Jak obiecałam – tak jestem 🙂 fajnie! Lubię dla Was pisać! i pewno pisałabym więcej, gdyby nie piętrzące się na moim biurku akta! Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma! 🙂
Jak też obiecałam piszę co się zmieniło! Choć napisałam o tym na moim drugim blogu – tym o mobbingu. Znasz go? Możesz przejść na niego tutaj!
Mianowicie od 16 kwietnia 2024 roku jestem doktorem nauk prawnych 🙂
Napisałam i obroniłam pracę doktorską na temat: Charakter prawny obowiązku pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, a moim promotorem była prof. dr hab. Monika Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego.
Jestem bardzo z siebie dumna! Zwłaszcza, że Komisja jednogłośnie oceniła moją pracę na ocenę celującą!
Zmian jeszcze będzie ciąg dalszy, już są w toku, więc mnie obserwuj, aby się o nich dowiedzieć! 🙂
Dokumentacja szkolna na koniec roku
A póki co, tekst o dokumentacji szkolnej na koniec roku. Jestem bowiem zarzucana pytaniami, czy macie takie dokumenty szykować, czy takie, bo dyrektor każe zrobić to i to.
Dlatego postanowiłam to uporządkować.
Niestety żaden z przepisów – żaden z aktów prawnych nie zawiera listy dokumentów, jakie musi wypełniać nauczyciel.
Zwłaszcza w sytuacji, gdy rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego pozwala dyrektorowi szkoły wymagać od nauczycieli opracowania różnych dokumentów. Sam dyrektor bowiem musi wykazywać się znajomością różnych okoliczności w miejscu pracy.
Jednakże na podstawie przepisów Ustawy Prawo Oświatowe można stworzyć listę niezbędnych dokumentów.
Do najważniejszych dokumentów należą:
- Dziennik lekcyjny: nazwiska i imiona uczniów w porządku alfabetycznym lub innym ustalonym przez dyrektora szkoły, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i adresy ich zamieszkania, tygodniowy plan zajęć edukacyjnych. Odnotowuje się obecność uczniów, wpisuje się tematy przeprowadzonych zajęć edukacyjnych, oceny uzyskane przez uczniów z poszczególnych zajęć edukacyjnych. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych nauczyciel potwierdza podpisem.
- Ocenianie: Wewnątrzszkolne ocenianie uczniów może być także dokumentowane w innym niż dziennik lekcyjny dokumencie, określonym w statucie szkoły, z tym że ustalone dla ucznia oceny roczne (semestralne) i ocenę zachowania wpisuje się do dziennika lekcyjnego.
- Dziennik zajęć świetlicy: plan pracy świetlicy, imiona i nazwiska uczniów korzystających ze świetlicy oraz klasa, do której uczęszczają, tematy przeprowadzonych zajęć, odnotowuje się obecność uczniów. Przeprowadzenie zajęć wychowawca świetlicy potwierdza podpisem.
- Dzienniki zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i specjalistycznych oraz innych zajęć. Wpisuje się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona uczniów lub wychowanków, indywidualny program pracy z uczniem lub wychowankiem, a w przypadku zajęć grupowych – program pracy grupy, tematy przeprowadzonych zajęć, ocenę postępów i wnioski dotyczące dalszej pracy, oraz odnotowuje się obecność uczniów lub wychowanków na zajęciach.
- Dziennik indywidualnego nauczania: W przypadku dzieci i młodzieży zakwalifikowanych do indywidualnego nauczania szkoła prowadzi odrębnie dla każdego ucznia i wychowanka dziennik indywidualnego nauczania.
- Arkusz ocen. Wpisów w arkuszu ocen ucznia dokonuje się na podstawie danych zawartych w księdze uczniów, dzienniku lekcyjnym, protokołach egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych, protokołach sprawdzianów wiadomości i umiejętności, protokołach z prac komisji powołanej w celu ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, protokołach zebrań rady pedagogicznej, informacji o wyniku egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej albo o zwolnieniu z egzaminu przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, a także na podstawie innych dokumentów potwierdzających dane podlegające wpisowi. Nauczyciel wypełniający arkusz ocen ucznia potwierdza podpisem zgodność wpisów z dokumentami, na podstawie których ich dokonano.
- Uchwała rady pedagogicznej. Podstawą wpisu o klasyfikowaniu, promowaniu lub ukończeniu przez ucznia szkoły jest uchwała rady pedagogicznej, której datę wpisuje się do arkusza ocen ucznia.
- Dokumentację przebiegu nauczania stanowią także uchwały rady pedagogicznej, dotyczące klasyfikowania i promowania uczniów oraz ukończenia szkoły, zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki.
- Dziennik specjalisty. Pedagog, psycholog, logopeda lub doradca zawodowy prowadzi dziennik, do którego wpisuje tygodniowy plan swoich zajęć, zajęcia i czynności przeprowadzone w poszczególnych dniach, imiona i nazwiska dzieci, uczniów lub wychowanków objętych różnymi formami pomocy, w szczególności pomocy psychologiczno-pedagogicznej, oraz informacje o kontaktach z osobami i instytucjami, z którymi pedagog, psycholog, logopeda lub doradca zawodowy współdziała przy wykonywaniu swoich zadań.
- Indywidualna teczka ucznia. Przedszkole, szkoła i placówka gromadzi, w indywidualnej teczce dla każdego dziecka, ucznia lub wychowanka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną, dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego i lekarza.
W teczce znajdują się: opinia, orzeczenie, arkusze diagnostyczne, arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomów funkcjonowania ucznia oraz IPET. - Dziennik elektroniczny, prowadzony na podstawie rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
- Program nauczania. Program musi zawierać: cele kształcenia, cele wychowania, sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania, treści kształcenia, wskazówki metodyczne do realizacji celów, kryteria i formy oceny, metody sprawdzania osiągnięć ucznia, opis założonych osiągnięć ucznia. Zapisać można je następująco: cele, treści, sposoby osiągania celów, opis osiągnięć, kryteria i formy oceny.
Jednocześnie wskazuję, iż każdy dokument, do sporządzenia którego obliguje Państwa polecenie służbowe dyrektora powinien zawierać podstawę prawną.
Powinien opierać się na obowiązujących przepisach i z nich wynikać. Dlatego, kiedy masz wątpliwość, czy wymagany dokument na pewno jest niezbędny, zapytaj o podstawę prawną, na której on się opiera/z której wynika.
Przy czym proszę nie zadowalać się odpowiedzią typu „moje polecenie służbowe” czy rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym. One są bardzo ogólnikowe i nie mogą zastępować faktycznych podstaw prawnych.
Z drugiej strony bardzo mnie zawsze zastanawia podporządkowanie się nawet najbardziej bzdurnym poleceniom przez nauczycieli.
W kuluarach wszyscy się buntują, ale oficjalnie zapyta tylko jeden czy dwoje z nich 🙁
A może nie wiecie, że możecie się buntować?
Ministerialna lista zbędnych dokumentów
Tymczasem już w 2019 roku Ministerstwo Edukacji opublikowało listę niewymaganych prawem dokumentów.
Oto one:
- Sprawozdania (cykliczne, np. comiesięczne) lub arkusze monitorowania realizacji programów nauczania przedmiotów (uwzględniających podstawę programową)
- Uzasadnienia do wyboru podręczników i programów
- Sprawozdania z ilościowej realizacji godzin wynikających z ramowych planów nauczania.
- Rozkłady materiałów.
- Plany wynikowe.
- Klasowe plany pracy wychowawczo-profilaktycznej (zdarzają się również plany pracy wychowawczej z poszczególnych poziomów klas).
- Sprawozdania z realizacji przyjętego klasowego planu pracy wychowawczo-profilaktycznej.
- Sprawozdania wychowawców klas (śródroczne lub roczne) z podejmowanych działań z klasą.
- „Cząstkowe” sprawozdania (np. co miesiąc, pół roku) z realizacji planu rozwoju zawodowego, składane dyrektorowi szkoły oraz opiekunowi stażu dokumentacja potwierdzająca realizację poszczególnych działań nauczyciela
- Wykaz szkoleń nauczyciela.
- Raporty z lekcji przeprowadzonych w czasie nauki zdalnej (temat lekcji, data, klasy, liczba uczniów, zrzuty ekranów, zdjęcia z platform komunikacyjnych).
- Scenariusze/konspekty zajęć obserwowanych przez dyrektora.
- Raporty z analizy wyników nauczania.
- Sprawozdania wychowawcy klasy.
- Teczki wychowawców klas często jest to powielanie dokumentacji pedagoga.
- Zeszyty zachowania uczniów.
- Sprawozdania (półroczne i roczne) z pracy dydaktyczno-wychowawczej (np. wychowawcy, biblioteki, świetlicy szkolnej itp.).
- Plany pracy nauczycieli przedszkola (roczne, miesięczne i tygodniowe).
- Programy i opisy zajęć ponadobowiązkowych (ukierunkowanych na rozwój uczniów, np. dydaktyczno-wyrównawczych, kół zainteresowań) dołączanie do dziennika zajęć szczegółowego programu i opisów prowadzonych zajęć (oprócz tematów).
- Sprawozdania dotyczące realizacji zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, kół zainteresowań, nieobecności uczniów.
- Diagnozy dotyczące różnorodnych obszarów działalności szkoły/placówki – tworzenie arkuszy ankiet, opracowywanie wyników ankietowania.
- Sprawozdania dotyczące organizowanych imprez i uroczystości szkolnych, zadań dodatkowych nauczyciela, konkursów, zawodów, projektów szkolnych itp.
- Dokumentacja dotycząca konkursów szkolnych.
- Dziennik biblioteki.
- Instrukcje przeprowadzania egzaminów zewnętrznych (dot. egzaminu ósmoklasisty i maturalnego).
- Diagnozy i analizy kompetencji i osiągnięć uczniów, często w rezultacie tych diagnoz nie formułuje się wniosków lub formułuje się wnioski uogólnione bez wpływu na planowanie dalszych działań.
- Sprawozdania/raporty ze sprawdzianów „dyrektorskich”, testów kompetencji, badań diagnostycznych, próbnych egzaminów itp.
>>> Odwiedź sklep z wiedzą prawną dla nauczyciela
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
- Procedury udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Sprawozdania z udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Dublowanie w dokumentacji w zakresie organizacji kształcenia specjalnego informacji zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego w IPET-ach i ich modyfikacjach oraz w WOPFU-ach powielane są informacje zawarte w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Teczki uczniów ograniczenie do prowadzenia indywidualnych teczek uczniów wyłącznie dla dzieci/uczniów wskazanych w § 19 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
- Regulaminy dotyczące oceniania, np. przedmiotowe systemy oceniania, kryteria oceniania zachowania ucznia (punktowe, algorytmy, wzory służące do ustalania ocen zachowania), regulamin oceniania z zapisami dotyczącymi średniej ważonej).
- Regulaminy przeprowadzania egzaminów zewnętrznych (np. instrukcja przygotowywania, organizacji i przebiegu przeprowadzania egzaminu maturalnego).
- Regulamin ucznia prawa i obowiązki ucznia (to powinny zostać określone w statucie nie w osobnym dokumencie)
- Regulamin korzystania z biblioteki.
- Regulamin dokonywania oceny pracy nauczyciela.
- Procedura dotycząca usprawiedliwiania nieobecności uczniów.
- Arkusze samooceny nauczyciela.
- Karty ewaluacji pracy własnej nauczyciela.
- Plany i/lub protokoły z zebrań wywiadówek i innych spotkań z rodzicami.
- Zeszyty korespondencji z rodzicami.
- Wzory oświadczeń rodziców o zapoznaniu z poszczególnymi dokumentami szkoły.
- Sprawozdania dotyczące współpracy z rodzicami.
- Sprawozdania dotyczące współpracy ze środowiskiem lokalnym.
>>> Jak kształtują się zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół?
Inna sprawozdawczość nauczycieli
- Sprawozdania opisujące wszystko, co nauczyciel robił w danym roku szkolnym, np. wycieczki, formy doskonalenia, plany na przyszłość itp.
- Sprawozdania wychowawców klas, bibliotekarza, pedagoga, psychologa, logopedy.
- Sprawozdania dotyczące pełnionych przez nauczycieli dodatkowych funkcji np. opiekuna samorządu, opiekuna wolontariatu.
- Sprawozdania z przeprowadzanych konsultacji z uczniami.
- Zestawienia i statystyki dotyczące oceniania i frekwencji uczniów informacje te zawarte są w dziennikach lekcyjnych i dziennikach zajęć
- Cykliczne sprawozdania dotyczące spotkań i pracy zespołów nauczycielskich (miesięczne, kwartalne, półroczne) – przedmiotowych, zadaniowych, klasowych (nauczycieli uczących w danym oddziale)”
Dlatego pamiętaj!
Zawsze, kiedy masz tworzyć jakiś dokument upewnij się, że nie stanowi on zbędnego biurokratycznego hamowacza czasu i marnowacza drzew.
Karolina Sikorska-Bednarczyk
prawnik oświatowy
doktorantka UG
Zdjęcie Alexander Grey pochodzi z Unsplash
***
Prawnik a paznokcie
Dawno mnie tutaj nie było! Prawie rok… to był dla mnie bardzo ciężki rok. Mam nadzieję, że wracając do Was za chwilę będę miała dla Was wspaniałe wieści.
Póki co, taki szybki post o przemyśleniach.
Czytam często o tym, jakie macie problemy, co się dzieje w Waszym życiu. O tym, że wpadacie w mniejsze lub większe problemy prawne [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Gratuluję doktoratu 🙂
Szkoda, że wpis odnalazłem dopiero teraz, ale przyda się w nowym roku szkolny, także dziękuje!
I liczę na więcej podobnych tekstów 🙂