19.07.2020

10 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Urlop zdrowotny nauczyciela, który zgodził się na obniżenie etatu

Okres wakacyjny w pełni. Jednak, część z Was w tym okresie decyduje się na przejście na urlop dla poratowania zdrowia. Dzieje się tak również wtedy, gdy w maju dowiedzieliście się o tym, że od września nie będzie dla Ciebie pełnego wymiaru etatu.

Dyrektor może się nie zgodzić na udzielenie urlopu. Będzie bowiem uważał, że nauczyciel nie spełnia jednego z warunków udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia. Chodzi mianowicie o zatrudnienie w pełnym wymiarze etatu.

Przypominam jednocześnie. Od 1 września 2018 roku możliwe jest przejście na urlop dla poratowania zdrowia, także wtedy, gdy  nauczyciel zatrudniony jest w minimum połowie etatu.

Nauczyciel, który zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia musi w tym celu spełnić następujące warunki:

  1. być zatrudnionym w wymiarze co najmniej 1/2 wymiaru etatu, na podstawie mianowania lub umowy zawartej na czas nieokreślony,
  2. mieć przynajmniej 7-letni staż pracy w szkole,
  3. od poprzedniego urlopu zdrowotnego musi minąć przynajmniej rok,
  4. nauczyciel nie wykorzystał jeszcze w sumie 3 lat urlopu zdrowotnego,
  5. nauczyciel posiada orzeczenie lekarskie – lekarza medycyny pracy – uzasadniające potrzebę skorzystania z tego urlopu.

Ponieważ przepisy nie określają, na jaką chwilę należy ustalać spełnienie przez nauczyciela warunków, od których zależy udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, należy przyjąć, że spełnienie ich ustalamy na chwilę wystąpienia nauczyciela z wnioskiem o udzielenie tego urlopu.

Należy pamiętać, że kiedy nauczycielowi zaproponowano zniżkę godzin, a zamierza on iść na urlop dla poratowania zdrowia, powinien niezwłocznie – przed podpisaniem zniżki godzin – dać znać dyrektorowi, że prosi o wydanie skierowania na urlop.

Zdjęcie: Lisi Azyl – Korabiewice – Tosia w roli głównej 🙂

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Justyna 20 lipca, 2020 o 09:53

Dzień dobry,
czy nauczyciel, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne może starać się o urlop dla poratowania zdrowia, czy też musi minąć rok od momentu, kiedy termin pobierania tego świadczenia minie.
Serdecznie pozdrawiam
Justyna

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 sierpnia, 2020 o 22:27

Nauczyciel, aby starać się po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego o urlop dla poratowania zdrowia, musi być zdolny do pracy. Nie musi czekać roku czasu.

Odpowiedz

ewa 28 października, 2020 o 08:42

Dzien dobry. pracuje w szkole od 2013 roku zaczynałam projektem unijnym przez dwa lata. była przerwa 2 miesiecy i od wrzesnia znowu zatrudnienie w tej samej szkole po dzis dzień. niestety zdrowie sie na tyle posypaloze chcialam wykorzystac możliwosc urlopu dla poratowania zdrowia. niestety dowiedzialam sie ze musi byc siedem lat a mnie brakuje 3 miesiecy. stan zdrowia jest powazny czy naprawde nie dam rady zeby wykorzystac ten urlop czy nie ma zadnej mozliwosci? bede wdzieeczna za jakakolwiek sugestie. pozdrawiam

Odpowiedz

Monika 7 grudnia, 2021 o 12:43

Nieczęsto się o tym mówi, ale warto zwrócić uwagę że urlop dla poratowania zdrowia nie ochroni nas przed zwolnieniem (jak tu https://www.prawo-pracy.pl/urlop_dla_poratowanie_zdrowia_a_brak_etatu-p-1536.html ) Zniżka godzin – ok, urlop możemy dostać, ale brak etatu od nowego roku – to już inny problem.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 22:01

Zapraszam do zapoznania się z ebookiem na temat urlopu dla poratowania zdrowia. Można tam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i zagadnień. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 29 stycznia, 2022 o 12:38

Dzien dobry, na początku października 2022 upłynie termin mojego urlopu macierzyńskiego i zaległego urlopu wypoczynkowego. Do lipca 2022 mam ważne badania z medycyny pracy, ale chciałabym od października iść na urlop dla poratowania zdrowia, kiedy powinnam zgłosić się do lekarza medycy pracyz zaświadczeniem od laryngologa wskazującym na potrzebę urlopu dla poratowania zdrowia?

Odpowiedz

Karina 31 stycznia, 2022 o 12:06

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie urlopu. Na początku października kończy się mój urlop macierzyński oraz zaległy wypoczynkowy. Zamierzam później skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Badania okresowe mam ważne do lipca 2022, kiedy powinnam zgłosić się do lekarza medycy pracy z zaświadczeniem od laryngologa w celu orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 19:28

Dzień dobry, nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina 15 lutego, 2022 o 13:00

Witam,
24.04.2022 kończę urlop macierzyński i zaległy wypoczynkowy. Jestem nauczycielem dyplomowanym z kilkunastoletnim stażem pracy, umowa na czas nieokreślony, zatrudniona jestem w dwóch placówkach, w każdej mam 12/18 etatu. Czy mogę starać się o urlop dla poratowania zdrowia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2022 o 03:01

Dzień dobry, niestety nie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: