13.04.2014

9 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Wiek nauczyciela a rozwiązanie umowy o pracę

Czas na kolejny kontrowersyjny temat, jakim jest wiek nauczyciela. Przeczytałam ostatnio artykuł, który w swojej konkluzji zakładał, że w szkołach powinni pracować jedynie młodzi nauczyciele. Jest to dosyć drażliwa kwestia, zwłaszcza gdy ustawą z dnia 11 maja 2012 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw podniesiono ogólny wiek emerytalny pracowników (do 67 r.ż.).

Karta Nauczyciela do 1 stycznia 2013 roku dopuszczała (a według niektórych Sądów wręcz nakazywała – VIII Pa 54/13 SO Gdańsk) rozwiązanie stosunku pracy z mianowania z nauczycielem, z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel ukończył 65 lat, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Taka sytuacja dotknęła moją klientkę, dodatkowo prezesa ogniska związku zawodowego. Rozwiązanie umowy nastąpiło przed zmianą przepisów.

Po zmianie ustawy przepis ten został uchylony (art. 23 ust. 1 pkt. 4 KN), a do nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie, nie stosuje się cenzusu wieku (również tego podwyższonego).

Przyjęta zmiana przywraca podejście wyrażone w wyroku Sądu Najwyższego z 29.07.1997 r. (I PKN 222/97). Sąd uznał wówczas, że szczególne uprawnienia kobiety zatrudnionej na stanowisku nauczyciela akademickiego do wcześniejszego przejścia na emeryturę nie mogą być traktowane jako obowiązek. Przejście nauczyciela na emeryturę na zasadach określonych w par.4 w zw. z par. 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8 poz.43) nie jest obowiązkiem nauczyciela, lecz jego uprawnieniem, dlatego też bez wniosku nauczyciela rozwiązanie stosunku pracy przez zakład pracy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 4 Karty Nauczyciela jest niedopuszczalne.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

dioda 12 lutego, 2016 o 07:53

Witam.
Posiadłam już wiek i lata pracy do otrzymania świadczenia kompensacyjnego. Zachorowałam, po 5-miesięcznym zwolnieniu lekarskim otrzymałam urlop zdrowotny. Obawiam się, że nie otrzymam zgody lekarza medycyny pracy na powrót do pracy nauczyciela. Czy w takiej sytuacji mogę przejść na świadczenie kompensacyjne?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 lutego, 2016 o 23:23

Proszę poczytać o warunkach przechodzenia na świadczenie kompensacyjne. To Pani musi rozwiązać umowę o pracę wskazując odpowiednie podstawy prawne i na pewno nie może to być stan zdrowia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

dioda 19 lutego, 2016 o 15:58

Witam. Dziękuję bardzo za zainteresowanie i poradę. Dzwoniłam wielokrotnie do Informacji ZUS i ich interpretacja jest bardzo klarowna i bezwzględna. Z wielu możliwości rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania- tylko kilka upoważnia do skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego na podstawie USTAWY z dnia 22 maja 2009 O NAUCZYCIELSKICH ŚWIADCZENIACH KOMPENSACYJNYCH. Zyczę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 12:05

Dziękuję i życzę powodzenia 🙂

Odpowiedz

Amelia 13 kwietnia, 2016 o 19:12

witam
Jestem 52 letnią nauczycielką ( dyplomowaną, zatrudnioną na podstawie mianowania) w szkole specjalnej od 28 lat. prawo do przejścia na emeryturę uzyskałam w 2008 r. obecnie na skutek reorganizacji ( likwidacja etatu) dyrektor wysyła mnie na emeryturę. czy może mi wręczyć wypowiedzenie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 12:42

Dzień dobry, tak jeśli jest to uzasadnione względami organizacyjnymi może Pani otrzymać rozwiązanie umowy. Należy jednak zweryfikować, czy rozwiązanie umowy jest zasadne i legalne. Pozdrawiam serdecznie i w razie konieczności zapraszam do skorzystania z prywatnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Amelia 6 lipca, 2016 o 20:44

Dzień dobry
dziękuję za poprzednią odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Mogę przejść na wcześniejszą emeryturę zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela. Czy to jest wcześniejsza emerytura czy ten wyraz oznacza tylko możliwość wcześniejszego przejścia na ” normalną” ” zwykłą” emeryturę. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina 8 lipca, 2016 o 17:34

Jest to normalna emerytura nauczycielska. Pozdrawiam

Odpowiedz

Amelia 9 lipca, 2016 o 21:11

Dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: