03.08.2014

11 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Urlop okolicznościowy związany ze ślubem

Na blogu pojawiło się pytanie o przysługujący nauczycielowi urlop okolicznościowy w związku z zawarciem związku małżeńskiego. Nie wiem czemu w szkołach się o nim nie mówi?

Pamiętasz, pisałam już o tym. Zobacz tutaj https://kartanauczycielablog.pl/wp-admin/post.php?post=94&action=edit .

I tak, nauczycielowi, który sam zawarł związek małżeński przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego (potwierdzonego kserokopią aktu zawarcia małżeństwa), natomiast gdy związek ten zawiera jego rodzic, rodzeństwo czy dziecko nauczyciela, bądź inna osoba pozostająca na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką, przysługuje 1 dzień.

Celem wykorzystania przysługującego prawa do urlopu należy złożyć wniosek do dyrektora i potwierdzić go stosownym dokumentem. Trzeba pamiętać, że urlop ten może być wykorzystany jedynie po zawarciu związku małżeńskiego – nie można wykorzystać go przed ową okolicznością.

Sama, w związku z moim ślubem, o którym pisałam 🙂 muszę złożyć wniosek o zaległy urlop 🙂 ciekawe co na to mój pracodawca ? 🙂

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 sierpnia, 2014 o 10:46

Dziękuję za komentarz 🙂 jednak urlop okolicznościowy nie dotyczy tylko nauczycieli, a wszystkich pracowników. Zauważyłam jednak, że w szkolnictwie panuje przekonanie, że ich nie dotyczy, co chciałam wykazać na blogu.

Odpowiedz

Bartosz 6 marca, 2019 o 23:10

A co z urlopem okolicznościowym w przypadku śmierci babci żony i pogrzebu ?

Także 1 dzień prawda?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 12:55

Dzień dobry, tak.

Odpowiedz

Sabrina 28 sierpnia, 2014 o 09:40

Moje pytanie w związku z urlopem okolicznościowym związanym ze ślubem brzmi: w jakim czasie muszę go wykorzystać, jeśli ślub brałam 11 sierpnia? Kolega z pracy kilka lat temu nie dostał tego urlopu (brał ślub w pierwszą sobotę po zakończeniu roku szkolnego), usłyszał że 2 dni przysługują mu jedynie bezpośrednio po uroczystości.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 sierpnia, 2014 o 13:08

Witam, urlop ten powinien zostać wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym doszło do okoliczności uzasadniających jego udzielenie. O ile nie może zostać udzielony w inny dzień wolny, powinien być wykorzystany w innym dniu , acz musi pozostawać w związku z tą uroczystością, np. na wyrobienie dokumentów, czy wyjazd związany z uroczystością.

Odpowiedz

Jacek 22 września, 2014 o 03:55

Jeśli planuję przedłużenie miesiąca miodowego, o 2 dni czyli schemat ślub w sobotę potem 2 dni urlopu i 2 tyg urlopu mówię o normalnej pracy? Czy urlop okolicznościowy wliczany jest z puli normalnego urlopu który nam przysługuje? Druga sprawa czy pracodawca może odmówić urlopu „na pogrzeb” jeśli jedziemy na uroczystość znajomego którego długo znaliśmy a nie rodzinny?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 września, 2014 o 10:01

Dzień dobry, urlop okolicznościowy jest formą zwolnienia z pracy i wypłacany jest z puli pozaurlopowej. Przysługuje na okoliczności typowo rodzinne, a nie każdy pogrzeb – czyli może go Pan wykorzystać jedynie wówczas, gdy związany jest z osobą ściśle wymienioną w przepisie – pisałam o nich w artykułach na blogu. Pogrzeb znajomego nie uzasadnia udzielenia urlopu okolicznościowego.

Odpowiedz

Anonim 17 listopada, 2014 o 15:27

Witam, mam kłopot dotyczący urlopu okolicznościowego z tytułu opieki nad dzieckiem. U nas w szkole wszyscy mamy ten kłopot… Zawsze nie pasuje termin w którym chcemy wziąć ten urlop…
Dyrekcja w momencie składania podania od razu zaznacza, że nie wie czy go otrzymamy, bo… akurat już ktoś w tym dniu brał urlop, albo dzień później już ktoś chciał wziąć urlop i złożył podanie, albo jest to piątek lub poniedziałek – czyli przedłużamy sobie weekend, albo tego dnia mamy najdłuższy dzień w pracy… i tak w kółko. tragedia. Jedne płaczą inne się kłócą, a przecież nam się to należy i nic dyrekcji do tego?! – chyba?! Czy dyrekcja może nam odmówić? A jęśli tak czy musi nam dać odpowiedź na piśmie? Czy możemy ten urlop wziąć na telefon – nagła choroba dziecka? – czy reguluje to Karta Nauczyciela

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 18 listopada, 2014 o 23:15

Witam, dziękuję za wiadomość. Odpowiedź na powyżej zadane pytanie ukaże się na blogu w dniu 22.11 🙂 Zapraszam do lektury 🙂

Odpowiedz

Anita 29 września, 2015 o 13:55

Dzień dobry! Czy istnieje przepis prawny na fakt, iż mogę odebrać swoje dwa dni wolne po ślubie (nauczyciel w szkole podstawowej), pisząc w podaniu np. konieczność wyrobienia dokumentów? I drugie pytanie, czy moja mama (także nauczycielka) ma nadal prawo do takiego urlopu (ślub był w sierpniu), jeśli tak, to co powinna napisać w takim podaniu, tzn. jaki powód? Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam:)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 października, 2015 o 13:47

Witam, ta kwestia była podnoszona na blogu wraz z podstawą prawną. Generalnie może Pani podać konieczność wyrobienia dokumentów. Do podania musi Pani załączyć akt zawarcia małżeństwa. Również Pani Mama składając wniosek ten akt powinna załączyć. A przyczyna musi się ściśle wiązać z okolicznością, w ramach której udzielany jest urlop okolicznościowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: