21.05.2015

0 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Szkoła w rękach prywatnych – zdaniem NSA wymaga konsultacji związkowej

Spieszę się podzielić z Tobą wspaniałą informacją 🙂 Otóż, w dniu 19.05.2015 roku, Mój Mąż adwokat Rafał Bednarczyk wygrał rozprawę kasacyjną Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność z Gdańska w sprawie oddawania w ręce prywatne publicznych szkół.

Otóż, w Gdańsku od 1 września 2014 roku działa szkoła podstawowa, którą wybudowało Miasto Gdańsk, dysponując środkami publicznymi, za 36 milionów złotych na ul. Azaliowej, w dzielnicy Kokoszki. Jeszcze przed zakończeniem budowy, w oparciu o postępowanie konkursowe (w przedmiocie najmu) przekazano nieruchomość i jej zarządzanie stowarzyszeniu, a z czasem spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Gdańska Solidarność zakwestionowała przekazanie mienia komunalnego w ręce prywatne. Jednak Miasto Gdańsk, a za nim Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznali, iż Komisja Międzyzakładowa Solidarności nie miała legitymacji prawnej do występowania w owej sprawie – zabrakło rzekomo interesu prawnego.

Dzisiejsza rozprawa kasacyjna pokazała, że przekazywanie szkół w ręce niepubliczne podlega obowiązkowym konsultacjom związkowym, a sprawy oświaty są dla Sądu ważne. Całość postępowania prowadził z ramienia Solidarności mec. Bogumił Soczyński, zasłużony prawnik dla gdańskiej oświaty (sama korzystałam z Jego pomocy, jako początkujący nauczyciel 🙂 ).

O całości sprawy możesz przeczytać tutaj, a jak otrzymamy wyrok NSA zaraz go Tobie przekażę.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: