25.01.2018

10 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Urlop dla poratowania zdrowia – rozporządzenie

Dzień dobry 🙂 

Pisałam ostatnio o urlopie dla poratowania zdrowia po nowelizacji przepisów. O tym, jak można uzyskać urlop na tzw. nowych zasadach.

W dniu wczorajszym Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat o ukazaniu się rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Rozporządzenie to zostało wydane w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.

Jego pełna treść znajduje się tutaj.

Weszło ono w życie z dniem 24 stycznia 2018 roku. 

Rozporządzenie określa zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, któremu jest obowiązany poddać się nauczyciel, wzór skierowania na badanie lekarskie, w celu stwierdzenia potrzeby udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia oraz wzór orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

***

Tak po kolei będzie wyglądać procedura udzielania urlopu:

  1. Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela, nauczyciel chcąc przejść na urlop dla poratowania zdrowia składa u dyrektora wniosek o udzielenie takiego urlopu.
  2. Dyrektor zobligowany jest do wystawienia skierowania do lekarza Medycyny Pracy celem wydania orzeczenia o potrzebie skorzystania z urlopu – wzór skierowania stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. 
  3. Nauczyciel zgłasza się na badanie lekarskie w terminie nie dłuższym niż 30 dni wraz z dokumentacją medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia oraz dowodem tożsamości.
  4. Lekarz medycyny pracy weryfikuje tożsamość nauczyciela oraz przeprowadza badanie podmiotowe oraz przedmiotowe z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia nauczyciela, oceny układu krążenia, układu ruchu, układu nerwowego, układu oddechowego oraz narządu mowy. W czasie badania uwzględnia się pracę wykonywaną przez nauczyciela i ewentualną konieczność powstrzymania się od wykonywania pracy z uwagi na stan zdrowia nauczyciela.
  5. Lekarz medycyny pracy, gdy uzna to za niezbędne może skierować nauczyciela na dodatkowe badania bądź konsultacje specjalistyczne.
  6. Lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia – wzór orzeczenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

W najbliższych dniach, jak znajdę chwilę oddechu napiszę Wam o hicie, który wczoraj dostałam od Klientki, związanym właśnie z urlopami nauczycieli.

Pozdrawiam 🙂

 

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 19 kwietnia, 2019 o 07:55

Czy taką dokumentacją medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia jest np opis rezonansu? Czy trzeba mieć od specjalisty zaswiadczenia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2019 o 01:36

Sam opis rezonansu nie jest podstawą do wystawienia orzeczenia o potrzebie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Zdecydowanie winno być to zaświadczenie od specjalisty.

Odpowiedz

Czy można złożyć podanie o urlop na poratowanie zdrowia przed upłynięciem 7 lat pracy mimo że na urlop chcę iść w terminie jak już te 7 lat pracy będę miała przepracowane. 28 kwietnia, 2019 o 18:43

Dzień dobry, otrzymałam od lekarza skierowanie na urlop na poratowanie zdrowia. Czy można złożyć podanie do dyrektora o skierowanie badanie lekarskie przed wypracowaniem 7 lat? Złożyłam 17.04 do dyrektora podanie o urlop. 23 otrzymałam negatywną pisemną odpowiedź. Kadrowa poinformowała mnie że podanie mogę złożyć jak już mam przepracowane 7 lat. Chciałabym pójść na urlop na poratowanie zdrowia od 1 września 2019. 31 sierpnia 2019 będę miała przepracowane 7 lat. Choruję już od ponad roku więc lekarz wypisał mi takie skierowanie. Poza tym dyrekcja jest poinformowana, że idę na urlop i zostałam poproszona o poszukanie zastępstwa za siebie na ten rok.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 maja, 2019 o 09:59

Szanowna Pani, proszę o kontakt przez formularz kontaktowy i skorzystanie z płatnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Małgorzata 22 maja, 2019 o 14:06

Dzień dobry,
Czy po urlopie zdrowotnym od 4.06.2019 r. (a wcześniej macierzyńskim) muszę wykorzystać w całości ciągiem zaległy urlop wypoczynkowy z 2018 r. i 2019 r. ( 112 dni)? 1 września wracam do pracy w szkole, urlopu mam do 24 września. Czy wobec tego te 24 dni urlopu mi przepadną?

Odpowiedz

Małgorzata 29 czerwca, 2019 o 20:50

Dzień dobry, własnie wracam do pracy w szkole po rocznym urlopie na poratowanie zdrowia. Dyrektorka ujęła mnie w organizacji nowego roku szkolnego jako pedagoga szkolnego. Z tego stanowiska odchodziłam na urlop. Teraz okazuje się, że mam zostać wychowawcą i nauczycielem w klasie 2 SP. Oczywiście mam przygotowanie do pracy w klasach 1-3. Czy powinnam wrócić na stanowisko zajmowane przed odejściem na urlop? Dodam, że w szkole nie jest jeszcze zatrudniony inny pedagog. Zmiana spowodowana jest, zdaniem dyrekcji, brakiem odpowiedniej osoby do objęcia klasy 2 – „tylko ja poradzę sobie z konfliktowym rodzicem w tej klasie”. Niestety tym rodzicem jest inna nauczycielka w mojej szkole i nie mam ochoty na spory i konflikty z matką nauczycielką, która widzi we własnym dziecku geniusza.
pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Małgorzata

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:09

Szanowna Pani Małgorzato, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dariusz 24 lutego, 2020 o 12:49

A co 13 wtedy nie przysługuje jak się jest na urlopie dla poratowania zdrowia

Odpowiedz

Agnieszka 4 sierpnia, 2021 o 13:45

Witam Czy dokumentacją medyczną z przebiegu leczenia moze być tylko zaświadczenie od lekarza specjajlisty, u którego się leczę czy tez musi być ksero karty leczenia
Agnieszka

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2021 o 01:02

Im dokładniejsza dokumentacja medyczna tym lepiej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: