19.07.2020

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Urlop zdrowotny nauczyciela, który zgodził się na obniżenie etatu

Okres wakacyjny w pełni. Jednak, część z Was w tym okresie decyduje się na przejście na urlop dla poratowania zdrowia. Dzieje się tak również wtedy, gdy w maju dowiedzieliście się o tym, że od września nie będzie dla Ciebie pełnego wymiaru etatu.

Dyrektor może się nie zgodzić na udzielenie urlopu. Będzie bowiem uważał, że nauczyciel nie spełnia jednego z warunków udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia. Chodzi mianowicie o zatrudnienie w pełnym wymiarze etatu.

Przypominam jednocześnie. Od 1 września 2018 roku możliwe jest przejście na urlop dla poratowania zdrowia, także wtedy, gdy  nauczyciel zatrudniony jest w minimum połowie etatu.

Nauczyciel, który zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia musi w tym celu spełnić następujące warunki:

  1. być zatrudnionym w wymiarze co najmniej 1/2 wymiaru etatu, na podstawie mianowania lub umowy zawartej na czas nieokreślony,
  2. mieć przynajmniej 7-letni staż pracy w szkole,
  3. od poprzedniego urlopu zdrowotnego musi minąć przynajmniej rok,
  4. nauczyciel nie wykorzystał jeszcze w sumie 3 lat urlopu zdrowotnego,
  5. nauczyciel posiada orzeczenie lekarskie – lekarza medycyny pracy – uzasadniające potrzebę skorzystania z tego urlopu.

Ponieważ przepisy nie określają, na jaką chwilę należy ustalać spełnienie przez nauczyciela warunków, od których zależy udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, należy przyjąć, że spełnienie ich ustalamy na chwilę wystąpienia nauczyciela z wnioskiem o udzielenie tego urlopu.

Należy pamiętać, że kiedy nauczycielowi zaproponowano zniżkę godzin, a zamierza on iść na urlop dla poratowania zdrowia, powinien niezwłocznie – przed podpisaniem zniżki godzin – dać znać dyrektorowi, że prosi o wydanie skierowania na urlop.

Zdjęcie: Lisi Azyl – Korabiewice – Tosia w roli głównej 🙂

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Justyna 20 lipca, 2020 o 09:53

Dzień dobry,
czy nauczyciel, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne może starać się o urlop dla poratowania zdrowia, czy też musi minąć rok od momentu, kiedy termin pobierania tego świadczenia minie.
Serdecznie pozdrawiam
Justyna

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 sierpnia, 2020 o 22:27

Nauczyciel, aby starać się po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego o urlop dla poratowania zdrowia, musi być zdolny do pracy. Nie musi czekać roku czasu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: