Dzisiaj dostałam wiadomość od koleżanki Mecenas – niedługo Ją poznacie 🙂 zawierającą pytanie, jak to jest ze zgodą dwojga rodziców przy zapisywaniu dziecka do przedszkola czy szkoły.
Chodziło dokładnie o to, czy dziecko do przedszkola bądź szkoły może zapisać jedynie jeden z rodziców?
Dotychczasowa praktyka
Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, przy zapisywaniu dziecka do przedszkola czy szkoły wymagana była zgoda obojga rodziców. Placówki edukacyjne wymagały podpisu dwojga rodziców – pod wnioskiem o przyjęcie do placówki bądź umową. Często rodzice samodzielni, którzy sami wychowywali swoje dziecko mieli trudności, aby zapisać dziecko. Placówki edukacyjne wymagały albo podpisu obojga rodziców albo postanowienia sądu o ograniczeniu bądź pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.
Dodatkowo wywoływało to konflikty wśród rodziców dzieci. Kierowali oni wnioski do sądów o ustalenie prawa dziecka do chodzenia do danej szkoły, czy kwestionowali prawo rodzica do zapisania dziecka. Zdarzali się tacy rodzice, którzy pozywali przedszkola bądź szkoły o to, że przyjęli dziecko bez zgody drugiego z rodziców. O wystawianiu negatywnych opinii już nie będę wspominać 🙂
A wystarczyło sięgnąć do przepisów 🙂
Tymczasem przepisy prawa oświatowego co do zasady – dla przypomnienia dotyczące placówek publicznych i niepublicznych – nie wymagają, aby podanie o przyjęcie do placówki edukacyjnej zostało podpisane przez obojga rodziców. Za wyjątkiem przypadków wyraźnie określonych w przepisach.
Przepisy prawa oświatowego, w art. 130 ust. 1 i 4 określają, że dzieci, młodzież oraz osoby pełnoletnie przyjmuje się do szkół (…), po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. O przyjęciu dziecka do publicznej placówki oświatowej (…) decyduje dyrektor tej placówki. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata lub na wniosek kandydata pełnoletniego (…).
Z kolei art. 149 i art. 150 prawa oświatowego określa elementy takiego wniosku o przyjęcie do placówki edukacyjnej. I tam wśród elementów koniecznych tego wniosku nie ma zgody ani podpisu obojga rodziców.
Art. 149 – Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły, publicznej placówki, na zajęcia w publicznej placówce oświatowo-wychowawczej, na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych lub kwalifikacyjny kurs zawodowy, składa się odpowiednio do dyrektora:
I wówczas wpadam ja 🙂
Bo jak coś nie wynika z przepisów, albo jest nadgorliwym ich nadinterpretowaniem to mówię o tym wprost! W takiej sytuacji żądanie podpisu obojga rodziców, czy ograniczanie w tej sposób prawa dziecka do przyjęcia do placówki, jest po prostu bezprawne.
Co na to prawo rodzinne?
Owszem, pewne różnice mogą wynikać z przepisów prawa rodzinnego. Tam bowiem o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. Zgodnie z art. 98 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
Z kolei zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane z uprawnione do jej wykonywania. O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Rodzic, który nie zgadza się z tym, że jego dziecko zostało zapisane do konkretnej placówki, co kwestionuje, może dochodzić swoich praw przed sądem i domagać się zmiany przedszkola bądź szkoły, do której dziecko zostało posłane. Stroną takiego postępowania nie będzie jednak szkoła czy przedszkole, ale drugi z rodziców, który wniosek podpisał.
dr Karolina Sikorska-Bednarczyk
radca prawny
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }