Czy jest możliwe usunięcie dziecka z prywatnego przedszkola?
– Dzień dobry Pani Mecenas, mam problem.
– Raczej wyzwanie, lecz zapraszam. W czym mogę pomóc?
– Mój synek chodzi do znanego w mieście przedszkola i właśnie dzisiaj dostałam wypowiedzenie umowy o naukę. Recz w tym, że nie wiem dlaczego? Mój synek jest bardzo grzeczny, bardzo lubi to przedszkole, lubi uczące tam panie.
– Dopytuję więc jakie są relacje pomiędzy panią klientką a paniami w przedszkolu?
– Moje relacje? Bardzo dobre, może nie piłam kawy z paniami, ale było bardzo sympatycznie.
– A poprosiła Pani o wyjaśnienie?
– Tak, prosiłam, lecz pani dyrektor odmówiła.
– Ok, to piszę ja, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
***
Umowa zlecenie podstawą nawiązania współpracy w przedszkolu
Przedszkola niepubliczne, bo o nich będzie mowa, czy też szkoły niepubliczne, działają na podstawie zawartej pomiędzy sobą a rodzicem dziecka, umową o naukę (o edukację, o wychowanie przedszkolne, itp.).
Do tych umów zastosowanie mają przepisy o zleceniu. Oznacza to, że jest ona traktowana jak umowa zlecenie, w której strony są wzajemnie zobowiązane wobec siebie.
Przedszkole bądź szkoła są zobowiązane do świadczenia usług edukacyjnych — powinny być dokładnie określone w umowie, a rodzic do odpowiedniego działania — m.in. przyprowadzania dziecka do przedszkola i współpracy z przedszkolem.
Warunkiem funkcjonowania tej umowy w obrocie prawnym jest świadczenie usług. Ich przedmiotem jest wykonywanie czynności faktycznych na rzecz innej osoby. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Umowę tą można rozwiązać pod warunkami ściśle określonymi w umowie.
Wypowiedzenie umowy zlecenia
W przypadku umów o świadczenie usług dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych przedszkole może umowę tę wypowiedzieć jeżeli rodzice rażąco naruszają postanowienia umowy. Świadczy o tym przepis dotyczący możliwości wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron.
Jednakże wypowiedzenie musi być uzasadnione.
Zapis stanowiący, że przedszkole może rozwiązać umowę bez podania przyczyny z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, jest nieprawidłowy.
Wynika to z faktu, iż wypowiedzenie umowy jest jednoznaczne ze skreśleniem dziecka z listy uczniów przedszkola. Z kolei, skreślenie dziecka/ucznia/wychowanka może nastąpić jedynie w warunkach określonych w statucie przedszkola czy szkoły.
Tak! Każda placówka — czy to publiczna, czy niepubliczna musi posiadać statut.
W statucie z kolei — art. 102 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 172 ust 3 ustawy Prawo Oświatowe — powinny zostać określone w szczególności prawa i obowiązki dzieci, w tym przypadki, w których dyrektor przedszkola może skreślić dziecko z listy uczniów.
Więc skreślenie ucznia w następstwie wypowiedzenia umowy o edukację może nastąpić jedynie w sytuacji wystąpienia statutowej przesłanki do skreślenia.
A co w przypadku, gdy placówka nie ma statutu? Ups… statut jest warunkiem koniecznym funkcjonowania każdej placówki oświatowej. Jak nie ma — co jest naruszeniem prawa — to warunki skreślenia ucznia/wychowanka muszą być określone umownie.
Konsekwencje wypowiedzenia umowy
Zakładając, jak w opisanej sprawie, że placówka naruszyła zasady przy wypowiadaniu umów to co może zrobić rodzic?
Po pierwsze zwrócić się do dyrektora placówki o pisemne uzasadnienie swojej decyzji. O tym mówi art. 746 Kodeksu cywilnego. Pamiętaj, że wypowiedzenie może być dokonane tylko z ważnych przyczyn — może nimi być np. brak współpracy rodzica z przedszkolem, nieprzestrzeganie przez rodziców postanowień umowy oraz określonych uprawnień i obowiązków w stosunku do dziecka. Brak spełnienia tych przesłanek skutkuje roszczeniem odszkodowawczym.
Po otrzymaniu uzasadnienia bądź jego braku sprawdzić, czy skreślenie dziecka z listy uczniów/wychowanków zostało dokonane zgodnie z trybem określonym w art. 102 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 172 ust. 3 Prawo Oświatowe.
Jak już wcześniej wspomniałam, wypowiedzenie umowy skutkuje decyzją o skreśleniu dziecka z listy uczniów przedszkola.
Uruchamiając tryb administracyjny, dyrektor przedszkola musi powiadomić wszystkie zainteresowane strony. Są nimi rodzice dziecka — nawet jak żyją osobno oraz Kurator Oświaty właściwy dla siedziby szkoły.
Jak wynika z orzecznictwa sądowego, skreślenie ucznia z listy uczniów szkoły bądź przedszkola niepublicznego następuje w drodze decyzji administracyjnej podjętej przez dyrektora szkoły na podstawie statutu.
To stanowisko wyrażone w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 18 października 1995 r., sygn. akt III AZP 28/95.
Odwołanie podlega kontroli kuratora oświaty. Z kolei na decyzję kuratora służy skarga do sądu administracyjnego.
Dobro dziecka
Pamiętaj również o tym, że wypowiedzenie umowy o edukację w czasie trwania umowy, kiedy dzieci nawiązały już ze sobą relacje może być odebrane jako działanie naruszające zasadę dobra dziecka.
Dlatego w zależności, po której stronie się znajdziesz, pamiętaj, że to naczelna zasada styku rodziny i edukacji. Kuratorium może się takiej sprawie baczniej przyglądać, bowiem urzędnicy kuratorium kierują się przede wszystkim zasadą dobra dziecka. W opisywanej sytuacji działania przedszkola ją naruszają.
Ja z klientką z opisywanej sytuacji już działam. Wybrałam najlepsze rozwiązanie dla dziecka, aby owa sytuacja wpłynęła na nie w jak najmniejszym stopniu.
Ciebie zaś zapraszam do jak najwcześniejszych konsultacji. Jestem kimś, kogo musisz zobaczyć przed, aby nie mieć problemów po.
dr Karolina Sikorska-Bednarczyk
radca prawny
Zdjęcie Daiga Ellaby pochodzi z Unsplash
***
Zgoda obojga rodziców a przyjęcie dziecka do przedszkola/szkoły
Zgoda obojga rodziców a przyjęcie dziecka do przedszkola/szkoły — czy rzeczywiście jest niezbędna?
Dzisiaj dostałam wiadomość od koleżanki Mecenas — niedługo Ją poznacie 🙂 zawierającą pytanie, jak to jest ze zgodą dwojga rodziców przy zapisywaniu dziecka do przedszkola czy szkoły.
Chodziło dokładnie o to, czy dziecko do przedszkola bądź szkoły może zapisać jedynie jeden z rodziców? [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Ależ ciekawy przypadek! Jestem pod wrażeniem Pani wiedzy. Pozdrawiam serdecznie:)