23.07.2020

1 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Świadczenia na urlop :) pytania i odpowiedzi :)

Pozostajemy w temacie urlopu nauczycieli 🙂 w końcu mamy wakacje 🙂

Dzisiaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wypłaty świadczeń urlopowych.

*** 

  1. Do kiedy i konkretnie w jakim terminie powinno być wypłacone świadczenie urlopowe?

Ustawa określa, iż powinno ono zostać wypłacone do 31 sierpnia danego roku szkolnego. Należy zachować szczególną ostrożność przy wypłacaniu tego świadczenia. Zdarza się, że dokonuje się tego wcześniej, np do końca okresu zajęć dydaktycznych. Może się jednak okazać, że nie będzie ono należne, bo stosunek pracy nauczyciela będzie trwał krócej niż zakładano. A powinien trwać do 31.08.

  1. Czy świadczenie urlopowe przysługuje nauczycielowi uzupełniającemu etat w innej szkole? Czy otrzyma dwa świadczenia – z każdej szkoły, w której zawarł stosunek pracy, czy tylko macierzystej?

Zależy od tego, na jakiej zasadzie nauczyciel uzupełnia etat w drugiej szkole. Czy podstawą jest art. 22 KN, czy w każdej z nich zawarł on oddzielny stosunek pracy. W tym drugim przypadku otrzyma świadczenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia w danej szkole. Jeśli jednak uzupełnia etat na podstawie art. 22 KN to świadczenie za cały wymiar etatu otrzyma w macierzystej placówce.

  1. Czy nauczyciel zawieszony w pełnieniu obowiązków, w związku z prowadzonym postępowaniem dyscyplinarnym otrzyma świadczenie urlopowe?

Co do zasady otrzyma takie świadczenie. Samo zmniejszenie wynagrodzenia w okresie zawieszenia, w tym brak prawa do dodatków i wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, nie oznacza ograniczenia prawa do świadczenia urlopowego. Nie jest ono składnikiem wynagrodzenia nauczyciela (art. 30 ust. 1 i art. 85 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela), a w czasie zawieszenia obniżeniu ulega wynagrodzenie nauczyciela.

  1. Czy dyrektor szkoły ma prawo do świadczenia urlopowego? 

Tak, mimo zmiany przepisów i ustalenia zasad korzystania przez dyrektorów z urlopu, jak w placówkach nieferyjnych, nadal mają oni prawo do świadczenia. Warunek, jaki musi zostać spełniony to kwestia zatrudnienia dyrektora na podstawie przepisów Karty Nauczyciela (podstawa prawna art. 53 ust. 1a i art. 64 ust. 2a KN).

  1. Czy nauczyciel, który został zwolniony z pracy w związku ze zmianami organizacyjnymi i przeszedł na emeryturę, a kolejno ponownie został zatrudniony w szkole ma prawo do świadczenia urlopowego?

Każdy nauczyciel zatrudniony w szkole, w tym także jeśli jest emerytem, ma prawo do świadczenia urlopowego za okres zatrudnienia w danym roku szkolnym.

  1. Czy prawo do świadczenia urlopowego ma również nauczyciel zatrudniony na podstawie art. 15 ustawy Prawo Oświatowe?

Nie, osoba zatrudniona na podstawie art. 15 ustawy Prawo Oświatowe nie ma prawa do tego świadczenia. Przysługuje ono tylko tym, zatrudnionym na podstawie Karty Nauczyciela. Ma natomiast prawo do korzystania ze świadczeń określonych w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

  1. Czy są jakieś ograniczenia odnośnie wypłaty  świadczenia urlopowego? Czy są jakieś podstawy/przepisy, aby go nie wypłacić? 

Nie ma, jeżeli spełnione są przesłanki podstawowe do otrzymania tego świadczenia, wynikające z Karty Nauczyciela. Nie jest to świadczenie uznaniowe. Jest ustawowe i posiada ustawowo określoną wysokość jego wypłaty.

  1. Czy świadczenie urlopowe przysługuje również nauczycielom, którzy po ustaniu stosunku pracy, na skutek jego wygaśnięcia przeszli w stan nieczynny?

Tak, za czas pozostawania w stanie nieczynnym, nauczycielom przysługuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych. Za okres zatrudnienia, w czasie którego nauczyciel korzystał ze stanu nieczynnego także należy świadczenie wypłacić.

  1. Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę nabywa prawo do dwóch świadczeń urlopowych?

Tak. Świadczenie urlopowe przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu i wymiaru zatrudnienia w danym roku szkolnym. Jeżeli nauczyciel pozostaje w dwóch oddzielnych stosunkach pracy to świadczenie należne jest z każdej z nich.

  1. Czy świadczenie urlopowe podlega spadkobraniu?

Tak. Świadczenie urlopowe jest prawem majątkowym ze stosunku pracy. Jako takie przechodzi po śmierci pracownika, na małżonka oraz inne osoby uprawnione do spadkobrania. Mogą z niego korzystać zarówno osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, jak i spadkobiercy.

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Mariusz 1 września, 2020 o 19:56

Dzień dobry,
czy w regulaminie wypłatę „wczasów pod gruszą”, można uzależnić od tego czy wypoczynek jest zorganizowany?

Z wyrazami szacunku

Mariusz

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: