoby zainteresowanej ZUS ma 60 dni od daty ustalenia ostatniej okoliczności. Emerytura w nowej wysokości przysługuje od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o jej ponowne ustalenie, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

mirka 12 listopada, 2015 o 19:45

Dzień dobry.Mam prośbę związaną z zakwalifikowaniem urlopu z Karty Nauczyciela art 70,ktory dotyczy przerwy w zatrudnieniu w zwiazku z przeprowadzką do miejsca pracy męża i braku pracy.Korzystałam z tego urlopu 2 razy ,w dwóch miejscach zamieszkania nie przekraczajac w kazdym miejscu 1 roku.Zanim skorzystałam pierwszy raz prawnik ZNP radził ten urlop a nie bezpłatny zwykły,ponieważ miał być ciągłością pracy.Zbierając teraz dokumenty do emerytury urlop ten nie wlicza mi sie do ciagłości pracy.Gdzie mogę znależc podstawy prawne?Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:30

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Teresa 19 października, 2016 o 00:30

Mam ogromną prośbę .Pracowałam w przedszkolu(. 31 lat-okresy składkowe ) odeszłam z Karty Nauczyciela w wieku 60 lat ,mój wiek emerytalny to 61. Okresy (studia i wychowawcze lata obliczono mi po 0.7) 9 lat .Czy w myśl ustawy z maja 2015 mogę mieć przeliczone po 1.3 Dziękuję bardzo

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 22:47

Szanowna Pani, a skąd ja mam to wiedzieć? 🙂 nie widząc Pani umów o pracę, świadectw pracy, itp. Proszę wybaczyć, ale wróżką nie jestem. Z tym pytaniem dlaczego przeliczono Pani tak, a nie inaczej proszę zwrócić się do ZUS-u. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Cezary 24 maja, 2017 o 12:04

Bardzo proszę o Pani opinię, czy przy obliczaniu wymaganego do emerytury z Karty Nauczyciela stażu 30 lat okresy nieskładkowe (studia) podlegają nadal ograniczeniu do 1/3 okresów składkowych przebytych do grudnia 1998 roku?
Dziękuję

Odpowiedz

Maria 12 kwietnia, 2018 o 19:42

Witam serdecznie, pani Karolino w bieżącym roku szkolnym zamierzałam odejść na emeryturę na starych zasadach (takich praw nabyłam) . Szkoła moja również w tym roku szkolnym, okazało się, będzie zlikwidowana. Zapytać chcę zatem, czy powinna otrzymać dwie odprawy? Drugie pytanie, kiedy złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy, by takich praw nie stracić. Z góry dziękuję za pomoc. Maria

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:34

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Leszek 17 października, 2018 o 21:46

W sierpniu 1975 roku byłem nadal uczniem – absolwentem technikum dziennego i wtedy, jako pełny sierota otrzymałem rentę inwalidzką drugiej grupy na okres jednego roku, w związku z całkowitą niezdolnością do pracy. Wcześniej nie pracowałem. Trwała edukacja w sposób ciągły, zawsze toku dziennym. Czy okres tej renty inwalidzkiej jest okresem nieskładkowym przy obliczaniu kapitału początkowego?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: