09.03.2015

4 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ustalenie stosunku pracy nauczyciela kontraktowego, czyli co po zwolnieniu z pracy?

W związku z Waszymi licznymi zapytaniami o kwestię zwolnienia z pracy nauczyciela kontraktowego (pisałam o niej tutaj) podaję interesujące Was orzeczenie sądowe – I PZP 3/13.

Sąd Najwyższy podjął uchwałę z dnia 4 października 2013 roku stwierdzającą, iż w wypadku zawarcia z nauczycielem kontraktowym umowy o pracę na czas określony przy braku ustawowych przesłanek z art. 10 ust. 7 ustawy z 1982 r. – Karta Nauczyciela, po wręczeniu nauczycielowi świadectwa pracy oraz odmowie dopuszczenia go do pracy wskutek błędnego uznania przez pracodawcę, że umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta, nauczyciel może żądać ustalenia istnienia stosunku pracy (art. 189 k.p.c.).

Pamiętaj, trzymamy się terminu. Teoretycznie powództwo o ustalenie nie ma konkretnego terminu, jednak należy je wnieść niezwłocznie po okresie ustania stosunku pracy. Twoja umowa rozwiązała się bowiem  z okresem, na jaki była zawarta, czyli z dniem 31.08.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – mianowicie wynagrodzenie. Ustalając istnienie stosunku pracy nie nabywasz jednocześnie prawa do wynagrodzenia. O tym jednak w kolejnym artykule 🙂

Pełna treść uchwały I PZP 313 – tekst .

Miłego dnia Kochani 🙂 580521_292852980792985_123058191105799_609065_1003691548_n

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agata 20 lutego, 2016 o 17:23

Witam serdecznie, jestem nauczycielem kontraktowym, pierwsza prace podjelam w jednej ze szkol podstawowych, kolejna w nastepnej Szkole Podstawowej. Zarowno pierwsza umkwa jak i druga zakonczyly sie z dniem 31 sierpnia. Moja druga umowa zostala przedluzona , ale niestety przez okres wakacji moja szkola stala sie Zespolem Szkol, wiec moja umowa zostala przedluzona juz z Zespolem (czyli znowu zaczynam od zera, jakby moja pierwsza umowa) niestey umowa jest tylko do 24 czerwca 2016 dnia zakonczenia roku szkolnego. W zwiazku z tym czy podczas wakacji przysluguje mi prawo do tzw wynagrodzenia za “wczasy pod grusza” oraz dofinansowania na wypoczynek dla dziecka? Jaki ekwiwalent za wakacje moge otrzymac? Jakie mam prawa do wynagrodzenia w czasie wakacji? Oczywiscie w chwili zakonczenia umowy bede musiala sie zarejestrowac jako bezrobotna:( pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 12:02

Dzień dobry, w opisywanej przez Panią sytuacji konieczna jest konsultacja prawna. Gdyż nie jest powiedziane, że jak szkoła zmieniła się w Zespół to Pani zaczyna od zera. Artykuł 23 [1] kodeksu pracy określa warunki, kiedy nowy pracodawca staje się następcą poprzedniego. Jest to zbyt skomplikowana sprawa, by odpowiadać w komentarzach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zosia 27 czerwca, 2016 o 15:01

Witam,
czy nauczyciel kontraktowy zatrudniony na okres roku, może złożyć do dyrektora wniosek o zmianę stosunku pracy na umowę na czas nieokreślony? Jeśli tak to jak ma taki wniosek wygladać? czy trzeba sie podeprzeć konkretnymi pragrafami z karty nauczyciela?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 22:44

Dobry wieczór, może wszystko 🙂 jak ten wniosek ma wyglądać to już element taktyki prawniczej, którego się nie zdradza 🙂 Jeśli jest Pani zainteresowana pomocą prawną to zapraszam do skorzystania z usług prywatnie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: