Dobra wiadomość dla strajkujących nauczycieli!
Organ prowadzący wcale nie musi pozbawić wynagrodzenia strajkujących nauczycieli. Mowa tutaj o wynagrodzeniu zasadniczym, nie o dodatkach do wynagrodzenia.
Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów związkowych, pracodawca nie ma obowiązku wypłacić pracownikowi wynagrodzenia, jednak może to zrobić.
Pracodawca może zawrzeć z organizacją związkową porozumienie kończące spór zbiorowy, w którym winno być zaznaczone, iż pracownicy mogą otrzymać wynagrodzenie. Wówczas pracodawca nie pozbawi wynagrodzenia pracownika w kolejnym miesiącu pracy.
Zasadą jest, że nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie z góry, a więc już zostało Tobie wynagrodzenie wypłacone, więc w przypadku decyzji pracodawcy odmawiającej wypłaty wynagrodzenia za czas strajku, zostałoby ono Tobie obniżone w kolejnym miesiącu.
Porozumienie zawarte ze Związkiem Zawodowym, jest – według Kodeksu Pracy – źródłem prawa pracy, a więc tym samym podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku.
Odmienne stanowisko zajęły Regionalna Izba Obrachunkowa i MEN, które uznały, że wynagrodzenie za czas strajku nie przysługuje. Jednakże nie ma takiego zakazu.
Mam więc nadzieję, że informacja ta przekona tych jeszcze nieprzekonanych, a tych co strajkują w imię godności zawodu nauczyciela utwierdzi w przekonaniu dobrej decyzji. I brak wynagrodzenia za czas strajku nie będzie powodem do żałowania swojej decyzji.
Ja, Moi Drodzy Nauczyciele, Dyrektorzy, Związkowcy i Organy Prowadzące jestem z Wami i w pełni się identyfikuję. Odmówiłam nawet pilnowania na egzaminach, mimo posiadania kwalifikacji pedagogicznych.
{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Mysle ze jest to cios ponizej pasa, strajkowac w czasie egzaminow ale na święta juz nie? Przepraszam ale to nie sa Katolicy, a juz na pewno nie daja dobrego przykladu mlodemu spoleczenstwu. Po trupach do celu? Oczywiscie wspieram walczcie o swoje ale dzieci nie powinny przez to cierpiec.
Na razie przyjęta forma strajku nie ma charakteru okupacyjnego. Na czas Świąt z kolei szkoły muszą być zamknięte, bo to Święta o charakterze państwowo-religijnym. Tak, dzieci nie powinny przez to cierpieć, ale jakoś inaczej nikt się nie chce z nauczycielami liczyć …
Owszem, PO/PSL rzeczywiście nie liczył się z nauczycielami. Niestety w tamtym okresie nauczyciele nie strajkowali – a powinni. Dzisiaj byliby bardziej wiarygodni.
Zgadzam się w 100% … ale i tak podziwiam determinację i solidarność oraz połączenie w ramach wspólnego celu!
Ale w święta nikt nie pracuje. Szkoły są zamknięte. Pracują tylko szpitale, służby. To gdzie strajkowac? Na stacji benzynowej bo otwarta?
Na czas Świąt, Strajk się zawiesza. I to następuje z mocy prawa. Spokojnie 🙂
W czwartek, piątek i wtorek nauczyciele są w szkołach!
Są, gdyż trwa nadal strajk.
A co z kworum na radach pedagogicznych teraz pilny temat że moze być sam dyrektor i on może podejmować decyzje odnośnie klasyfikacji maturzystów.
Nie, nie może! Uchwała Rady Pedagogicznej dotycząca klasyfikacji musi zostać podjęta przez Radę Pedagogiczną, a ta obraduje pod przewodnictwem Dyrektora.
Witam. Napisała Pani o porozumieniu między organizacją związkową a pracodawcą, a co w sytuacji jeśli w placówce nie ma organizacji związkowej, są członkowie ale nie ma ogniska, biorą też udział w strajku osoby niezrzeszone.
Pozdrawiam serdecznie Dorota Drozdowska
Jak rozumiem jesteście Państwo członkami Międzyzakładowej Organizacji Związkowej?! To porozumienie podpisuje Przewodniczący/Prezes Międzyzakładowej Organizacji Związkowej. Porozumienie może również objąć nauczycieli niezrzeszonych. Pozdrawiam.
Dziękuję
Mam nadzieję, że wynagrodzenie za czas strajku nie zostanie wypłacone. Związek zawodowy, który posiada ogromne środki finansowe, nieruchomości, prowadzi działalność gospodarczą a jednocześnie odrzucił dobre porozumienie z rządem, zapomniał o uczniach, i upolitycznił strajk, powinien sam zabezpieczyć wynagrodzenia. Członkowie ZNP płacą przecież składki. Jeśli z tych składek, od ponad 20 lat, bez problemu wypłaca się wysoką pensje przewodniczącemu, to dlaczego nie strajkującym? Forma tego strajku jest po prostu obrzydliwa.
Szanowna Pani, dziękuję za Pani opinię. Mam prawo jednak się z nią nie zgodzić.
Pani Karolino. W mojej placówce strajkuję 100% nauczycieli. Dziś otrzymaliśmy od związków zawodowych ZNP wzór wniosku o rozłożenie płatności za czas strajku (tzw.dług strajkowy) na 12 rat od września. Nie wiemy jak się do tego odnieść. Czy podpisać taki wniosek? A co z porozumieniem z pracodawcą o którym Pani pisze?
Witam, ja na razie nie podejmowałabym żadnych działań i nie podpisywała żadnych pism. Porozumienie z pracodawcą może być zawarte w każdym momencie, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić to teraz.
Witam ponownie, mam jeszcze dwa pytania, czy porozumienie z pracodawcą może być podpisane tylko i wyłącznie przy zakończeniu strajku? A drugie, co jeśli księgowa ani Dyrekcja nie godzą się na rozłożenie „długu strajkowego” na raty? Z góry dziękuję za pomoc!
Nie, nie musi kończyć strajku. Nie muszą się godzić na rozłożenie na raty, skoro może nie mają zamiaru go potrącać?
Bardzo proszę. Pod artykułem jest wzór porozumienia.
https://kartanauczycielablog.pl/potracenia-z-wynagrodzenia-za-strajk-jak-go-uniknac/
Dzień dobry Pani Karolino. Czy można poprosić o wzór takiego porozumienia?
Bardzo proszę. jest pod tym artykułem.
https://kartanauczycielablog.pl/potracenia-z-wynagrodzenia-za-strajk-jak-go-uniknac/