21.08.2018

14 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Urlop nauczyciela w placówce nieferyjnej

Czy wiesz jak pachnie las po deszczu? Miałam okazję się o tym przekonać, kiedy wyjechaliśmy na urlop. Tym razem z dala od zgiełku miasta i tłumów turystów, pojechaliśmy do lasu. Lasy w okolicy Starej Brdy mieszczą w samym swoim sercu piękne Gospodarstwo Agroturystyczne „Łosiowisko”. 

Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż Rodzice Męża spędzają tam każde wakacje od kilku lat. Przyznam, że wybór dobry i polecam każdej życzliwej osobie – tylko takie są tam mile widziane 🙂 

A skoro o wakacjach mowa to czas przyjrzeć się urlopom nauczycieli placówek nieferyjnych.

Karta Nauczyciela w art. 64 ust. 3 stanowi, iż nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne (w tym i przedszkolach), przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Prawo to przewiduje również wymiar proporcjonalny do przepracowanego w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego. W pozostałym zakresie nauczyciele owi korzystają z urlopów na warunkach określonych w Kodeksie pracy.

Zasada proporcjonalności urlopu w stosunku do przepracowanego okresu w roku ma zastosowanie do nauczycieli placówek nieferyjnych powracających w ciągu danego roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym lub innym okresie niewykonywania pracy, w ciągu którego pracownik nie nabywa prawa do urlopu.

PAMIĘTAJ!

Urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie, urlop dla poratowania zdrowia czy świadczenie rehabilitacyjne jest okresem, podczas którego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Są one bowiem okresami, w których pracownik pozostaje w stosunku zatrudnienia. 

Nauczyciele placówek nieferyjnych mają również możliwość (odmiennie niż nauczyciele placówek feryjnych) korzystania z tzw. urlopu na żądanie, czyli możliwość wykorzystania przez nauczyciela 4 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego bez uzgodnienia z pracodawcą i w tzw. sytuacjach nagłych. Potrzebę skorzystania z tego urlopu należy zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Niewykorzystany urlop na żądanie nie przepada, lecz przechodzi na następny rok kalendarzowy jako tzw. normalny urlop. Te dni bowiem, nie są dodatkowymi dniami urlopu, a schodzą z przysługującego nam wymiaru.

Wymiar urlopu określony w dniach wymaga przeliczenia na godziny, zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy. Jeden dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada 8 godzinom. Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy w placówce nieferyjnej ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 154 § 2 k.p. Za podstawę przyjmujemy wymiar określony dla pełnozatrudnionego, a więc 35 dni roboczych. Następnie ustalamy wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy do pełnego dnia.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest nauczycielowi w dni, które są dla niego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a nie z rozkładem tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Oznacza to, że przysługujący urlop wypoczynkowy przeliczamy na godziny, gdzie 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Udzielając jednak urlopu wypoczynkowego z puli godzinowej urlopu danego pracownika, odliczamy wymiar czasu pracy, jaki miał do przepracowania w danym dniu.

Jeśli jesteś jeszcze przed urlopem to polecam wykorzystać go mądrze, w miejscu w którym faktycznie odpoczniesz i jednocześnie naładujesz baterie.

 

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Justyna 14 grudnia, 2018 o 13:55

Od września zmieniono mi umowę o pracę, pracuję w tym samym zespole ale teraz jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, przeszłam więc na 35 dni urlopu. Moje pytanie czy za wrzesień, październik, listopad i grudzień naliczą mi urlop proporcjonalnie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 stycznia, 2019 o 23:38

Powinna Pani zapytać specjalistę ds. kadr, jak będzie wyglądać naliczenie Pani urlopu. Skoro Pani była w tym roku na urlopie (wakacje, ferie), a urlop placówki feryjnej jest dłuższy aniżeli 35 dni to nie otrzyma Pani urlopu już we wskazanych przez Panią okresach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 26 stycznia, 2019 o 17:12

Pracuję jako nauczyciel w placówce nieferyjnej w wymiarze godzin 20/25, przez 5 dni w tygodniu : poniedziałek -3 godziny, wtorek: 5 godzin, środa: 3 godziny, czwartek: 5 godzin i piatek 4 godziny. Kadrowa wyliczyła mój urlop na 28 dni i bez względu na liczbę godzin przepracowanych równomiernie odliczane są mi dni urlopu. Czy w prawidłowy sposób odbieram swój urlop? Czy nie powinnam mieć przeliczonego urlopu na godziny i odpowiednią liczbę godzin (dobową stawkę godzin) odliczać od puli urlopu przeliczonego na godziny? Dodam, iż mając mniej godzin pracuję więcej dni, niż moje koleżanki zatrudnione w wymiarze 25/25 , conajmniej o 1,5 tygodnia jestem wiecej w pracy. Moim zdaniem jest to wina nieprawidłowego przeliczania mi urlopu, ponieważ został on wyliczony pod wzgledem mniejszej ilosci godzin, ale juz w ten sposób nie jest rozliczany. Czy mam rację, jesli tak to jak to przedstawic ksiegowej by zmieniła sposób naliczania, gdyż twierdzi ona, że godzinowo nalicza sie jedynie osobom majacym małą ilość godzin np.3/25 itp.

Odpowiedz

Mutka 11 lutego, 2019 o 17:03

Pracuję w przedszkolu w pełnym wymiarze 22 godzin. Kiedy biorę 1 dzień urlopu podczas ferii, dyrekcja przydziela mi 22 godziny na pozostałe cztery dni. Chyba to nie jest zgodne z przepisami?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 13:04

Nie jest. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 7 czerwca, 2019 o 17:44

Witam.
Pracuję jako nauczyciel języka obcego w przedszkolu (0,15 etatu – 3.5h w tygodniu). Pracę rozpoczęłam 1.11.2018, złożyłam wymówienie – kończę pracę z dniem 31 sierpnia. Do tego czasu chcę wykorzystać cały przysługujący mi urlop, wydaje mi się jednak, że panie z kadr błędnie ustaliły mi ilość dni wolnych. Czy potrafiłaby mi Pani powiedzieć ile dni urlopu mi przysługuje lub w jaki sposób to policzyć?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 czerwca, 2019 o 02:10

Szanowna Pani, aby obliczyć Pani urlop zapraszam do skorzystania z płatnej porady prawnej. Tutaj tego nie zrobię, gdyż mam za mało danych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ann 30 grudnia, 2019 o 01:19

Czy w takim razie można wykorzystać urlop w dowolnym czasie czy tylko wtym czasie co wskaże nam dyrektor? Pracuje w przedszkolu, cały urlop wykorzystujemy w wakacje, a przyznam się, że wolałbym cześć wziąć w innym terminie.

Odpowiedz

Paula 4 czerwca, 2020 o 09:32

Witam, pracuje jako nauczyciel w przedszkolu samorządowym. Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Bezpośrednio po nim chciałabym wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Jednak napotkałam na sprzeciw ze strony dyrekcji. Czy faktycznie może ona odmówić udzielenia tego urlopu? Pozdrawian

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2020 o 23:19

Dobry wieczór, nie dyrektor nie może oponować wykorzystaniu urlopu bieżącego i zaległego zaraz po urlopie macierzyńskim.

Odpowiedz

Basia 7 marca, 2021 o 18:19

Pani dyrektor dała nam taką informację :

URLOP W ROKU 2021 W związku z pandemią nasze przedszkole będzie funkcjonowało w roku 2021 bez żadnych przerw, również w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień), dlatego proszę o wskazanie propozycji terminu urlopu do wykorzystania, w miesiącach (w miarę możliwości będzie uwzględniony):

marzec/kwiecień/maj/czerwiec, wrzesień/październik/listopad/grudzień — 4 tygodnie
urlopu do wykorzystania w podziale maksymalnie 4 części (w ciągłości można wykorzystać maksymalnie tydzień urlopu) • lipiec/ sierpień – 2 tygodnie urlopu do wykorzystania (w ciągłości)

5 dni urlopu zostanie do wykorzystania, 4 dni na żądanie oraz 1 dzień w innym terminie. Pojedyncze dni urlopu będą udzielane na żądanie w maksymalnej ilości 4 dni. Jeżeli po naborze na dyżur letni okaże się, iż zgłoszona liczba dzieci pozwoli na zorganizowanie mniejszej liczby grup, to urlop w miesiącach letnich (lipiec/sierpień) zostanie miarę możliwości wydłużony

Jest to zgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2021 o 14:14

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Dorota 28 marca, 2021 o 17:23

Dzień dobry. Mam od września umowę w nowej pracy, szkole podstawowej feryjnej jako nauczyciel wspomagający. Dyr. twierdzi, że przysługuje mi 35 dni urlopu, bo realizuję pracę w oddziale przedszkolnym. Czy ma rację? W umowie mam miejsce zatrudnienia – szkołę bez wyszczególnienia oddziału. W art. 64 KN nie ma adnotacji, że nauczycielowi odd. przedszkolnego w szkole feryjnej przysługuje mniejszy wymiar urlopu niż innym nauczycielom szkoły. 35 dni przysługuje nauczycielom placówek nieferyjnych. Czy dyr. może mnie uznawać w kwestii urlopu za nauczyciela placówki nieferyjnej?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2021 o 14:13

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: