14.05.2014

42 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Wypowiedzenie warunków pracy – co na to Karta Nauczyciela?

Przeczytałam dzisiaj artykuł w Głosie Nauczyciela z 7 maja 2014 roku (ROK XCVII/nr 19) o sposobach zmiany pensum w pracy nauczyciela. Z uwagi na to, że obecnie jest to bardzo poważne zagadnienie, odniosę się do tego. Autorka artykułu podaje, że jedną z możliwych form zmiany pensum nauczyciela, jaką można zastosować,  jest wypowiedzenie zmieniające.

Nic bardziej błędnego.

Wypowiedzenie zmieniające (wypowiedzenie warunków pracy i płacy) uregulowane jest w art. 42 K.p., zgodnie z którym pracownikowi można zaproponować nowe warunki pracy lub płacy (najczęściej mniej korzystne). Wypowiedzenie to uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Pracownik może zaproponowanych warunków nie przyjąć.

Bezwzględnie musisz wiedzieć, że Karta Nauczyciela, będąca w końcu podstawowym aktem prawnym regulującym stosunek pracy nauczyciela nie przewiduje takiej formy zmiany pensum nauczyciela. Tymczasem stosunek pracy z nauczycielem, o czym była już mowa na blogu, może zostać rozwiązany jedynie zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Kodeks pracy możemy zastosować tylko wtedy, gdy przepisy Karty Nauczyciela nie zawierają odpowiedniego uregulowania. A przecież wypowiedzenie zmieniające to nic innego, jak jedna z form rozwiązania umowy o pracę (o czym wprost stanowi par. 1 art. 42 k.p.).

Zwracaj więc proszę uwagę na poprawność zastosowanych przepisów w czytanych artykułach.  Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem dokonane niezgodnie z przepisami będzie skutkować  uznaniem roszczenia nauczyciela i przywróceniem nauczyciela do pracy na poprzednich warunkach bądź koniecznością zapłaty odszkodowania.

Natomiast, gdy chcesz zmienić warunki pracy nauczyciela (ograniczyć pensum) możesz zawrzeć z nim porozumienie, na mocy którego obie strony zyskają oczekiwane korzyści (nauczyciel zachowa zatrudnienie, a dyrektor pracownika).

{ 42 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Waldemar 18 maja, 2014 o 16:45

Ciekawy artykuł. Rzeczywiście wypowiedzenie zmieniające nie może zmienić pensum.

Odpowiedz

Sasza 28 maja, 2015 o 10:49

Co się stanie jeżeli nauczyciel nie podpisze zmiany stosunku pracy zaproponowanej przez dyrektora?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 maja, 2015 o 23:56

Umowa zostanie rozwiązana z dniem 31.08.2015 roku

Odpowiedz

Anna 10 kwietnia, 2016 o 20:37

Czy nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania dostaje w takim przypadku sześciomiesięczną odprawę?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 kwietnia, 2016 o 23:20

Ale nie wiem w jakiej sytuacji ma tę odprawę otrzymać?

Odpowiedz

Agnieszka 2 stycznia, 2022 o 19:47

Doprecyzuję, gdyż bardzo mnie to interesuje – czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania otrzyma sześciomiesięczną odprawę, gdy nie podpisze zgody na zmianę warunków zatrudnienia (zmniejszenie pensum) i umowa o pracę zostanie tym samym rozwiązana?

Marko 30 maja, 2015 o 21:45

Czy ograniczenie zatrudnienia otrzymane ze szkoły nowym nieznanym mi emailem bez podpisu elektronicznego ma wartość dokumentu? Co należy z tym zrobić, skoro w tym emailu znalazły się zeskanowane podpisane dokumenty?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 maja, 2015 o 11:26

Może mieć wartość dokumentu, albowiem istota rozwiązania umowy o pracę polega na tym, że pracownika należy zapoznać z oświadczeniem o rozwiązaniu umowy o pracę. A forma e-maila, jeśli nie ma innej możliwości zapoznania pracownika może być formą dopuszczalną. Moje wątpliwości budzi jednak co innego – na ograniczenie zatrudnienia nauczyciel musi wyrazić zgodę – jak jej nie wyraził – to polecam postępowanie sądowe.

Odpowiedz

Marko 19 czerwca, 2015 o 09:16

Dziękuję bardzo. Pozew do Sądu Pracy został wniesiony i wchodzimy w ten sposób na wojenną ścieżkę, bo dyrekcja nie toleruje nawet zmarszczenia nosem na jej słowa. Uśmiech ma być najszerszy i najszczerszy. Moja pisemna odpowiedź o braku akceptacji ograniczenia etatu dotarła do szkoły w czerwcu. Pozdrawiam serdecznie, życzę wie zdrowia.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 czerwca, 2015 o 20:44

Gratuluję decyzji. W razie potrzeby polecam nasze usługi i pomoc w sądzie. Powodzenia 🙂

Odpowiedz

jolanta 27 kwietnia, 2016 o 01:07

Poproszę o kontakt tel lub mailowych

Piotr 31 maja, 2015 o 00:26

U mnie w szkole nauczycielka nie podpisała zmiany stosunku pracy zaproponowanej przez dyrektora. Sąd (pierwszej i drugiej instancji) jednak przywrócił ją do pracy, uzasadniając, że KP nie może być tu podstawą prawną, bo obowiązuje KN. Dyrektor został zobowiązany do tego, by zapewnić nauczycielce etat, a jeśli nie ma takiej możliwości, to burmistrz musi i tak płacić jej pełne wynagrodzenie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 maja, 2015 o 11:23

Tak, to słuszna droga. Wypowiedzenie zmieniające – zmiana stosunku pracy – jak ją Pan nazywa – nie ma zastosowania do nauczycieli. Bowiem Karta Nauczyciela nie przewiduje takiej formy rozwiązania stosunku pracy. Stąd takie są skutki nieznajomości prawa 🙂 pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Michał 1 czerwca, 2017 o 20:02

Witam serdecznie. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na umowę na czas nieokreślony w wymiarze pełnego etatu. W dniu 01.06.2017 otrzymałem wypowiedzenie warunków pracy i płacy do 0,75 etatu. zzachowaniem 3 miesiecznego okresu wypowiedzenia gdzie nowe warunki pracy i płacy mają wejśc w życie 1.09.2017. Czy jest to zgodne z prawem ??? czy wydaje mi sie ze spóźnili się o jeden dzień i mogęcoś z nimi wywalczyć ???? Proszę o pomoc

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 czerwca, 2017 o 02:35

Szanowny Panie, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Po pomoc prawną – odpłatną, zapraszam do kontaktu przez e-mail kancelariabatna@wp.pl i proszę o przesłanie skanu umowy o pracę. Jednak Pana rozumowanie jest słuszne i ma Pan 21 dni na podjęcie decyzji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 11:49

Dzień dobry, celem uzyskania pomocy prawnej niezbędna jest analiza Pańskiego zatrudnienia, a w tym celu zapraszam do skorzystania z płatnej porady prawnej.

Odpowiedz

Becia 2 czerwca, 2015 o 23:58

A co z przeniesieniem na inne stanowisko, jeżeli pismo polecone dostałam 2 czerwca z dokumentem, a wysłane było 29 maja? Jestem n-lem dyplomowanym i umowę mam z mianowania, że się tak wyrażę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 czerwca, 2015 o 11:35

Przeniesienie na stanowisko może się odbyć za zgodą lub nie nauczyciela. Powinno jednak być dokonane do 31 maja, czyli w Pani przypadku dokonane jest po terminie. Może go Pani nie przyjąć, wówczas Pani umowa może się rozwiązać w dniu 31 sierpnia 2015 roku. W tym wypadku jednak z naruszeniem przepisów prawa, czyli przy odwołaniu do sądu pracy uzyskałaby Pani orzeczenie przywracające Panią na uprzednie stanowisko lub odszkodowanie. Polecam kontakt z prawnikiem w tej kwestii. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Becia 4 czerwca, 2015 o 21:25

Bardzo Pani dziękuję za poradę. A czy mogę napisac na dokumencie, że zapoznałam się z jego treścią nie podpisując go i jaki mam czas na ustosunkowanie się.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 czerwca, 2015 o 22:53

Jak Pani napisze, że się Pani zapoznała to nic nie da jego nie podpisanie. Albowiem pracodawca ma obowiązek właśnie Panią zapoznać 🙂 może Pani podpisać i na kopii dla pracodawcy napisać, że nie wyraża Pani zgody na zaproponowane warunki zatrudnienia.

Odpowiedz

Becia 5 czerwca, 2015 o 11:01

Chciałabym jeszcze dodac, że moje dotychczasowe stanowisko nie jest likwidowane. Jestem n-lem współorganizującym kształcenie integracyjne( wspomagającym)|z pensum 18 godz. Teraz chcą mnie ,,przenieśc” na pedagoga współorganizującego… co wiąże się z pensum 26 godz. W rozporządzeniu MEN jest nauczyciel współorganizujący….w klasie integracyjnej( wspomagający). W innej szkole n-le wspomagający nie dostali takiego przeniesienia i zostają na 18 godz. Czy Rada Miasta może wprowadzac takie zmiany pomimo, ze rozporz. mówi inaczej?
Pozdrawiam i bardzo Panią proszę o komentarz.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 czerwca, 2015 o 11:09

W takiej sprawie trzeba już działać tzw. prawnie-indywidualnie. Zapraszam do kontaktu i zapoznania się ze wpisem „zasady udzielania porad prawnych”. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 30 lipca, 2015 o 15:05

Witam
W kwietniu dałam nauczycielce(dyplomowanej) ograniczenie etatu z pełnego etatu na 14,58/18 które podpisała i wyraziła zgodę.
Po zakończonej rekrutacji okazało się jednak że będzie mogła mieć pełny etat . Co teraz powinnam napisać bo w pozostałych przypadkach gdy dochodziło do zmian piszę porozumienia zmieniające . a tu wyglądałoby to dziwnie że w miejsce dotychczasowych warunków czyli 18/18 daje nowe warunki 18/18???

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 lipca, 2015 o 17:19

Witam, w takiej sytuacji wystarczy informacja – iż w związku z zakończoną rekrutacją wymiar Pani etatu będzie wynosił 18/18. Pozostałe warunki zatrudnienia pozostają bez zmian.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Adrian 28 kwietnia, 2016 o 19:27

Witam
Jestem dyplomowanym nauczycielem wychowania fizycznego. Dyrektor zaproponował mi ograniczenie etatu 16/18. Jednocześnie czterema dodatkowymi godzinami w-f uzupełnił etat nauczycielowi historii, który posiada dodatkowe kwalifikacje z w-f . Czy jest to zgodne z prawem ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 13:27

Dzień dobry, organizacja pracy szkoły należy do dyrektora szkoły. Proszę więc pytać dyrektora o przyczynę takiego działania. Jest wiele czynników, które mogą mieć na to wpływ, jednak nie widząc Pańskich umów i w komentarzu nie mam możliwości ustosunkowania się do tak postawionego pytania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 12 maja, 2016 o 08:12

Dzień dobry. Jestem zatrudniona na etacie logopedy i bibliotekarza, nie mam pełnego etatu. Chciałabym, zrezygnować z biblioteki (miałabym wtedy pół etatu logopedy 12/24, znalazłam w innej szkole drugie pół etatu). Myślę jednak, że mój dyrektor nie zgodzi się na to. Czy może? Co wtedy? Czy pozostaje mi wypowiedzieć umowę?

Odpowiedz

asia 17 maja, 2016 o 23:09

Witam w mojej jednostce a pracuje w Filii Biblioteki Pedagogicznej trwa reorganizacja. Dziś dowiedziałam się że mamy mieć ograniczone etaty z 2 do 1.5. Dyrektor zaproponował nam trzy możliwości albo któreś z nas przejdzie na urlop dla potraktowania zdrowia albo oboje przejdziemy na 3/4 etatu albo mój etat zostanie ograniczony. W tej sytuacji jaki wariant był by najbardziej optymalny dla mnie? POZDRAWIAM

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 18 maja, 2016 o 17:23

Dobry wieczór, po poradę w konkretnej sprawie – własnej – zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego i płatnej porady prawnej – nie udzielam porad prawnych w komentarzach 🙂

Odpowiedz

Marta 10 kwietnia, 2017 o 11:14

Nie zgadzam się. Wypowiedzenia zmniejszającego nie można zastosować w stosunku do nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. W jaki sposób zmienić warunki pracy i płacy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę? Stanowiska w doktrynie są zgodne i nie spotkałam się z opinią, aby art. 42 nie można było zastosować w odniesieniu na nauczyciela z umową o pracę. Karta Nauczyciela reguluje tylko zmianę stanowiska nauczyciela mianowanego. To raz.

Dwa – nie rozumiem stwierdzenia, że „A przecież wypowiedzenie zmieniające to nic innego, jak jedna z form rozwiązania umowy o pracę (o czym wprost stanowi par. 1 art. 42 k.p.).”
Formy rozwiązania umowy o pracę określono w art. 30 KP i nie ma tam wypowiedzenia zmieniającego, którego celem nie jest rozwiązanie stosunku pracy, ale zmiana warunków pracy i płacy. To, że do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę pod żadnym warunkiem nie czyni wypowiedzenia zmieniającego jedną z form rozwiązania umowy pracę.

Odpowiedz

Edyta 16 maja, 2017 o 11:05

Witam,
proszę o informację, jeżeli nauczyciel mianowany wyraził zgodę na ograniczenie eatatu. To czy powinien teraz otrzymać porozumienie stron w którym to przedstawiamy faktyczne warunki wymiaru etatu i płacy od 01.09.2017r.???

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 12:58

Dzień dobry, taką informację może ale nie musi otrzymać na początku września. Jeśli pracownik otrzymał ograniczenie wymiaru etatu i zostało ono prawidłowo sporządzone to powinno zawierać takie informacje. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Edyta 30 sierpnia, 2017 o 00:04

A jezeli przy ograniczeniu w maju otrzymal porozumienie ze w zwiazku z ograniczeniem jego wymiar to 13/18 a po rekrutacji okazuje sie ze oddzialow bedzie znacznie mniej niz zakladano i nauczycielowi jestesmy w stanie dac tylko 10/18 to w jaki sposob mozemy mu to zmienic. Tj. Jaki dokument powinien otrzymac (wstepnie po rozmowie nie chce sie zgodzic na 10/18 bo w maju podpisal porozumienie ze od 01.09.17r bedzie miec 13/18 ) przeciez nie ma czegos takiego jak wypowiedzienie porozumienia…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 sierpnia, 2017 o 10:57

Teraz już nic nie możecie zrobić. Ruch służbowy się skończył. Owy nauczyciel musi dostać obecnie 13/18, jeśli nie wyraża zgody na dalsze obniżenie etatu.

Odpowiedz

Edyta 31 sierpnia, 2017 o 21:46

A co w sytuacji gdy organ prowdzacy zostal o tym powiadomiony i znalazl do 10/18 etatu uzupelnienie czyli kolejne 8/18 w innej placowce. Jezeli nauczyciel sie zgodzi to sciagamy z niego ograniczenie? Pierwszy raz mam do czynienia z takim problemem.

Piotr 3 września, 2017 o 01:15

Pani Karolino,
pozwolę sobie nie zgodzić się z Pani tezą, jakoby nie było możliwym w stosunku do nauczyciela zastosowanie instytucji wypowiedzenia zmieniającego.
Proszę zwrócić uwagę na nauczycieli kontraktowych, których stosunek pracy zgodnie z art. 10 ust. 4 Karty Naczyciela nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Do takiej umowy znajdują pełne zastosowanie przepisy k.p., w tym również te dotyczące wypowiedzenia zmieniającego.

Pani teza jest poprawna ale tylko częściowo wobec czego zawiera wprowadzające w błąd uogólnienia.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:50

Szanowny Panie, nie ma możliwości zastosowania wypowiedzenia zmieniającego, albowiem nie przewiduje go Karta Nauczyciela. Nie ma znaczenia, że stosunek pracy nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na podstawie umowy o pracę. Odsyłam Pana do licznych orzeczeń sądowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asia 10 października, 2017 o 20:34

Witam serdecznie 🙂
Od 3 lat pracowałam w szkole podstawowej jako nauczyciel swietlicy. Cały czas były to umowy na zastepstwo ( łacznie kilka w ciągu 3 lat). Zawsze zawieranie od wrzesnia do czerwca. Jednak od tego roku mialam dostac umowe na stałe poniewaz osoba za którą mialam zastepstwo odeszla na emeryture. W kwietniu byłam ujeta w planie od wrzesnia natomiast jak przyszlo co do czego okazalo się, ze Dyrekcja moze zaproponowac pol etatu i zastepstwo co ostatecznie okazalo sie klamstwem bowiem na moj etat rozpisano juz 10 (!) nauczycieli, ktorym brakowalo godzin lekcyjnych wiec mieli uzupelnic swietlica. Chcialam zapytac czy w ogole takie postepowanie Dyrekcji jest uzasadnione i formalnie prawne? Czy dac sobie spokoj z dociekaniem prawdy 🙂 ? Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 12:00

Szanowna Pani, ciężko mi odpowiedzieć w komentarzu na problem, który wymaga ustosunkowania się do wielu kwestii. Na pewno proszę zweryfikować daty zawierania z Panią umów o pracę, a po kolejne kwestie zapraszam do skorzystania z płatnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 19:30

Dzień dobry, nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 13:45

Witam serdecznie, to zapraszam przez formularz kontaktowy i podanie swojego numeru telefonu. Zaznaczam jednak, iż nie udzielam porad prawnych przez telefon. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:27

Dzień dobry, tak, nauczyciel może uzupełniać etat w innej placówce. W takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy dla pracownika, znoszący ograniczenie etatu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: