21.07.2015

8 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Zwolnienie za porozumieniem stron a rejestracja w urzędzie pracy

Witaj nocną porą 🙂 ja jestem z tych osób, które lubią pracować w nocy, tzw. sówka 🙂

sówka

Zapewne, w związku ze zmianami w swoim życiu, czy propozycją dyrekcji szkoły, rozważasz rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jednocześnie masz wątpliwości, więc pojawia się kwestia skutków takiego rozwiązania umowy.

Otóż, plusem zastosowania tego trybu jest szybkość rozwiązania stosunku pracy – umowa rozwiązuje się z dniem podpisania porozumienia stron lub z datą wskazaną w jego treści. Strony mogą przyjąć kiedy umowa ma się rozwiązać.

Korzystne jest również to, iż tryb porozumienia stron „ładnie” wygląda na świadectwie pracy. Porozumienie stron daje szansę polubownego zakończenia wszystkich zatargów w pracy – skoro pracownik wybrał taki tryb rozwiązania umowy, to znaczy, że wszystko jest „dobrze”.

Jednakże są i minusy – najważniejszym jest chyba to, że jeśli nie uda się Tobie znaleźć innej pracy, to zarejestrować się jako osoba bezrobotna możesz dopiero po upływie 3 miesięcy od dnia ustania stosunku pracy. Natomiast w przypadku rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czas oczekiwania na rejestrację to tylko 7 dni.

Może się zdarzyć również tak, że będziesz planować przejść na świadczenie kompensacyjne. Tutaj tryb rozwiązania umowy o pracę ma spore znaczenie Świadczenie kompensacyjne przyznawane jest jedynie tym nauczycielom, którzy rozwiązali umowę o pracę. Może być to rozwiązanie na mocy porozumienia stron, ale wniosek o taki tryb rozwiązania umowy musi złożyć pracownik.

Najkorzystniej jest wtedy, kiedy to z Tobą rozwiązano stosunek pracy. Musisz pamiętać jednak o sprawdzeniu jego legalności i zasadności, jak również o odpowiednich terminach.

Życzę Tobie miłego i słonecznego dnia 🙂 słońce

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna 30 lipca, 2015 o 10:32

Witam
01.03.2015 zatrudniliśmy na pół etatu nauczyciela dyplomowanego za umowę na zastępstwo.
W związku z tym, że nauczyciel pracuje też w innej szkole nie zgodził się na większą ilość godzin od 01.09.2015 dlatego też rozwiązujemy z nim umowę za porozumieniem stron art.30 ust.1 pkt 1 KP z dniem 31.07.2015. w połowie lipca został poinformowany o rozwiązaniu umowy na piśmie. Czy wszystkie procedury zostały spełnione poprawnie i poprawne paragrafy zostały zastosowane??

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 lipca, 2015 o 10:42

Witam serdecznie, w związku z tym, że zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli zostały określone w Karcie Nauczyciela stosujemy jej przepisy. Mogą być dwie formy: art. 30 ust.1 pkt. 1 K.P. w zw. z art. 91 c KN wówczas, gdy była to umowa o pracę zawarta na czas określony/nieokreślony. A jeśli stosunek pracy oparty na mianowaniu to art. 23 ust. 4 pkt. 1 KN. Polecam skorzystanie z konsultacji (płatnej) i przeanalizowanie dokumentów, w tym przygotowanie rozwiązania umowy przeze mnie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zdzisław 23 listopada, 2015 o 20:13

Witam.
Proszę o wyjaśnienie – szkoła publiczna jest prowadzona przez stowarzyszenie. Nauczyciele są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. W tym roku szkolnym nabór był wyjątkowo niski i w przyszłym roku szkolnym nie zanosi się na poprawę (niż demograficzny).
Od lutego 2016 roku (część klas to szkoła dla dorosłych z zaliczaniem semestralnym) grozi, że koszty utrzymania szkoły (stałe opłaty oraz pensje nauczycieli) przekroczą wpływy z dotacji. Szkoła (aby nie doprowadzić do likwidacji placówki z powodu braku pieniędzy) chce wypowiedzieć nauczycielom umowy o pracę (wg KN) i ponownie ich zatrudnić, ale już na podstawie Kodeksu Pracy.
– Czy tak można zrobić, mimo że szkoła nie będzie likwidowana?
– Jeżeli tak można, to czy trzeba utrzymać wypowiedzenie umowy dopiero z końcem roku szkolnego (z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia), tak jak stanowi KN, czy też w tym przypadku można szybciej?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:27

Szanowny Panie, dziękuję za Pana komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂 Dodam jednak, że Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości zwalniania nauczycieli na warunkach wypowiedzenia zmieniającego czy w trakcie roku szkolnego. Szczegółowe warunki zwalniania nauczycieli zostały omówione już na blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hania 11 października, 2016 o 21:15

Witam,
Szanowna Pani,
Jestem samotnym rodzicem, szkola jest (była) częścią moich dochodow, bo zarabialam 1500 zł. Dyrektor kazal mi przyjac wychowawstwo, które przy moim muzycznym trybie zycia po szkole (musz egdzies dorobic wiec prowadze dzialania jako mala firma w kulturze i konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem – nie mam zmiennika – bylo niemozliwe do przyjecia. Prosilam, a inni nauczyciele czekali. Dyrektor oklamal mnie mowiac, ze „nie ma komu dac”, a kiedy odmowilam powiedzial- prosze napisac podanie o rozwiazanie umowy za porozumieniem stron. A ja na to, zeby mnie zwolnil z okresem wypowiedzenia. Ale on na to że nie, bo chce zatrudnic nauczyciela nowego od 1 wrzesnia (byl 28 sierpnia) i jesli sie nie zwolnie – dostane dyscyplinarke nie pelniac obowiazkow ktore on mi nakazuje . A – jego zdaniem- nie moge odmowic wychowawstwa.
Czy majac 15h /tyg mam obwiazek wziac wychowawstwo?
Czy mozna tak ziekszyc komus obciazenie obowiązkami bez wzrostu pensji ? (mialam 16 h, a zamienil mi to na 15h plus wychowawstwo, co daje dokladnei tęsama kwotę pensji)
Nie chcial sie porozumiec, mowil ze przeciez to wszystko jedno jakie podanie i w glowie mi namieszal, przestraszym sie tez dyscyplinarnych konsekwenski – i zlozylam to podanie. Rozwiązal ze mna umowe za porozumienie. Wcześniej jednak napisalam pismo, ze nie moge sie zgodzic na zwiekszeni obowiązkow przy pozostajacej tej samej pensji.
PYTANIE: czy mogę to cofnąc? czy mogę jakos z tego wybrnąć i np postarac sie o odszkodowanie z tytulu zmiany warunkow pracy? Gdzie mogę się z tym udać?
Dodam za inni nauczyciele czekali na wychowawstwo… a ten sie uparl, ze ja musze, oklamal mnie ze nie ma komu dać i kazal mi sie zwolnic.
Jestem w trakcie rozwodu. Trochę za duzo tych obciążeń i chyba moglam zalatwic to lepiej, prawda?
Hania

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:31

Szanowna Pani, Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamil 2 listopada, 2016 o 11:54

witam a jesli ktos zwolnil sie z pracy za porozumieniem stron po 3 dniach? wiadomo ze nie ma zasilku ale czy moze sie zajestrowac w urzedzie odrazu, czy tez 3 miesiace, tak jak z zasilkiem pzdr

wykryto duplikat

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 22:09

Witam, dokładnie obowiązują te same zasady.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: