05.12.2014

7 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Wolna przerwa świąteczna czy też nie, czyli Ministerialna burza o dni wolne

Dużo dzisiaj zamieszania wywołał List Otwarty Pani Minister Edukacji Narodowej, pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej –  List_do_rodzicow_i_opiekunow. Temat ten podjęły również Fakty TVN .

Zdaniem pani Minister w czasie przerwy świątecznej nauczyciele powinni pracować zapewniając uczniom zajęcia opiekuńcze. Ponadto gorąco zachęcała Rodziców uczniów, aby domagali się spełnienia ich rzekomego prawa i wskazywania tych nauczycieli, którzy się nie zastosują.

Tylko, czy aby na pewno Pani Minister ma rację? 

Otóż, moim zdaniem nie do końca. O ile zgodzę się, że są to dni, w których nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora – nie są to dni ustawowo wolne od pracy, to są to dni zapewnione jako wolne w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego 2014/2015. Pisałam o nim tutaj . Zgodnie z nim przerwa świąteczna dla uczniów i nauczycieli trwa od 22 grudnia 2014 roku do 2 stycznia 2015 roku.

W tym czasie mogą, owszem, być zorganizowane zajęcia świetlicowe, jak i dyżury nauczycieli. Dyrektor Szkoły nie ma jednak kompetencji, a tym bardziej Minister Edukacji, aby nakazać wszystkim nauczycielom przebywania w szkole, celem zapewnienia uczniom zajęć opiekuńczych!.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, dyrektor szkoły określa liczbę dni wolnych od zajęć dydaktycznych-wychowawczych (dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych – do 6 dni wolnych; dla gimnazjów – do 8 dni; dla liceów i techników – do 10 dni).

Do 30 września dyrektor szkoły miał obowiązek przekazać do wiadomości rodziców dni wolne od zajęć dydaktycznych.  Podczas tych dni szkoła ma jednak obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla uczniów. Co w większości szkół się czyni.

W sprawie tej wypowiedziały się dwa związki zawodowe – odpowiadając jednym tonem: tutaj  oraz  tutaj .

Dyrektorze pamiętaj, że jesteś zobowiązany do przestrzegania wspomnianego wyżej rozporządzenia oraz ustalonej organizacji roku szkolnego, nie zaś do słuchania Ministra Edukacji na dwa tygodnie przed okresem świątecznym 🙂

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maurycy Teo 7 grudnia, 2014 o 02:15

Witam.

Dziękuję za to wyjaśnienie. Niestety w jednym miejscu wprowadza Pani ludzi w błąd. Pisze Pani, że „Zgodnie z nim {z rozporządzeniem} przerwa świąteczna dla uczniów i nauczycieli trwa od 22 grudnia 2014 roku do 2 stycznia 2015 roku”. Tymczasem jednak wypada ona między 22 grudnia a 31 grudnia i 2 stycznia pozostaje dniem ustalonym przez dyrektora.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 grudnia, 2014 o 10:51

Witam, dziękuję za komentarz. Nie zamierzałam nikogo wprowadzić w błąd, jednak pomiędzy 31 grudnia a 2 stycznia jest 1 stycznia – dzień ustawowo wolny od zajęć, a 2 stycznia – jeśli Dyrektor nie ustalił tego dnia jako wolnego – jest dniem szkoły, czyli wolne jest od 22 grudnia do 2 stycznia :):) zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że kolejne dni to weekend 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Basia 6 stycznia, 2015 o 21:37

Witam,
właśnie zapoznałam się z Rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego, niestety nie do końca rozumiem czy jest to jednoznaczne z tym, że Dyrektor nie może zorganizować np. Rady Pedagogicznej w tym okresie, np. 30 grudnia, czy jeśli nauczyciele pozostają do dyspozycji Dyrektora, to jednak może. Czemu dni zapewnione dla nauczycieli jako wolne w Rozporządzeniu o organizacji roku szkolnego to nie jest to samo co dni ustawowo wolne od pracy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 stycznia, 2015 o 22:52

Dziękuję za komentarz. W powyższym rozporządzeniu nie ma słowa na ten temat, że w tych dniach nauczyciele pozostają do dyspozycji Dyrektora. Przeciwnie, w tych dniach szkoła powinna być zamknięta 🙂 Ponadto nie ma możliwości, aby w tych dniach organizować Rady Pedagogiczne – brak jest na to podstawy prawnej. List pani Minister dotyczył zapewnienia opieki dzieciom, nie mówił o pozostawaniu w dyspozycji Dyrektora. Rady Pedagogiczne odbywają się w normalnym pensum godzin nauczyciela, w innym czasie, nauczycielowi powinno przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie. pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Basia 6 stycznia, 2015 o 21:38

Pierwszy raz czytam Pani blog, bardzo interesujący, przypinam kartę w przeglądarce.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 stycznia, 2015 o 22:55

Dziękuję bardzo 🙂 proszę dodać subskrypcję, to będzie Pani na bieżąco otrzymywać informacje co się nowego pojawia 🙂

Odpowiedz

Basia 6 stycznia, 2015 o 23:00

Już dodałam,
pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: