20.11.2014

6 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Wprowadzenie mediacji do szkoły :)

Ostatnio, nawiązując współpracę z Ośrodkiem Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku (polecam serdecznie ich usługi dla nauczycieli i dyrektorów http://www.okun.gda.pl ) zostałam poproszona o przeszkolenie dyrektorów gdańskich placówek oświatowych z mediacji. Odbyły się dwa cykle zajęć, w ramach których próbowałam przekonać dyrektorów, że warto wprowadzić mediację do szkoły.

Poprosiłam, na początku, obecnych na szkoleniu dyrektorów o rozwiązanie przykładowego konfliktu dotychczasowymi metodami, wśród których wskazano konfrontacje, rozmowy z rodzicami, wezwanie policji, działania pedagoga lub psychologa, skierowanie sprawy do sądu. Nie wskazano nigdzie mediacji jako sposobu rozwiązywania konfliktów.

Dyrektorzy wyrażali swoje obawy co do skuteczności tej metody i jedynie 6 z nich udało się przekonać, że można wprowadzić mediację specjalną procedurą i po prostu spróbować 🙂 Dziękuję im za to 🙂

Mediacja, jak już pisałam na blogu jest alternatywnym do metod rozstrzygających (sąd, arbitraż) sposobem rozwiązywania konfliktów, gdzie w obecności mediatora (bezstronnej i neutralnej osoby) strony konfliktu rozmawiają ze sobą o tym, jak naprawić to, co się wydarzyło. Jak ze zdarzeniem z teraźniejszości wyjść w przyszłość i naprawić, jak mawiają praktycy, to, co tylko da się naprawić. Głównie relacje. Nie da się cofnąć czasu, przecież wiemy, ale można naprawić błąd.

Mediacja idealnie nadaje się do szkoły, gdzie jako element wychowawczy przekłada się na inne miejsca (dom, podwórko). Zaoszczędza ona czas i nerwy 🙂 w końcu oddajemy konflikt w ręce tych, którzy są za niego odpowiedzialni. Co ważne, z doświadczenia wiem, że medianci chętniej biorą odpowiedzialność za swój czyn i szybciej zadoścuczyniają pokrzywdzonym, a i rzadziej powracają na drogę czynów konfliktowych.

Drogi Dyrektorze, Drogi Nauczycielu, może warto spróbować? 🙂 jeśli byłbyś zainteresowany napisz do mnie a prześlę Tobie autorską procedurę i pomogę wprowadzić ją do Twojej szkoły 🙂

Warto być szkołą innowacyjną, gdzie z przemocą w szkole nie walczy się szablą a rozmową i szacunkiem 🙂 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ANNA 1 listopada, 2015 o 21:31

Witam serdecznie! Pracuję w gimnazjum jako pedagog szkolny i uważam, że wprowadzenie mediacji do szkół jest niezbędne. Jest to wspaniała metoda rozwiązywania konfliktów. Pracuję z młodzieżą rozwiązując pomiędzy nimi konflikty i spory metodą mediacji i przynosi to dobre efekty. Mediacja prowadzi do ugody i pojednania, powoduje, że strony będące w konflikcie po rozwiązaniu sporu są w stanie nawet się ze sobą zaprzyjaźnić! Chciałabym wprowadzić w naszej szkole mediacje rówieśnicze, choć nie jest to łatwe. Na szczęście pani dyrektor jest otwarta na moje pomysły. Myślę, że się uda. Jestem zainteresowana tą tematykę i będę wdzięczna za okazaną pomoc w tej kwestii. Pozdrawiam serdecznie!. Ania.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 listopada, 2015 o 01:29

Witam, dziękuję za komentarz. Ja również uważam, że mediacja w szkołach jest niezbędna, przynosi wiele pozytywnych korzyści. Służę pomocą w jej wprowadzeniu. Nie wiem wprawdzie skąd Pani jest, ale jest możliwość pomocy bezpośredniej przy wprowadzeniu mediacji do Państwa szkoły. Bardzo zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Asia 21 stycznia, 2016 o 23:49

Zaciekawiła mnie zachwalana przez Panią mediacja. Jak można otrzymać wskazówki do jej stosowania na niwie szkolnej. Czy ponosi się z tego tytułu jakieś koszty? A może jest możliwość uczestniczenia w szkoleniu z tego zakresu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 21:33

Szanowna Pani, jeśli byłaby Pani zainteresowana mediacją w szkole to zachęcam do kontaktu prywatnego. W Gdańsku Stowarzyszenie, które prowadzę będzie na dniach organizować szkolenie dla mediatorów, więc zapraszamy na szkolenie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 11 września, 2016 o 11:37

Szanowna Pani, zainteresowałam się tematem mediacji z racji pełnienia funkcji wychowawcy klasy. Trudna sztuka rozwiązywania konfliktów jest w mojej pracy na porządku dziennym. Myślę jednak, że sytuacja, kiedy rodzic jest zaproszony do szkoły i mediatorem jest np. pedagog szkolny, powoduje przekonanie rodzica, że tenże pedagog nie jest zupełnie bezstronny /reprezentuje szkołę i jej interes/. Proszę o przesłanie autorskiej procedury, mam nadzieję, że zainteresuję nią grono pedagogiczne w mojej szkole.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 września, 2016 o 16:02

Szanowna Pani, mediację do szkół, na podstawie autorskiej procedury się wprowadza, a nie udostępnia na czyjąś prośbę 🙂 Proszę porozmawiać z dyrekcją i wówczas można zawrzeć porozumienie z Pani Dyrekcją i wprowadzić mediację oficjalnie. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: