11.07.2015

13 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Urlop dla poratowania zdrowia – przedłużenie

Ostatnio pada wiele pytań o przedłużenie urlopu dla poratowania zdrowia. Postanowiłam więc zgłębić ten temat.

Otóż, zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Z tego przepisu wynika, iż maksymalny okres urlopu dla poratowania zdrowia wynosi rok.

Spotykam się jednak z sytuacjami, że lekarze wydają skierowanie na urlop dla poratowania zdrowia na okres sześciu miesięcy, zaznaczając jednocześnie na skierowaniu, że przewidują możliwość jego przedłużenia.

Tymczasem Karta Nauczyciela nie przewiduje takiej sytuacji. Jak wynika z ust. 8 art. 73, kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nie wcześniej niż po upływie roku od zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

Tak więc, chcąc skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystać jego dopuszczalny okres. Zdrowie bowiem jest najważniejsze a raz przyznanego urlopu nie można przedłużyć.

zcraIbnuEXTmeJv

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iga 23 lipca, 2015 o 20:45

Czy jeżeli ktoś pracuje na niepełny etat w szkole i uzupełnia go w innej (obie umowy na czas nieokreślony) też może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 lipca, 2015 o 10:50

Witam, niestety nie. Kwestia ta, była przedmiotem uchwały Sądu Najwyższego, o której mowa poniżej:
Istotę urlopu dla poratowania zdrowia SN omówił w uchwale z dnia 14 lutego 2012 r., III PZP 1/12, OSNP 2012, nr 15-16, poz. 187, LEX nr 1112776. Sąd Najwyższy wskazał, że nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, a jego celem jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, w tym socjalnych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia. W uchwale tej SN rozstrzygnął również, że dyrektor szkoły jest obowiązany udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w tej szkole w pełnym wymiarze zajęć. Nie ma zatem prawa do tego urlopu nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach w niepełnym wymiarze zajęć, nawet jeśli zsumowane wymiary jego zatrudnienia są równe pełnemu wymiarowi.

Odpowiedz

Tomasz 15 października, 2015 o 22:19

Okres 7 lat musi być nieprzerwany? Pracowałem rok w szkole potem miałem przerwę roczna a teraz pracuje już 6 lat. Przepisy mówią bezpośrednio przed ale nie mówią o ciagłości. Wynika z tego ze chodzi o 7-letni staż. Czy dobrze rozumie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 października, 2015 o 23:40

Witam serdecznie, tak okres 7 lat musi być nieprzerwany. Chyba, że nie jest to pierwsze 7 lat pracy w szkole? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Przemek 22 października, 2015 o 13:06

Moje zapytanie dotyczy urlopu dla poratowania zdrowia. Jestem nauczycielem mianowanym i rozpocząłem 8. rok pracy. Chciałbym skorzystać z ww. urlopu ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Jestem zatrudniony obecnie w pełnym wymiarze godzin w jednej szkole (22/18 etatu). Wcześniej w tej samej szkole przez 3 lata byłem zatrudniony w niepełnym wymiarze (15/18 etatu – uzupełniałem w innej szkole, którą zlikwidowano). Od kiedy zatem będzie mi przysługiwał urlop dla poratowania zdrowia? Czy te lata przepracowane w niepełnym wymiarze godzin w ogóle się liczą do wymaganego dla uzyskania prawa do urlopu 7-letniego okresu pracy? Czy wystarczy bym w obecnym 8. roku pracy przepracował kolokwialnie mówiąc „brakujące miesiące”. Z góry dziękuję za pomoc. Dodam że chciałbym ubiegać się o urlop na czas 12 miesięcy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 października, 2015 o 23:12

Szanowny Panie, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pan zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi na swoje pytania proszę o kontakt przez formularz i przesłanie wcześniejszych umów o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iza 26 listopada, 2015 o 00:07

Moje pytanie dotyczy skracania urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli nie można go przedłużać, to czy można go skrócić i na czyj wniosek (?), zainteresowanego nauczyciela, czy dyrektora szkoły i w jakich okolicznościach?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:21

Witam, co do zasady nie można skrócić urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor może odwołać nauczyciela z urlopu w przypadku, gdy ten podejmuje zatrudnienie. Jednakże z uwagi na szczególne okoliczności, jakie nauczyciel podniósłby we wniosku do dyrektora, ten mógłby uwzględnić wniosek i skrócić czas urlopu. Wniosek taki powinien być złożony na dwa tygodnie przed planowanym powrotem do pracy i poprzedzony badaniami lekarskimi, przeprowadzonymi ze skierowania dyrektora. Wniosek powinien być dobrze umotywowany, a ocena zasadności skrócenia urlopu zależy od pracodawcy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iza 9 grudnia, 2015 o 15:52

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienia. Pozdrawiam!

Odpowiedz

karolina 5 października, 2016 o 14:16

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące pierwszych 7 lat pracy , które są obligatoryjne do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. W KN jest zapis o nieobecności dłuższej niż 6 miesięcy , która wydłuża ten staż o czas trwania nieobecności. Mam pytanie w związku z tym. Rozpoczęłam 8 rok pracy w szkole, jednak wcześniej byłam na l4 w ciąży oraz miałam ponad 130 dni urlopu macierzyńskiego (łącznie mam 209 dni nieobecności). Czy staż pracy w tym momencie zostaje przedłużony o cały okres nieobecności ( czyli o 209 dni ) czy też tylko o te dni, które wykraczają ponad 6 miesięcy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:06

Szanowna Pani, Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

andrzej 3 stycznia, 2017 o 21:12

pracuję w szkole jako nauczyciel ( 35 rok) na pełnym etacie , nigdy nie korzystałem z urlopu dla poratowania zdrowia a na zwolnieniu lekarskim byłem chyba ostatnio ponad 20 lat temu. Pierwszy raz w życiu pojadę do sanatorium w czasie ferii zimowych na 21 dni. Co mam zrobić z sześcioma dniami ( trzy dni przed feriami i trzema dniami po feriach) aby przedstawić mojemu pracodawcy zwolnienie z pracy ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 stycznia, 2017 o 00:54

Dzień dobry, albo porozmawiać z dyrektorem albo wziąć zwolnienie lekarskie. Teoretycznie może Pan nie być w szkole, ale może to zostać uznane za nieobecność usprawiedliwioną, acz niepłatną. Pozdrawiam i przypominam, że komentarze nie służą udzielaniu porad prawnych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: